Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
RTA-Fall22_web-ad_160x600.jpg Ad

2022-23 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
76
38
Benson
@
Ida B. Wells

7pm
34
20
Cleveland
@
Grant

7pm
52
35
Franklin
@
Roosevelt

7pm
20
71
McDaniel
@
Jefferson, Portland

6A-4 Mt. Hood Conference

7pm
47
39
Sandy
@
Gresham

7:30pm
61
32
Barlow
@
Nelson

7pm
15
59
Reynolds
@
Central Catholic

7:30pm
85
22
Clackamas
@
David Douglas

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
21
55
St. Mary's Academy
@
Lakeridge

7pm
22
43
Lake Oswego
@
Oregon City

6:30pm
62
52
West Linn
@
Tigard

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
34
50
North Medford
@
Sheldon

6:45pm
22
65
Roseburg
@
Willamette

6:45pm
58
12
Grants Pass
@
South Eugene

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
20
34
Wilsonville
@
La Salle Prep

7:15pm
47
37
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Hillsboro

6pm
72
54
Putnam
@
Canby

5A-2 Midwestern League

5:15pm
76
38
Crater
@
Churchill

5:30pm
39
45
Thurston
@
Eagle Point

5:30pm
66
25
North Eugene
@
Ashland

Non-League

7:15pm
61
25
Springfield
@
Marist Catholic

6:30pm
36
46
St. Helens
@
Hood River Valley

4A-1 Cowapa League

7pm
63
33
Astoria
@
Seaside

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
38
48
Molalla
@
Crook County

6:30pm
41
28
The Dalles
@
Estacada

7pm
45
49
Madras
@
Gladstone

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
54
37
Philomath
@
Newport

5:30pm
20
70
Sweet Home
@
Cascade

5:30pm
45
25
Stayton
@
North Marion

4A-4 Sky Em League

7:15pm
56
43
Marshfield
@
Cottage Grove

5:45pm
24
51
North Bend
@
Junction City

4A-5 Skyline Conference

6pm
43
48
Henley
@
Mazama

6pm
50
52
Phoenix
@
Klamath Union

4A-6 Greater Oregon League

5:30pm (MT)
72
10
Baker
@
Ontario

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
40
54
Horizon Christian, Tualatin
@
Westside Christian

7:30pm
37
25
Oregon Episcopal
@
Catlin Gabel

3A-2 Coastal Range League

7:30pm
50
47
Riverdale
@
Yamhill-Carlton

7:30pm
40
31
Neah-Kah-Nie
@
Rainier

7:30pm
61
27
Banks
@
Warrenton

3A-4 Mountain Valley Conference

7:30pm
45
18
Elmira
@
Siuslaw

7pm
45
29
Creswell
@
Sisters

7:30pm
49
18
Pleasant Hill
@
Harrisburg

3A-5 Far West League

6pm
50
20
Lakeview
@
South Umpqua

5:30pm
28
73
St. Mary's, Medford
@
Sutherlin

7pm
33
45
Cascade Christian
@
Coquille

5:30pm
36
40
Brookings-Harbor
@
Douglas

5:30pm
41
33
North Valley
@
Glide

3A-6 Eastern Oregon League

6pm
46
17
Burns
@
McLoughlin

6pm
53
19
Vale
@
Riverside

6pm
43
4
Nyssa
@
Umatilla

2A-1 Northwest League

6pm
32
47
Gaston
@
Mannahouse Acad., Portland

6pm
41
21
Nestucca
@
Portland Christian

6pm
28
30
Faith Bible / Life Christian
@
Knappa

6pm
33
38
Clatskanie
@
Vernonia

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
51
11
Salem Academy
@
Culver

6pm
35
36
Western Christian
@
Regis

5:30pm
24
57
Blanchet Catholic
@
Gervais

6pm
22
31
Willamina
@
Colton

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
52
46
Lowell
@
East Linn Christian Acad.

OT
6pm
35
23
Waldport
@
Gold Beach

6pm
12
47
Reedsport
@
Oakland

6pm
44
19
Bandon
@
Illinois Valley

6pm
26
49
Toledo
@
Monroe / Alsea

6pm
31
45
Oakridge
@
Central Linn

2A-4 Blue Mountain Conference

6pm
14
62
Grant Union
@
Stanfield

6pm
50
41
Weston-McEwen
@
Irrigon

6:30pm
26
29
Heppner
@
Enterprise

Non-League

7pm
31
38
Chemawa
@
Santiam

1A-1 The Valley 10 League

6pm
14
61
Grand View Christian Acad.
@
Southwest Christian

1A-4 Skyline League

6pm
31
55
Powers
@
North Douglas

6pm
31
35
Pacific
@
Days Creek

6pm
36
41
Yoncalla
@
New Hope Christian

6pm
38
25
Camas Valley
@
Riddle

6pm
10
45
Elkton
@
Myrtle Point

1A-5 Mountain Valley League

5pm
48
34
Bonanza
@
Trinity Lutheran

5pm
1
0
F
Lost River
@
Prospect Charter

Forfeit
5pm
36
55
Chiloquin
@
North Lake / Paisley

1A-6 Big Sky League

6pm
56
40
South Wasco County
@
Ione / Arlington

Ione High School
6pm
46
39
Condon
@
Dufur

6pm
33
38
Sherman
@
Klickitat / Glenwood

Glenwood High School OT
5pm
28
35
Lyle / Wishram
@
Bickleton

5:30pm
39
20
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Horizon Christian, Hood River

1A-7 Old Oregon League

6pm
29
51
Joseph
@
Powder Valley

6pm
40
20
Imbler
@
Pine Eagle

6pm
17
67
Griswold
@
Pilot Rock / Ukiah

6pm
40
35
Wallowa
@
Cove

6pm
39
33
Echo
@
Union

6pm
72
27
Nixyaawii
@
Elgin

1A-8 High Desert League

6pm
15
68
Dayville / Monument
@
Crane

6pm (MT)
36
52
Adrian
@
Jordan Valley

Non-League

5:30pm
51
48
North Clackamas Christian
@
Crosshill Christian

6pm
45
27
Prairie City / Burnt River
@
Huntington

6pm
64
37
St. Paul
@
Umpqua Valley Christian

5:30pm
C
X
L
Mapleton
@
C.S. Lewis Academy