Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Moda Health Ad
OnPoint Savers2_728x90.jpg Ad
NSP Ad

2019 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

Glencoe Tournament

2pm
0
2
Century
@
Glencoe

Glencoe Tournament
25-13, 25-19

TBD
1
2
Liberty
@
Sherwood

Glencoe Tournament
N
25-22, 17-25, 15-10
2pm
0
2
Benson
@
Forest Grove

Glencoe Tournament
N
25-17, 25-17
8am
2
0
Oregon City
@
Glencoe

Glencoe Tournament
22-25, 25-27
5pm
2
0
Sherwood
@
Westview

Glencoe Tournament
N
25-22, 29-27
2pm
2
0
Forest Grove
@
Madison

Glencoe Tournament
N
25-18, 26-15
2pm
2
0
Westview
@
Putnam

Glencoe Tournament
N
25-11, 25-20
2pm
0
2
Churchill
@
Oregon City

Glencoe Tournament
N
25-14, 25-16
5pm
0
2
Sherwood
@
Oregon City

Glencoe Tournament
N
25-20, 25-22

Mt. Hood Invitational

9:15am
0
2
Clackamas
@
Santiam Christian

Mt. Hood Invitational
N
25-23, 26-24
8am
2
0
Bend
@
Crescent Valley

Mt. Hood Invitational
N
25-11, 25-13
3pm
0
2
Gresham
@
Bend

Mt. Hood Invitational
N
25-7, 25-9
8am
2
1
Philomath
@
Gresham

Mt. Hood Invitational
N
25-16, 21-25, 15-11

TBD
2
0
Clackamas
@
Crescent Valley

Mt. Hood Invitational
N
25-20, 25-15

TBD
2
1
Lakeridge
@
Gresham

Mt. Hood Invitational
N
14-25, 27-25, 15-5
8am
2
0
Crook County
@
Barlow

Mt. Hood Invitational
25-23, 25-15
10:30am
2
0
Bend
@
Crook County

Mt. Hood Invitational
N
25-21, 25-19
1:30pm
0
2
Sandy
@
Santiam Christian

Mt. Hood Invitational
N
25-17, 25-17
5:45pm
1
2
Lakeridge
@
Santiam Christian

Mt. Hood Invitational
N
19-25, 25-16, 15-8
10:45am
1
2
Gresham
@
Ridgeview

Mt. Hood Invitational
N
25-19, 24-26, 15-9
12:45pm
1
2
Lakeridge
@
Ridgeview

Mt. Hood Invitational
N
18-25, 26-24, 15-12
3:30pm
0
2
Sandy
@
Ridgeview

Mt. Hood Invitational
N
25-17, 25-12
8am
2
0
Bend
@
Barlow

Mt Hood Invitational
25-18, 25-16
4pm
0
2
Sandy
@
Lakeridge

Mt. Hood Invitational
N
25-21, 25-11
11:45am
0
2
Philomath
@
Clackamas

Mt. Hood Invitational
N
25-12, 25-22
1pm
2
0
Clackamas
@
La Salle Prep

Mt Hood Invitational
N
25-18, 26-24
2pm
0
2
Crescent Valley
@
Barlow

Mt. Hood Invitational
25-17, 25-13
7pm
0
2
Philomath
@
Barlow

Mt. Hood Invitational
25-17, 25-16
8am
2
0
Sandy
@
La Salle Prep

Mt. Hood Invitational
N

North Valley JV Tournament

9am
0
2
Illinois Valley
@
Grants Pass [JV]

North Valley JV Tournament
N
25-10, 25-12

St. Helens Tournament


TBD
2
0
The Dalles
@
McKay

St. Helens Tournament
N
25-23, 25-12

TBD
1
2
Grant
@
St. Helens

St. Helens Tournament
25-11, 12-25, 15-8
8am
D
O
N
E
McKay
@
St. Helens

St. Helens Tournament
2pm
0
2
Rainier
@
McKay

St. Helens Tournament
N
25-12, 25-15
1pm
0
2
McKay
@
Grant

St. Helens Tournament
N

Viking Classic

12:30pm
0
2
Sheldon
@
Carondelet (CA)

