OSAA Softball
2024 Softball Schedules and Scores
AP Listing
Click here for OSAAtoday Softball Articles
TBD
6A-1 Portland Interscholastic League
4pm
2
3
3
Ida B. Wells
@
Franklin
Erv Lind Stadium
4:30pm
0
7
7
Grant
@
McDaniel
4pm
6
7
7
Lincoln
@
Cleveland
Woodstock Park
8
6A-7 Southwest Conference
6pm
13
1
1
Grants Pass
@
Willamette
4:30pm
0
9
9
South Eugene
@
North Medford
4:30pm
13
0
0
Sheldon
@
South Medford
5
Non-League
4:30pm
1
3
3
Tigard
@
Corvallis
5pm
0
4
4
Silverton
@
Jesuit
5pm
1
4
4
Roseburg
@
South Salem
5pm
2
5
5
Newberg
@
West Salem
5pm
5
6
6
Southridge
@
Forest Grove
5pm
10
1
1
Sherwood
@
McNary
TBD
3
19
19
Woodburn
@
Aloha
5 Innings
4:30pm
3
4
4
McMinnville
@
Bend
3:30pm
15
16
16
Lake Oswego
@
Century
5pm
2
4
4
Barlow
@
Mountainside
5pm
0
8
8
Canby
@
Westview
3:45pm
5
13
13
Putnam
@
Central Catholic
Delta Park
4pm
1
11
11
Ridgeview
@
Sprague
6:30pm
8
7
7
Hillsboro
@
Clackamas
5pm
0
13
13
Liberty
@
Sunset
4:30pm
10
5
5
McKay
@
North Salem
5A-2 Midwestern League
5pm
7
3
3
Springfield
@
Churchill
5pm
1
2
2
North Eugene
@
Eagle Point
5pm
1
13
13
Ashland
@
Thurston
5
Non-League
4pm
0
15
15
Madras
@
Mountain View
4:30pm
C
X
L
X
L
Mazama
@
Caldera
4A-1 Cowapa League
5pm
4
2
2
St. Helens
@
Scappoose
5pm
9
19
19
Tillamook
@
Astoria
5 inns.
4A-4 Sky Em League
5pm
14
9
9
Marist Catholic
@
North Bend
5pm
19
12
12
Marshfield
@
Junction City
4A-6 Greater Oregon League
2pm
16
1
1
La Grande
@
Baker / Powder Valley
5 innings
4pm
15
0
0
La Grande
@
Baker / Powder Valley
4 innings
Non-League
4:30pm
1
2
2
Pendleton
@
The Dalles / Dufur
16th Street Ball Park
4:30pm
12
5
5
Country Christian / North Clackamas Christian
@
Molalla [JV]
4pm
15
9
9
Estacada
@
Seaside
Broadway Field - Seaside
4:30pm
2
9
9
Sweet Home
@
Cottage Grove
3:30pm
17
0
0
Gladstone
@
Philomath / Alsea
3A-4 Mountain Valley Conference
4:30pm
15
2
2
Pleasant Hill
@
Sisters
6 innings
4:30pm
3
13
13
Creswell
@
Harrisburg / Monroe
3A-SD1 Special District 1
4:30pm
1
4
4
Warrenton
@
Banks
4:30pm
2
10
10
Rainier
@
Neah-Kah-Nie
4:30pm
21
11
11
Valley Catholic
@
Corbett
3A-SD2 Special District 2
4:30pm
10
0
0
Yamhill-Carlton
@
Santiam Christian
5pm
0
10
10
Jefferson
@
Scio
5 inn
4:30pm
18
1
1
Dayton
@
Sheridan
4
4:30pm
5
15
15
Amity
@
Taft
5 inn.
3A-SD3 Special District 3
3pm
14
3
3
Douglas
@
Brookings-Harbor
5pm
16
3
3
Douglas
@
Brookings-Harbor
2pm
13
5
5
Cascade Christian
@
North Valley
4pm
17
6
6
Rogue River
@
Glide
6
2pm
6
16
16
Rogue River
@
Glide
6
2pm
12
13
13
Sutherlin
@
Coquille
8 innings
4pm
24
11
11
Sutherlin
@
Coquille
5 innings
4pm
9
3
3
Cascade Christian
@
North Valley
Non-League
5:30pm (MT)
16
1
1
Grant Union / Prairie City
@
Nyssa
4 innings
2pm
15
5
5
Enterprise / Joseph / Wallowa
@
Heppner / Ione / Condon
2A/1A-SD1 Special District 1
4:30pm
10
1
1
Knappa
@
St. Paul
4:30pm
15
6
6
Clatskanie
@
Nestucca
2A/1A-SD3 Special District 3
3pm
21
0
0
Santiam
@
Culver
3 innings
3pm
8
18
18
Central Linn
@
Gervais
4:30pm
5
17
17
East Linn Christian
@
Regis
5 innings
2A/1A-SD4 Special District 4
4:30pm
C
X
L
X
L
Myrtle Point / Powers
@
Siletz Valley
4:30pm
12
16
16
Reedsport
@
Bandon / Pacific
4:30pm
20
9
9
Waldport
@
Eddyville Charter
Waldport High School
2A/1A-SD5 Special District 5
4:30pm
1
3
3
Elkton
@
North Douglas
4:30pm
22
4
4
Yoncalla
@
Camas Valley
3 innings
2A/1A-SD6 Special District 6
4pm
26
2
2
Lost River
@
Chiloquin
5 innings
4pm
26
2
2
Illinois Valley
@
Riddle
4pm
10
21
21
Glendale
@
Days Creek
5 innings
2A/1A-SD7 Special District 7
4pm
22
3
3
Weston-McEwen / Griswold
@
Pilot Rock / Nixyaawii
5 innings
4pm
17
2
2
Echo / Stanfield
@
Irrigon
5pm
7
9
9
Elgin / Imbler
@
Union / Cove
9 inn
Non-League
4:30pm
22
0
0
Santiam
@
Culver
3 innings
4:30pm
16
19
19
Central Linn
@
Gervais
4:30pm
8
19
19
Mohawk
@
Oakland
6inn
5pm (MT)
20
15
15
Greenleaf (ID)
@
Adrian