Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
RTA-Fall22_web-ad_160x600.jpg Ad

2022-23 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
Benson
@
Ida B. Wells

Broadcast Coverage
7pm
Cleveland
@
Grant

7pm
Franklin
@
Roosevelt

7pm
McDaniel
@
Jefferson, Portland

6A-4 Mt. Hood Conference

7pm
Sandy
@
Gresham

Broadcast Coverage
7:30pm
Barlow
@
Nelson

Broadcast Coverage
7pm
Reynolds
@
Central Catholic

7:30pm
Clackamas
@
David Douglas

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
St. Mary's Academy
@
Lakeridge

Broadcast Coverage
7pm
Lake Oswego
@
Oregon City

6:30pm
West Linn
@
Tigard

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
North Medford
@
Sheldon

6:45pm
Roseburg
@
Willamette

6:45pm
Grants Pass
@
South Eugene

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
Wilsonville
@
La Salle Prep

7:15pm
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Hillsboro

6pm
Putnam
@
Canby

5A-2 Midwestern League

5:15pm
Crater
@
Churchill

5:30pm
Thurston
@
Eagle Point

5:30pm
North Eugene
@
Ashland

Non-League

7:15pm
Springfield
@
Marist Catholic

6:30pm
St. Helens
@
Hood River Valley

Broadcast Coverage

4A-1 Cowapa League

7pm
Astoria
@
Seaside

4A-2 Tri-Valley Conference

6:30pm
Molalla
@
Crook County

6:30pm
The Dalles
@
Estacada

7pm
Madras
@
Gladstone

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
Philomath
@
Newport

5:30pm
Sweet Home
@
Cascade

5:30pm
Stayton
@
North Marion

4A-4 Sky Em League

7:15pm
Marshfield
@
Cottage Grove

5:45pm
North Bend
@
Junction City

4A-5 Skyline Conference

6pm
Henley
@
Mazama

6pm
Phoenix
@
Klamath Union

4A-6 Greater Oregon League

3pm (MT)
Baker
@
Ontario

5:30pm
La Grande
@
Pendleton

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
Horizon Christian, Tualatin
@
Westside Christian

7:30pm
Oregon Episcopal
@
Catlin Gabel

3A-2 Coastal Range League

7:30pm
Riverdale
@
Yamhill-Carlton

6pm
Neah-Kah-Nie
@
Rainier

7:30pm
Banks
@
Warrenton

3A-4 Mountain Valley Conference

7:30pm
Elmira
@
Siuslaw

7pm
Creswell
@
Sisters

7:30pm
Pleasant Hill
@
Harrisburg

3A-5 Far West League

6pm
Lakeview
@
South Umpqua

5:30pm
St. Mary's, Medford
@
Sutherlin

Broadcast Coverage
5:30pm
Cascade Christian
@
Coquille

5:30pm
Brookings-Harbor
@
Douglas

5:30pm
North Valley
@
Glide

3A-6 Eastern Oregon League

6pm
Burns
@
McLoughlin

6pm
Vale
@
Riverside

6pm
Nyssa
@
Umatilla

2A-1 Northwest League

6pm
Gaston
@
Mannahouse Acad., Portland

6pm
Nestucca
@
Portland Christian

6pm
Faith Bible / Life Christian
@
Knappa

6pm
Clatskanie
@
Vernonia

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
Salem Academy
@
Culver

6pm
Western Christian
@
Regis

5:30pm
Chemawa
@
Santiam

5:30pm
Blanchet Catholic
@
Gervais

6pm
Willamina
@
Colton

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
Lowell
@
East Linn Christian Acad.

7:30pm
Waldport
@
Gold Beach

6pm
Reedsport
@
Oakland

6pm
Bandon
@
Illinois Valley

6pm
Toledo
@
Monroe / Alsea

6pm
Oakridge
@
Central Linn

2A-4 Blue Mountain Conference


TBD
Grant Union
@
Stanfield

6pm
Weston-McEwen
@
Irrigon

6:30pm
Heppner
@
Enterprise

1A-1 The Valley 10 League

6pm
St. Stephen's Acad.
@
Country Christian

6pm
Grand View Christian Acad.
@
Southwest Christian

1A-4 Skyline League

6pm
Glendale
@
Umpqua Valley Christian

6pm
Powers
@
North Douglas

6pm
Pacific
@
Days Creek

6pm
Yoncalla
@
New Hope Christian

6pm
Camas Valley
@
Riddle

6pm
Elkton
@
Myrtle Point

1A-5 Mountain Valley League

5pm
Bonanza
@
Trinity Lutheran

5:30pm
Chiloquin
@
North Lake

1A-6 Big Sky League

6pm
South Wasco County
@
Ione / Arlington

Ione High School
6pm
Condon
@
Dufur

6pm
Sherman
@
Klickitat

6pm
Lyle / Wishram
@
Bickleton

5:30pm
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Horizon Christian, Hood River

1A-7 Old Oregon League

6pm
Joseph
@
Powder Valley

6pm
Pine Eagle
@
Imbler

6pm
Griswold
@
Pilot Rock / Ukiah

6pm
Wallowa
@
Cove

6pm
Echo
@
Union

6pm
Nixyaawii
@
Elgin

1A-8 High Desert League

6pm
Dayville / Monument
@
Crane

6pm (MT)
Adrian
@
Jordan Valley

Non-League

5:30pm
North Clackamas Christian
@
Crosshill Christian

6pm
Prairie City / Burnt River
@
Huntington