Viking Classic
N
25-17, 25-23
2:30pm
2
1
Sheldon
@
Pleasant Grove (CA)

Viking Classic
25-12, 15-25, 15-13
4:30pm
2
0
Sheldon
@
Woodcreek (CA)

Viking Classic
N
25-11, 25-16

5A-2 Midwestern League

2pm
2
3
Thurston
@
Ashland

23-25, 17-25, 25-11, 25-23, 15-12

Hood RIver Valley Varsity Invite

1:30pm
2
0
Redmond
@
Hood River Valley

Hood RIver Valley Varsity Invite
25-16, 25-18
1:30pm
0
2
Parkrose
@
Central

Hood RIver Valley Varsity Invite
N
25-14, 25-21
2:30pm
0
2
Redmond
@
Central

Hood RIver Valley Varsity Invite
N
25-21, 25-22

Junction City Invitational

Noon
2
1
Springfield
@
Elmira

Junction City Invitational
N
1:30pm
2
0
Sweet Home
@
Springfield

Junction City Invitational
N

Mt. Hood Invitational

10:15am
2
1
Santiam Christian
@
La Salle Prep

Mt. Hood Invitational
N
25-8, 22-25, 15-5
9:15am
2
0
Ridgeview
@
Philomath

Mt. Hood Invitational
N
25-21, 25-7
1:15pm
0
2
Crescent Valley
@
Crook County

Mt. Hood Invitational
N
25-22, 25-18
4:45pm
0
2
La Salle Prep
@
Crook County

Mt. Hood Invitational
N
25-19, 25-18

St. Helens Tournament

8am
2
0
South Albany
@
The Dalles

St. Helens Tournament
N
25-18, 25-16
4pm
2
0
Sisters
@
St. Helens

St. Helens Tournament
25-10, 25-19
3pm
0
2
South Albany
@
Sisters

St. Helens Tournament
N
25-15, 25-20

Junction City Invitational

Noon
2
0
Siuslaw
@
Madras

Junction City Invitational
N
1pm
0
2
Siuslaw
@
Junction City

Junction City Invitational
25-23, 25-16
2:30pm
2
0
Sweet Home
@
Junction City

Junction City Invitational
25-11, 25-21

North Marion Fall Classic

2:15pm
0
2
Woodburn
@
Stayton

North Marion Fall Classic
N
25-13, 25-13
11:45am
0
2
La Grande
@
North Marion

North Marion Fall Classic
26-24, 25-21
9:40am
2
0
Tillamook
@
La Grande

North Marion Fall Classic
N
25-15, 25-19
6:15pm
2
1
Stayton
@
Molalla

North Marion Fall Classic
N
20-25, 26-24, 15-5
2:45pm
2
1
Vernonia
@
North Marion

