Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
The OSAA office is currently closed. An electrical fire on 4/23 caused significant damage to the OSAA office; thankfully there were no injuries. Office phone lines are down,
and the best way to reach staff is via email. We anticipate delays on orders through the OSAA Corner Store (rules books, BIA supplies) and officials packets will also be delayed.
Season 3 Schedules by Sport
Softball | Baseball Golf: Boys | Girls Tennis: Boys | Girls Track: Boys | Girls
Season 4 Plan Books
Basketball | Swimming | Wrestling
Open Dates
Open Dates Page
NSP Ad
All Member Schools

Lake Oswego High School



Mascot

Lakers

School Type

Public School

Regular District

6A-5 Three Rivers League

School District

Lake Oswego School District 7J

School Phone

(503) 534-2313

Website

http://loh.loswego.k12.or.us

Region / County

Metro / Clackamas County
High COVID-19 Risk


Map

Physical Address

2501 SW Country Club Rd
Lake Oswego, OR 97034

Mailing Address

PO Box 310
Lake Oswego, OR 97034

Hy-Tek Code

LOSW

Classification

6A

Colors

Navy
White


Contact Information

Position Name Phone
Superintendent Dr. Lora de la Cruz (503) 534-2300
District Athletic Director Lou Bailey (503) 534-2300
Principal Rollin Dickinson (503) 534-2313
Athletic Director Chris Coleman (503) 534-2423
Activities Director Chris Hill (503) 534-2313
Athletics Secretary Becky Kaelin (503) 534-2313
Bookkeeper / Accountant Eric Baker (503) 534-2313
Athletic Trainer Ron Moore (503) 534-4752

Download

Sports / Activities

Activity Head Coach League Coop Teams
Football Steve Coury
6A-SD5 Special District 5 V, JV, JV2, FR
Volleyball Nikki Jones
6A-5 Three Rivers League V, JV, JV2, FR, FR2
Boys Soccer Fraser Morrison
6A-5 Three Rivers League V, JV, JV2, FR
Girls Soccer Foday Kabba
6A-5 Three Rivers League V, JV, JV2, FR
Boys Cross Country Vince Kinney
6A-5 Three Rivers League V
Girls Cross Country Vince Kinney
6A-5 Three Rivers League V
Boys Basketball Marshall Cho
6A-5 Three Rivers League V, JV, JV2, FR, FR2
Girls Basketball Kaitlin Childs
6A-5 Three Rivers League V, JV, JV2, FR
Boys Swimming Geoff Marsden
6A-5 Three Rivers League V
Girls Swimming Geoff Marsden
6A-5 Three Rivers League V
Wrestling Jefferey Carpenter
6A-5 Three Rivers League V
Dance/Drill Hayley DuLong
6A/5A/4A/3A/2A/1A-CMB Combined V
Cheerleading Danica Gazzigli
6A/5A/4A/3A/2A/1A-CMB Combined V
Baseball Jake Anders
6A-5 Three Rivers League V, JV, JV2, FR
Softball Chris Gobel
6A-5 Three Rivers League V, JV
Boys Track & Field Vince Kinney
6A-5 Three Rivers League V
Girls Track & Field Vince Kinney
6A-5 Three Rivers League V
Boys Tennis Alex Hart
6A-5 Three Rivers League V
Girls Tennis Dina Wood
6A-5 Three Rivers League V
Boys Golf Adam Ruben
6A-5 Three Rivers League V
Girls Golf Daniel Kirkham
6A-5 Three Rivers League V
Orchestra TBD ORC-SD2 Special District 2 V
Band Kevin Rouse
6A-5 Three Rivers League V
Choir Tara Bamford
6A-5 Three Rivers League V
Solo Music Tara Bamford
OMEA-14 OMEA District 14 V
Speech Robyn Rose
SPE-11 Speech District 11 V