Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAA_web-ad_234x60(2023) Ad
Recruit Officials Ad
ORARNG-May2022-160x600.png Ad
All Member Schools

Klamath Union High School



Mascot

Pelicans

School Type

Public School

Regular District

4A-5 Skyline Conference

School District

Klamath Falls City Schools

Region / County

Southern / Klamath County

Website

http://www.kfalls.k12.or.us

School Phone

(541) 883-4710

Map

Address

1300 Monclaire St
Klamath Falls, OR 97601

Hy-Tek Code

KUNI

Colors

Red
White

NFHS Network


Contact Information

Position Name Phone
Superintendent Keith Brown
Principal Tony Swan
Dean of Students Sandy Yazzie
Assistant Principal/Athletic Director Tyler Baker
Athletics Secretary Evonne Bonser (541) 883-4710 x3070

Download

Sports / Activities

Activity Head Coach League Coop Teams
Football Rob Clifford
4A-SD4 Special District 4 V, JV2
Volleyball Faryn Knight
4A-5 Skyline Conference V, JV, JV2
Boys Soccer Trevor Petersen
4A-5 Skyline Conference V, JV
Girls Soccer Sean Ferns
4A-5 Skyline Conference V, JV
Boys Cross Country Rob Coffman
4A-5 Skyline Conference V
Girls Cross Country Rob Coffman
4A-5 Skyline Conference V
Boys Basketball Ed Case
4A-5 Skyline Conference V, JV, JV2
Girls Basketball John Najar
4A-5 Skyline Conference V, JV, JV2
Boys Swimming Heather Shaffer
4A/3A/2A/1A-SD2 Special District 2 V
Girls Swimming Heather Shaffer
4A/3A/2A/1A-SD2 Special District 2 V
Boys Wrestling Bryan Gray
4A-SD3 Special District 3 V
Girls Wrestling Bryan Gray
4A/3A/2A/1A-SD2 Special District 2 V
Baseball Michael Overstreet
4A-5 Skyline Conference Klamath Union / Crosspoint Christian V, JV, JV2
Softball Megan McCarty
4A-5 Skyline Conference V, JV
Boys Track & Field Rob Coffman
4A-5 Skyline Conference V
Girls Track & Field Rob Coffman
4A-5 Skyline Conference V
Boys Tennis Allie West
4A/3A/2A/1A-SD3 Special District 3 V
Girls Tennis Dale Dougherty
4A/3A/2A/1A-SD3 Special District 3 V
Boys Golf Adam Kallstrom
4A-SD3 Special District 3 V
Girls Golf Adam Kallstrom
4A/3A/2A/1A-SD3 Special District 3 V
Orchestra Brent Hakanson
ORC-SD7 Special District 7 V
Band Allen Haugh
4A-5 Skyline Conference V
Choir Caresse Robertson
4A-5 Skyline Conference V
Solo Music TBD OMEA-8 OMEA District 8 V