North Marion Fall Classic
19-25, 25-16, 15-13
6pm
0
2
Vernonia
@
Tillamook

North Marion Fall Classic
N
25-18, 25-18
7pm
0
2
Gladstone
@
Molalla

North Marion Fall Classic
N
25-15, 25-19
7pm
D
O
N
E
Woodburn
@
Gladstone

North Marion Fall Classic
N

North Valley Tournament

10am
C
X
L
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
North Valley

North Valley Tournament
N
North Valley High School

St. Helens Tournament

1:30pm
0
2
Rainier
@
Sisters

St. Helens Tournament
N
25-2, 25-3

3A-6 Eastern Oregon League

11am (MT)
2
3
Irrigon
@
Vale

25-16, 24-26, 16-25, 25-16, 15-8
4pm (MT)
1
3
Irrigon
@
Nyssa

25-21, 25-21, 20-25, 25-14
1pm
0
3
Umatilla
@
Burns

25-14, 25-12, 25-7
Noon (MT)
0
3
Riverside
@
Nyssa

25-20, 25-10, 25-12
3pm (MT)
0
3
Riverside
@
Vale

25-20, 25-12, 25-13

Creswell Tournament


TBD
2
1
South Umpqua
@
Creswell

Creswell Tournament
25-20, 17-25, 15-12

TBD
0
2
St. Mary's, Medford
@
Salem Academy

Creswell Tournament
N
25-11, 25-20
8am
0
2
Cascade Christian
@
Creswell

Creswell Tournament
25-16, 25-20

TBD
2
0
Sutherlin
@
Oregon Episcopal

Creswell Tournament
N
25-17, 25-17
3pm
2
0
Coquille
@
Creswell [JV]

Creswell Tournament
N
25-19, 25-16
9am
2
1
Dayton
@
Lost River

Creswell Tournament
N
22-25, 25-22, 15-12
4:30pm
0
2
Dayton
@
Coquille

Creswell Tournament
N
25-15, 25-15

TBD
0
2
Salem Academy
@
Creswell

Creswell Tournament
25-23, 25-21
7pm
2
1
South Umpqua
@
Sutherlin

Creswell Tournament
N
15-25, 25-23, 15-12
4pm
1
2
Harrisburg
@
South Umpqua

Creswell Tournament
N
18-25, 25-23, 25-13

North Valley JV Tournament

9am
1
2
Douglas [JV]
@
Illinois Valley

North Valley JV Tournament
N
22-25, 25-21, 16-14

Walla Walla Fall Classic

8:45pm
2
1
Auburn Adventist Academy (WA)
@
Portland Adventist Acad.

Walla Walla Fall Classic
N
15-25, 25-20, 15-10

Western Christian Tourney

8am
0
2
Chemawa
@
Willamina

Western Christian Tourney
N
25-19, 25-12
9am
D
O
N
E
Willamina
@
Sheridan

Western Christian Tourney
N

2A-1 Northwest League

2pm
1
3
Neah-Kah-Nie
@
Faith Bible

2pm
3
0
Knappa
@
Columbia Christian

25-19, 25-19, 26-24

2A-6 Blue Mountain Conference

5pm
0
3
Pilot Rock
@
Grant Union

25-20, 25-9, 25-11
3:30pm
3
0
Enterprise
@
Pilot Rock

N
25-18, 25-9, 25-16
2pm
1
3
Enterprise
@
Grant Union

16-25, 25-13, 25-21, 25-21

Creswell Tournament


TBD
C
X
L
TBD
@
Bandon

Creswell Tournament
N
Creswell

Western Christian Tourney

8am
D
O
N
E
Mannahouse Christian Acad.
@
Western Christian

Western Christian Tourney
N
2pm
0
2
Nestucca
@
Myrtle Point

Western Christian Tourney
N
25-19, 25-23
10am
2
0
Gaston
@
Glide

Western Christian Tourney
N
25-22, 25-20
8am
2
0
East Linn Christian Acad.
@
Mannahouse Christian Acad.

Western Christian Tourney
N
26-24, 25-14
Noon
2
0
Sheridan
@
Jefferson

Western Christian Tourney
N
25-16, 25-17
8am
D
O
N
E
Western Christian
@
Jefferson

Western Christian Tourney
N
2:30pm
1
2
Gervais
@
Western Christian

Western Christian Tourney
25-19, 24-26, 15-11
3:30pm
2
1
Gaston
@
Western Christian

Western Christian Tourney
25-23, 22-25, 15-7
4:15pm
1
2
Myrtle Point
@
East Linn Christian Acad.

