Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
HTT-PartnershipAdBanners_234x60_2021.jpg Ad
Ad Name 1635365381 Ad

2021-22 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

7pm
West Salem
@
Jesuit

7:15pm
Sprague
@
Parkrose

7pm
Westview
@
Sherwood

Broadcast Coverage
6:30pm
Mountain View
@
Willamette

6:45pm
Forest Grove
@
North Medford

6:45pm
Roseburg
@
North Bend

Broadcast Coverage
5:30pm
Beaverton
@
Lakeridge

Broadcast Coverage
7pm
Scappoose
@
Sunset

6:45pm
McMinnville
@
North Salem

7pm
Silverton
@
Tualatin

7pm
Reynolds
@
Lincoln

7:15pm
Churchill
@
Glencoe

Broadcast Coverage
7pm
Gresham
@
Woodburn

7pm
South Salem
@
Franklin

5:45pm
Nelson
@
Canby

Broadcast Coverage
6:30pm
Cleveland
@
Lake Oswego

Broadcast Coverage
7pm
The Dalles
@
McKay

Bill Gabel Invitational

7pm
David Douglas
@
Tigard

Bill Gabel Invitational
N
Tigard HS

Cody Hardin Invitational

5:30pm
TBD
@
Newberg

Cody Hardin Invitational
N
Tigard High School
5:30pm
Aloha
@
Newberg

Cody Hardin Invitational
N
Tigard High School

Luke Roth Showcase

8:15pm
Camas (WA)
@
Sheldon

Luke Roth Showcase
Sheldon
5:15pm
St. Mary's Academy
@
South Medford

Luke Roth Showcase
N
Sheldon

Ridgeview Tournament

6pm
Bend
@
Ridgeview

Ridgeview Tournament
N
Ridgeview High School

Non-League

6:45pm
Corvallis
@
Thurston

5:30pm
Cascade
@
Central

Broadcast Coverage
7pm
Redmond
@
Madras

7pm
South Albany
@
North Eugene

7:30pm
St. Helens
@
West Albany

6pm
Hood River Valley [JV]
@
Condon

N
Horizon Christian Hood River

Central Oregon Tip Off

4pm
Lebanon
@
Crook County

Central Oregon Tip Off
N
Ridgeview High School

Crosspoint Classic

6pm
Eagle Point [JV]
@
Crosspoint Christian

Crosspoint Classic
Crosspoint High School

Ridgeview Tournament

7pm
Crescent Valley
@
Pendleton

Ridgeview Tournament
N
Ridgeview High School

Yreka Tournament


TBD
L
I
V
E
Crater
@
TBD (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

5:30pm
Siuslaw
@
Newport

Broadcast Coverage
7pm
Yamhill-Carlton
@
Molalla

5:30pm
Marist Catholic
@
North Marion

5:45pm
Pleasant Hill
@
Elmira

Broadcast Coverage
6pm
Country Christian
@
Valley Catholic

7pm
Gladstone
@
Sweet Home

6pm
Stayton
@
Seaside

Arcata Invitational Tournament


TBD
L
I
V
E
Mazama
@
TBD

Arcata Invitational Tournament
Arcata High School

Elgin Lions Tourney

3:30pm
La Grande [JV]
@
Elgin

Elgin Lions Tourney
N
Elgin High School
Noon
Baker [JV]
@
Grant Union

Elgin Lions Tourney
N
Elgin High School

Phoenix

5:30pm
St. Mary's, Medford
@
Klamath Union

Phoenix
N
Broadcast Coverage
Phoenix HS

Pirate Shootout

7pm
Douglas
@
Phoenix

Pirate Shootout
N
PHS Main Gym

Sutherlin Tournament

3pm
Oakland
@
Hidden Valley

Sutherlin Tournament
N
Sutherlin HS

Yreka Tournament

5:30pm
Henley
@
Etna (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Jamboree

