Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
TTT-Web-Ad-22-23-234x60.png Ad
POA_OSAA_Mobile_Ad_160x600.png Ad

2022-23 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

3:15pm
31
50
Crater
@
Willamette

Cow Creek Classic

1pm
18
48
Crosspoint Christian
@
Roseburg [JV]

Cow Creek Classic
N
Riddle High School

Nike Iolani Classic Championship

7pm
46
68
South Medford
@
Incarnate Word St. Louis (MO)

Nike Iolani Classic Championship
N
Iolani High School

Non-League

5pm
39
54
Silverton
@
Springfield

Harlon Carter Invitational


TBD
C
X
L
TBD
@
Ashland

Harlon Carter Invitational
N
Shasta High School

Non-League

11am
C
X
L
Estacada
@
Baker

11am
C
X
L
Molalla
@
La Grande

N
Baker HS
1pm
48
32
Hidden Valley
@
North Marion

5pm
C
X
L
North Bend
@
Waldport

3pm
27
60
Creswell
@
Marshfield

MHS Main Gym
1pm
23
25
Phoenix
@
Sweet Home

2:30pm
C
X
L
Crook County
@
Mazama

Junction City Tournament

4:30pm
40
32
Seaside
@
Klamath Union

Junction City Tournament
N
Junction City HS

Les Schwab December Classic

12:30pm
47
38
Newport
@
Junction City

Les Schwab December Classic
Junction City

Marist Classic

11am
17
40
Philomath
@
Marist Catholic

Marist Classic
Marist Catholic HS
2am
61
53
Gladstone
@
Henley

Marist Classic
N
Marist High School

Running Raider Tournament

3pm
37
25
Henley [JV]
@
Lost River

Running Raider Tournament
N
Lost River High School

Non-League

4:30pm
30
60
Westside Christian
@
Banks

3pm
47
25
Western Christian
@
Rainier

7:30pm
21
48
Portland Adventist Acad.
@
Riverdale

4:30pm
15
42
Oregon Episcopal
@
Knappa

2:30pm
24
50
Days Creek
@
Cascade Christian

2:30pm
C
X
L
De La Salle North Catholic
@
Dayton

12:30pm
48
33
Sheridan
@
Lowell

3pm
38
33
Central Linn
@
Coquille

4:30pm
28
36
Gaston
@
Catlin Gabel

5:30pm
32
62
Gold Beach
@
Brookings-Harbor

5pm
C
X
L
Rogue River
@
New Hope Christian

Calvin Hiatt Memorial

4:30pm
34
33
Burns
@
Powder Valley

Calvin Hiatt Memorial
Powder Valley High School

Clash at Umatilla

10:30am
52
10
Nyssa
@
Faith Bible / Life Christian

Clash at Umatilla
N
Umatilla High School
10:30am
59
26
McLoughlin
@
Grant Union

Clash at Umatilla
N
CBMS
4:30pm
38
18
Irrigon
@
Umatilla

Clash at Umatilla
Umatilla High School

Columbia River Clash

3:30pm
21
49
Riverside
@
Stanfield

Columbia River Clash
N
Umatilla High School

Harrisburg Booster Club Invitational

4:30pm
47
39
Jefferson
@
Harrisburg

Harrisburg Booster Club Invitational
Harrisburg High School

North Lake Tournament

3pm
16
54
Lakeview [JV]
@
North Lake / Paisley

North Lake Tournament
North Lake High School

Santiam Christian Tournament

6pm
42
28
Pleasant Hill
@
Santiam Christian

Santiam Christian Tournament
Santiam Christian High School
3pm
28
36
Sisters
@
Monroe / Alsea

Santiam Christian Tournament
N
Santiam Christian High School, Adair Village

Non-League

1pm
35
41
Bandon
@
Salem Academy

4pm
23
38
Mannahouse Acad., Portland
@
Southwest Christian

Calvin Hiatt Memorial

1pm
33
69
Pine Eagle
@
Enterprise

Calvin Hiatt Memorial
N
North Powder High School

Condon Tournament

10am
11
37
Horizon Christian, Hood River
@
Vernonia

Condon Tournament
N
Condon High School

Harrisburg Booster Club Invitational

1:30pm
40
35
Oakland
@
Blanchet Catholic

Harrisburg Booster Club Invitational
N
Harrisburg High School

Non-League

5:30pm
46
39
North Douglas
@
Rogue Valley Adventist Acad.

3:30pm
14
67
Siletz Valley
@
Umpqua Valley Christian

1A Preview

6:30pm
44
29
Myrtle Point
@
Pilot Rock / Ukiah

1A Preview
Pilot Rock High School
11:30am
50
30
Crane
@
St. Paul

1A Preview
N
Pilot Rock High School

2022 1A Preview

8am
44
57
Crosshill Christian
@
Bonanza

2022 1A Preview
N
Pilot Rock High School
3pm
49
47
Nixyaawii
@
Damascus Christian

2022 1A Preview
N
Pilot Rock

Arlington Snowball

2pm
C
X
L
Eddyville Charter
@
Ione / Arlington

Arlington Snowball
Arlington HS

Calvin Hiatt Memorial

10:30am
45
57
Adrian
@
Trinity Lutheran

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley High School
11am (MT)
10
49
Joseph
@
Jordan Valley

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS
4pm
C
X
L
Four Rivers
@
Union

Calvin Hiatt Memorial
N
Powder Valley HS

Condon Christmas Tournament

5:30pm
42
46
Griswold
@
Condon

Condon Christmas Tournament
Condon HS OT

Condon Tournament

2:30pm
43
29
Sherman
@
Dayville / Monument

Condon Tournament
N
Condon HS

Cow Creek Classic

10am
56
19
Camas Valley
@
Riddle

Cow Creek Classic
Riddle High School

John Howey Memorial Tournament

3pm
22
38
Elkton
@
South Wasco County

John Howey Memorial Tournament
Maupin
Noon
23
45
Cove
@
Ione / Arlington

John Howey Memorial Tournament
N
South Wasco County HS

Mapleton Tourney


TBD
44
13
Powers
@
Pacific

Mapleton Tourney
N
Mapleton HS
11:30am
35
16
C.S. Lewis Academy
@
Mapleton

Mapleton Tourney
Mapleton High School

North Lake Holiday Tournament

Noon
25
50
McKenzie
@
Yoncalla

North Lake Holiday Tournament
N
North Lake High School

Paul Humphreys BB Tournament

2pm
C
X
L
North Clackamas Christian
@
Echo

Paul Humphreys BB Tournament
N
Fossil High School
2pm
31
13
North Clackamas Christian
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Paul Humphreys BB Tournament
Fossil

Powder Valley Tournament

1:30pm
43
19
Prairie City / Burnt River
@
Imbler

Powder Valley Tournament
N
Powder Valley HS

Running Raider Tournament

6pm
32
44
Butte Valley (CA)
@
Chiloquin

Running Raider Tournament
N
Lost River