Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAA_web-ad_RTA_Spring2024_234x60 Ad
OSAA_web-ad_RTA_Spring2024_728x90 Ad
NFHS Network_BBB_22-23_160x600.png Ad

2024-25 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-2 Metro League

7pm
TBD
@
Southridge

7pm
Sunset
@
Jesuit

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
Sherwood
@
Liberty

7:15pm
Newberg
@
Century

6A-4 Mt. Hood Conference


TBD
Clackamas
@
Reynolds


TBD
Gresham
@
Nelson

5:45pm
Central Catholic
@
Barlow

5A-1 Northwest Oregon Conference

5:45pm
Hood River Valley
@
Putnam

5A-2 Midwestern League


TBD
Crater
@
Churchill

6:45pm
Eagle Point
@
North Eugene

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
Dallas
@
McKay

main gym

4A-1 Cowapa League

7pm
St. Helens
@
Astoria

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
Philomath
@
Sweet Home

4A-4 Sky Em League

7:15pm
Marshfield
@
Junction City

4A-5 Skyline Conference

6pm
Henley
@
Phoenix

4A-6 Greater Oregon League

6pm
Ontario
@
Pendleton

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
Horizon Christian, Tualatin
@
Catlin Gabel

3A-2 Coastal Range League

7:30pm
Banks
@
Warrenton

7:30pm
Rainier
@
Riverdale

3A-3 PacWest Conference

6pm
Sheridan
@
Jefferson

3A-4 Mountain Valley Conference

7pm
Coquille
@
Siuslaw

7:30pm
Sisters
@
Pleasant Hill

7:30pm
Harrisburg
@
La Pine

7pm
Creswell
@
Elmira

3A-5 Far West League

7pm
Glide
@
Douglas


TBD
South Umpqua
@
Sutherlin

3A-6 Eastern Oregon League

6pm
Burns
@
McLoughlin

3A-7 Southern Oregon Conference

5:30pm
Cascade Christian
@
St. Mary's, Medford

Walla Walla Friendship Tournament


TBD
TBD
@
Portland Adventist Acad.

Walla Walla Friendship Tournament
N
Walla Walla University

2A-1 Northwest League

6pm
Faith Bible
@
Portland Christian

6pm
Nestucca
@
Knappa

5:30pm
Clatskanie
@
Columbia Christian

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
Delphian
@
Regis

5:30pm
Kennedy
@
Gervais

5:30pm
Colton
@
Salem Academy

1A-2 Casco League

5:30pm
Crosshill Christian
@
Monroe

2A-3 Valley Coast Conference

7:30pm
Waldport
@
East Linn Christian

2A-4 Blue Mountain Conference

3pm
Grant Union
@
Irrigon

6pm
Weston-McEwen
@
Enterprise

2A-5 Sunset Conference

6pm
Gold Beach
@
Oakland

6pm
Myrtle Point
@
Illinois Valley

6pm
Reedsport
@
Bandon

2A-6 East Cascades Conference

5:30pm
Bonanza
@
Lost River

1A-1 The Valley 10 League

6pm
Trinity Academy
@
Country Christian

6pm
Valor Christian
@
Open Door Christian Acad.

1A-4 Skyline League

6pm
New Hope Christian
@
Powers

6pm
Camas Valley
@
Yoncalla

1A-5 Mountain Valley League

5pm
Crosspoint Christian
@
Gilchrist

1A-6 Big Sky League

6pm
South Wasco County
@
Bickleton

6pm
Ione / Arlington
@
Horizon Christian, Hood River

6pm
Trout Lake / Glenwood
@
Sherman

1A-7 Old Oregon League

3pm
Echo
@
Cove

Non-League

5:30pm
Crow
@
Willamette Valley Christian