Oregon School Activities Association
US Bank
LesSchwab Tires

2014 6A Volleyball Bracket

2014 OSAA / U.S. Bank / Les Schwab Tires 6A Volleyball State Championship
November 7-8, Liberty High School, Hillsboro
4th/6th Place
Nov. 8
11/8, 2:15pm @ Court 2
3
5
Sunset
2
3
Willamette
25-15, 25-19, 20-25, 23-25, 15-11
Consolation
Nov. 8
11/8, 10am @ Court 1
0
8
McNary
3
5
Sunset
25-22, 29-27, 25-14
11/8, 10am @ Court 2
1
10
Southridge
3
3
Willamette
15-25, 26-24, 25-22, 25-21
Quarterfinals
Nov. 7
11/7, 1:15pm @ Court 1
0
8
McNary
3
1
Jesuit
25-15, 25-15, 25-8
11/7, 1:15pm @ Court 2
0
5
Sunset
3
4
West Albany
25-12, 25-18, 25-20
11/7, 3:15pm @ Court 1
3
6
Clackamas
1
3
Willamette
16-25, 25-21, 25-21, 25-14
11/7, 3:15pm @ Court 2
0
10
Southridge
3
2
Central Catholic
25-18, 25-13, 25-13
Semifinals
Nov. 7
11/7, 8:30pm @ Court 1
0
4
West Albany
3
1
Jesuit
25-15, 25-23, 25-20
11/7, 8:30pm @ Court 2
0
6
Clackamas
3
2
Central Catholic
25-12, 25-21, 25-22
Final
Nov. 8
11/8, 8:30pm
1
2
Central Catholic
3
1
Jesuit
15-25, 25-18, 25-11, 25-15
Stats | Video
3rd/5th Place
Nov. 8
11/8, 2:15pm @ Court 1
0
6
Clackamas
3
4
West Albany
25-17, 25-14, 25-18
Round 1
Oct. 29
10/29, 6:30pm
0
32
St. Mary's Acad.
3
1
Jesuit
25-8, 25-8, 25-9
10/29, 6pm
3
17
Barlow
1
16
Lake Oswego
16-25, 25-22, 25-18, 25-23
10/29, 6:30pm
0
24
Glencoe
3
9
Newberg
25-13, 25-8, 25-13
10/29, 6:30pm
0
25
Gresham
3
8
McNary
25-13, 26-24, 25-18
10/29, 6:30pm
0
28
Thurston
3
5
Sunset
28-26, 25-18, 25-14
10/29, 6:30pm
3
21
Roseburg
0
12
South Salem
25-17, 25-21, 25-19
10/29, 6pm
1
20
Reynolds
3
13
Sheldon
25-22, 25-19, 17-25, 25-16
10/29, 6pm
0
29
Grant
3
4
West Albany
25-14, 25-15, 25-16
Round 2
Nov. 1
11/1, 6pm
0
17
Barlow
3
1
Jesuit
25-6, 25-15, 25-14
11/1, 6:30pm
1
9
Newberg
3
8
McNary
25-23, 25-22, 14-25, 25-17
11/1, 5pm
2
21
Roseburg
3
5
Sunset
25-19, 23-25, 25-13, 23-25, 15-11
11/1, 1pm
0
13
Sheldon
3
4
West Albany
25-17, 25-14, 25-19
 
 
Round 1
Oct. 29
10/29, 6pm
0
30
Tigard
3
3
Willamette
25-10, 25-13, 25-13
10/29, 6:30pm
3
19
South Eugene
0
14
McMinnville
25-23, 25-15, 25-20
10/29, 6:30pm
1
22
Wilson
3
11
West Linn
25-16, 13-25, 25-9, 25-22
10/29, 6:30pm
1
27
West Salem
3
6
Clackamas
25-11, 25-13, 20-25, 25-15
10/29, 6:30pm
3
26
Sprague
0
7
Cleveland
25-17, 25-23, 25-16
10/29, 6:30pm
0
23
Tualatin
3
10
Southridge
25-12, 25-23, 27-25
10/29, 6:30pm
2
18
Lincoln
3
15
Lakeridge
25-14, 25-14, 21-25, 18-25, 18-16
10/29, 6pm
0
31
Canby
3
2
Central Catholic
25-23, 25-14, 25-18
Round 2
Nov. 1
11/1, 7pm
0
19
South Eugene
3
3
Willamette
25-22, 25-19, 25-22
11/1, 6:30pm
1
11
West Linn
3
6
Clackamas
21-25, 25-21, 25-14, 25-13
11/1, 3pm
1
26
Sprague
3
10
Southridge
25-13, 25-15, 16-25, 25-19
11/1, 7pm
0
15
Lakeridge
3
2
Central Catholic
25-13, 25-13, 25-10
 
 




The better ranked team shall be the designated home team (bottom team in the matchup.)