Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Moda-1937-CSR-Ad-OSAA-234x60-E_Fall 2023_Proof1 Ad
Recruit Officials Ad
NSP Ad

2023 1A Volleyball Bracket

2023 OSAA / OnPoint Community Credit Union 1A Volleyball State Championship
The team with the better Adjusted Playoff Ranking (APR) shall be the designated home team (bottom team in the matchup).
November 3-4, Ridgeview High School, Redmond
4th/6th Place
Nov. 4
11/4, 2:15pm @ Court 2
2
5
Joseph
3
3
Trinity Lutheran
25-7, 25-25, 28-30, 21-25, 15-10
Consolation
Nov. 4
11/4, 10am @ Court 1
0
8
Adrian
3
5
Joseph
26-24, 27-25, 25-16
11/4, 10am @ Court 2
0
7
Crosshill Christian
3
3
Trinity Lutheran
25-13, 25-22, 25-21
Quarterfinals
Nov. 3
11/3, 1:15pm @ Court 1
0
8
Adrian
3
1
Crane
25-11, 25-23, 25-20
11/3, 1:15pm @ Court 2
1
5
Joseph
3
4
Umpqua Valley Christian
25-16, 12-25, 25-11, 25-20
11/3, 3:15pm @ Court 1
3
6
St. Paul
0
3
Trinity Lutheran
25-15, 25-19, 25-15
11/3, 3:15pm @ Court 2
0
7
Crosshill Christian
3
2
Powder Valley
25-18, 25-23, 25-21
Semifinals
Nov. 3
11/3, 8:30pm @ Court 1
1
4
Umpqua Valley Christian
3
1
Crane
25-13, 25-15, 23-25, 25-17
11/3, 8:30pm @ Court 2
3
6
St. Paul
1
2
Powder Valley
25-22, 25-15, 16-25, 25-22
Final
Nov. 4
11/4, 8:30pm
1
6
St. Paul
3
1
Crane
25-22, 21-25, 25-12, 26-24
Stats | Video
3rd/5th Place
Nov. 4
11/4, 2:15pm @ Court 1
2
4
Umpqua Valley Christian
3
2
Powder Valley
18-25, 26-24, 15-25, 25-18, 19-17
Round 1
Oct. 25
10/25, 6pm
0
32
Condon
3
1
Crane
25-13, 25-10, 25-9
10/25, 5:30pm
3
17
Bonanza
0
16
Mohawk
25-23, 25-19, 25-9
10/25, 6pm
0
24
Eddyville Charter
3
9
North Douglas
25-15, 25-11, 25-17
10/25, 5pm (MT)
0
25
Central Christian
3
8
Adrian
25-16, 25-23, 25-23
10/25, 6pm
0
28
Southwest Christian
3
5
Joseph
25-17, 25-15, 25-15
10/25, 5pm
2
21
Jordan Valley
3
12
Lost River
23-25, 26-24, 16-25, 25-23, 15-9
10/25, 5:30pm
0
20
Days Creek
3
13
Prairie City / Burnt River
25-22, 27-25, 25-21
10/25, 6:30pm
0
29
Rogue Valley Adventist Acad.
3
4
Umpqua Valley Christian
25-17, 25-17, 25-9
Round 2
Oct. 28
10/28, 4pm
0
17
Bonanza
3
1
Crane
25-9, 25-6, 25-15
10/28, 5pm (MT)
1
9
North Douglas
3
8
Adrian
22-25, 25-14, 25-18, 25-17
10/28, 1pm
0
12
Lost River
3
5
Joseph
25-18, 25-22, 25-11
10/28, 6pm
0
13
Prairie City / Burnt River
3
4
Umpqua Valley Christian
25-10, 26-24, 25-19
 
 
Round 1
Oct. 25
10/25, 5:30pm
0
30
Echo
3
3
Trinity Lutheran
25-7, 25-22, 25-7
10/25, 6pm
3
19
South Wasco County
1
14
Damascus Christian
27-25, 25-13, 18-25, 25-22
10/25, 6pm @ Ione High School
3
22
Union
1
11
Ione / Arlington
25-15, 20-25, 25-22, 25-21
10/25, 6pm
0
27
North Lake
3
6
St. Paul
25-10, 25-10, 25-16
10/25, 6pm
1
26
Open Door Christian Acad.
3
7
Crosshill Christian
25-21, 22-25, 29-27, 25-18
10/25, 6pm
0
23
Perrydale
3
10
North Clackamas Christian
25-13, 25-11, 25-16
10/25, 5:30pm
0
18
Myrtle Point
3
15
Imbler
25-13, 25-19, 25-16
10/25, 6pm
0
31
Triangle Lake
3
2
Powder Valley
25-8, 25-13, 25-15
Round 2
Oct. 28
10/28, 2pm
0
19
South Wasco County
3
3
Trinity Lutheran
25-20, 25-15, 25-18
10/28, 1pm
0
22
Union
3
6
St. Paul
25-10, 25-18, 25-12
10/28, 6pm
0
10
North Clackamas Christian
3
7
Crosshill Christian
25-21, 25-18, 28-26
10/28, 7pm
1
15
Imbler
3
2
Powder Valley
23-25, 25-18, 25-5, 25-14