5pm
The Dalles/White Salmon/Stevenson (WA)
@
Corbett

N
Stevenson High School

Non-League

6pm
Harrisburg
@
Catlin Gabel

6pm
Nixyaawii
@
Riverside

6pm
Umatilla
@
Heppner

6pm
Blanchet Catholic
@
Riverdale

Broadcast Coverage
7pm
Gervais
@
Willamina

6pm
Taft
@
Scio

Bill Spelgatti Invitational

6pm
North Douglas
@
Sutherlin

Bill Spelgatti Invitational
Broadcast Coverage
Sutherlin High School

East Linn Christian Acad. Tournament

5pm
Clatskanie
@
TBD

East Linn Christian Acad. Tournament
N
East Linn Christian Academy

Ione Basketball Bonanza

3pm
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Irrigon

Ione Basketball Bonanza
N
Ione

La Pine Invite

7pm
Lost River
@
La Pine

La Pine Invite
La Pine High School

La Pine Tournament

5:30pm
Amity
@
Burns

La Pine Tournament
N
La Pine

Silver Cross

3pm
Clatskanie
@
Santiam

Silver Cross
East Linn Christian

Vernonia Tournament

3pm
Warrenton
@
Oregon Episcopal

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School

Westside Christian

6pm
Westside Christian
@
Jefferson

Westside Christian
N
Westside Christian HS

Westside Winter Jam

6pm
Santiam Christian
@
Salem Academy

Westside Winter Jam
N
Horizon Christian, Tualatin
3pm
Trinity Lutheran
@
De La Salle North Catholic

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

TBD
L
I
V
E
De La Salle North Catholic
@
TBD

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

Yreka Tournament

11:30am
L
I
V
E
Cascade Christian
@
Etna (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka HS, 400 Preece Way
7pm
Brookings-Harbor
@
TBD

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

5:30pm
North Lake / Paisley
@
Lakeview

7:30pm
Weston-McEwen
@
Central Linn

6pm
Sheridan
@
Nestucca

Broadcast Coverage
6pm
Enterprise
@
Prairie City

6pm
Lowell
@
Riddle

6pm
Imbler
@
Stanfield

5:30pm
Crow
@
Waldport

Broadcast Coverage

Arcata Invitational Tournament

2pm
TBA (CA)
@
Gold Beach

Arcata Invitational Tournament
N
Arcata High School

Crosspoint Classic

3pm
Bonanza
@
TBD

Crosspoint Classic
N
Crosspoint High School

Knappa Tip-off

6:30pm
Western Christian
@
Knappa

Knappa Tip-off
Broadcast Coverage
Knappa High School

Sherman County

3pm
Culver
@
Mannahouse Christian Acad.

Sherman County
Sherman County HS

Sherman County Invitational

6pm
Pilot Rock
@
Sherman

Sherman County Invitational
Sherman County High School

Silver Cross Tournament

6pm
Portland Christian
@
East Linn Christian Acad.

Silver Cross Tournament
East Linn Christian

Union Lion's Tournament

6pm
Echo
@
Union

Union Lion's Tournament
Union High School

Vernonia Tournament

6pm
Myrtle Point
@
Vernonia

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School

Westside Winter Jam

3pm
Neah-Kah-Nie
@
Crosshill Christian

Westside Winter Jam
N
Westside Christian
7pm
TBD
@
Neah-Kah-Nie

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

Winter Lake Tournament Coquille

3pm
Monroe
@
Glide

Winter Lake Tournament Coquille
N
Coquille High School
3pm
Monroe
@
Illinois Valley

Winter Lake Tournament Coquille
Coquille High School
6pm
Glide
@
Coquille

Winter Lake Tournament Coquille
Coquille High School

Non-League

3pm
Crane
@
Joseph

N
Prairie City
6pm
South Wasco County
@
Wallowa

Broadcast Coverage
6pm
Mapleton
@
Elkton

5:30pm
North Clackamas Christian
@
St. Paul

5:30pm
Willamette Valley Christian
@
Eddyville Charter

1pm
Jordan Valley
@
Powder Valley

Broadcast Coverage
5:30pm
New Hope Christian
@
Prospect Charter

6pm
C
X
L
St. Stephen's Acad.
@
Condon

N
Horizon Christian Hood River
6pm (MT)
Wilder High School (ID)
@
Four Rivers

5pm
Lyle / Wishram
@
Bickleton

Crosspoint Classic


TBD
L
I
V
E
Days Creek
@
TBD

Crosspoint Classic
N
Crosspoint High School

Ione Basketball Bonanza

6pm
Damascus Christian
@
Ione / Arlington

Ione Basketball Bonanza
N
Ione High School

Union Lion's Tournament

3pm
Adrian
@
Cove

Union Lion's Tournament
N
Union High School