Western Christian Tourney
N
25-22, 16-25, 15-9

1A-4 Skyline League

5:30pm
1
3
Pacific
@
Powers

24-26, 25-19, 25-18, 25-17

1A-6 Big Sky League

1pm
3
0
Echo
@
Condon

25-7, 25-17, 25-8

1A-7 Old Oregon League

10am
3
1
Pine Eagle
@
Nixyaawii

1pm
3
0
Wallowa
@
Nixyaawii

10am
3
0
Wallowa
@
Griswold

25-11, 25-19, 25-6
1pm
1
3
Pine Eagle
@
Griswold

14-25, 25-20, 25-21, 25-11

1A-8 High Desert League

5pm
3
1
Jordan Valley
@
Prairie City

25-20, 25-17, 12-25, 25-19
3pm
3
0
Crane
@
Harper Charter

25-3, 25-9, 25-9
4:30pm
3
0
Crane
@
Huntington

N
25-8, 25-13, 25-7
1:30pm
3
0
Adrian
@
Dayville / Monument

25-22, 25-9, 25-13

Non-League

3:30pm
3
0
Riddle
@
Mapleton

25-15, 25-15, 25-11
5pm
3
0
Camas Valley
@
Mapleton

25-14, 25-16, 25-03
2pm
1
3
Riddle
@
Camas Valley

N
21-25, 25-22, 25-15, 25-18
3pm (MT)
2
0
Crane [JV]
@
Harper Charter

25-14, 24-13

Damascus Christian Tournament

9am
2
0
Crosshill Christian
@
Alsea

Damascus Christian Tournament
N
25-17, 25-11

TBD
D
O
N
E
Willamette Valley Christian
@
TBD

Damascus Christian Tournament
N
2pm
1
2
Sherman
@
Alsea

Damascus Christian Tournament
N
22-25, 25-17, 15-13
10:15am
0
2
Sherman
@
Damascus Christian

Damascus Christian Tournament
25-9, 25-17
11:30am
2
0
Crosshill Christian
@
North Clackamas Christian

Damascus Christian Tournament
N
25-21, 25-21
11:15am
1
2
Alsea
@
South Wasco County

Damascus Christian Tournament
N
20-25, 25-22, 15-12
3:15pm
0
2
Crosshill Christian
@
Damascus Christian

Damascus Christian Tournament
25-21, 25-20
9am
0
2
South Wasco County
@
North Clackamas Christian

Damascus Christian Tournament
N
25-20, 25-21
3:15pm
0
2
Willamette Valley Christian
@
North Clackamas Christian

Damascus Christian Tournament
N
25-14, 25-14
10:30am
2
1
Willamette Valley Christian
@
Elkton

Damascus Christian Tournament
N
18-25, 25-20, 15-8
12:30pm
0
2
Willamette Valley Christian
@
Damascus Christian

Damascus Christian Tournament
25-22, 25-19
2pm
2
0
South Wasco County
@
Elkton

Damascus Christian Tournament
N
25-14, 25-17

Gilchrist Tournament

8am
0
2
North Lake
@
Gilchrist

Gilchrist Tournament
25-19, 25-19
10am
2
1
North Lake
@
Paisley

Gilchrist Tournament
N
22-25, 25-22, 15-9
2pm
0
2
Chiloquin
@
Gilchrist

Gilchrist Tournament
25-18, 25-16

NIKE Tournament of Champions

1:30pm
2
1
St. Paul
@
Red Bluff (CA)

NIKE Tournament of Champions
N
25-14, 20-25, 15-9
9:30am
1
2
St. Paul
@
Mead (WA)

NIKE Tournament of Champions
N
21-25, 25-23, 15-13
11:30am
0
2
St. Paul
@
Clovis (CA)

NIKE Tournament of Champions
N
25-22, 25-18
5:15pm
0
2
St. Paul
@
Archbishop McCarthy (FL)

NIKE Tournament of Champions
N
25-20, 25-23

Walla Walla Fall Classic

8:30pm
0
2
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Puget Sound (WA)

Walla Walla Fall Classic
N
25-20, 27-25
7pm
0
2
Deer Park Academy (BC)
@
Livingstone Adventist Acad.

Walla Walla Fall Classic
N