Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Toyota-AOTW234x60.jpg Ad

2022-23 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
Lincoln
@
Benson

6A-2 Metro League

7pm
Mountainside
@
Southridge

7pm
Jesuit
@
Aloha

7pm
Beaverton
@
Westview

6A-3 Pacific Conference

5:45pm
Sherwood
@
Newberg

5:45pm
McMinnville
@
Liberty

Broadcast Coverage
5:45pm
Century
@
Glencoe

6A-4 Mt. Hood Conference

7pm
Reynolds
@
Barlow

Broadcast Coverage
6pm
Nelson
@
Sandy

7:30pm
Central Catholic
@
David Douglas

6A-5 Three Rivers League

5:45pm
Tualatin
@
Oregon City

6:30pm
Lakeridge
@
West Linn

7pm
Tigard
@
St. Mary's Academy

Broadcast Coverage

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
Sheldon
@
South Eugene

6:45pm
North Medford
@
South Medford

6:45pm
Grants Pass
@
Roseburg

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
Hillsboro
@
Hood River Valley

Broadcast Coverage
HRVHS
7:15pm
Canby
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

7:15pm
La Salle Prep
@
Parkrose

5A-2 Midwestern League

7pm
North Eugene
@
Churchill

5:30pm
Springfield
@
Thurston

5:15pm
Eagle Point
@
Crater

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
Estacada
@
Molalla

7pm
Crook County
@
Gladstone

6:30pm
Madras
@
The Dalles

Kurtz Gym The Dalles HS

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
North Marion
@
Philomath

5:30pm
Cascade
@
Stayton

5:30pm
Newport
@
Sweet Home

4A-4 Sky Em League

7:15pm
Cottage Grove
@
North Bend

7:15pm
Marist Catholic
@
Junction City

4A-6 Greater Oregon League

5:30pm
Pendleton
@
Baker

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
Oregon Episcopal
@
Westside Christian

6pm
Portland Adventist Acad.
@
Horizon Christian, Tualatin

Broadcast Coverage
6pm
De La Salle North Catholic
@
Catlin Gabel

3A-2 Coastal Range League

6pm
Banks
@
Riverdale

6pm
Corbett
@
Warrenton

6pm
Neah-Kah-Nie
@
Yamhill-Carlton

3A-3 PacWest Conference

6pm
Scio
@
Jefferson

6pm
Santiam Christian
@
Sheridan

6pm
Taft
@
Dayton

3A-6 Eastern Oregon League

6pm (MT)
Burns
@
Nyssa

6pm
McLoughlin
@
Umatilla

Non-League

6pm (MT)
New Plymouth (ID)
@
Vale

2A-1 Northwest League

6pm
Nestucca
@
Clatskanie

6pm
Vernonia
@
Knappa

2A-2 Tri-River Conference

7pm
Colton
@
Salem Academy

5:30pm
Kennedy
@
Western Christian

7pm
Regis
@
Blanchet Catholic

7pm
Culver
@
Chemawa

7:30pm
Santiam
@
Willamina

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
East Linn Christian Acad.
@
Central Linn

6pm
Illinois Valley
@
Gold Beach

6pm
Oakland
@
Bandon

6pm
Monroe / Alsea
@
Lowell

Broadcast Coverage
6pm
Waldport
@
Reedsport

6pm
Oakridge
@
Toledo

Broadcast Coverage

Non-League

6pm
Stanfield
@
Echo

1A-1 The Valley 10 League

6pm
Country Christian
@
Open Door Christian Acad.

6pm
C
X
L
Grand View Christian Acad.
@
Valor Christian

7pm
Southwest Christian
@
Damascus Christian

1A-3 Mountain West League

7pm
McKenzie
@
Mapleton

7pm
Mohawk
@
Crow

7pm
Eddyville Charter
@
Siletz Valley

1A-4 Skyline League

6pm
Yoncalla
@
Umpqua Valley Christian

6pm
North Douglas
@
Elkton

6pm
Days Creek
@
Riddle

6pm
Glendale
@
New Hope Christian

6pm
Myrtle Point
@
Powers

6pm
Pacific
@
Camas Valley

1A-5 Mountain Valley League

6pm
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Chiloquin

1A-6 Big Sky League

6pm
Klickitat
@
Horizon Christian, Hood River

6pm
Lyle / Wishram
@
South Wasco County

6pm
Dufur
@
Trout Lake

6pm
Bickleton
@
Ione / Arlington

Arlington HS
6pm
Sherman
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Spray High School

Non-League

5:30pm
Trinity Lutheran
@
Lost River