Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
Wendys AOTW 728x90 Ad
Recruit Officials Ad

2019 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

Glencoe Tournament

2pm
0
2
Century
@
Glencoe

Glencoe Tournament
25-13, 25-19

TBD
1
2
Liberty
@
Sherwood

Glencoe Tournament
N
25-22, 17-25, 15-10
2pm
0
2
Benson
@
Forest Grove

Glencoe Tournament
N
25-17, 25-17
8am
2
0
Oregon City
@
Glencoe

Glencoe Tournament
22-25, 25-27
5pm
2
0
Sherwood
@
Westview

Glencoe Tournament
N
25-22, 29-27
2pm
2
0
Forest Grove
@
Madison

Glencoe Tournament
N
25-18, 26-15
2pm
2
0
Westview
@
Putnam

Glencoe Tournament
N
25-11, 25-20
2pm
0
2
Churchill
@
Oregon City

Glencoe Tournament
N
25-14, 25-16
5pm
0
2
Sherwood
@
Oregon City

Glencoe Tournament
N
25-20, 25-22

Mt. Hood Invitational

9:15am
0
2
Clackamas
@
Santiam Christian

Mt. Hood Invitational
N
25-23, 26-24
8am
2
0
Bend
@
Crescent Valley

Mt. Hood Invitational
N
25-11, 25-13
3pm
0
2
Gresham
@
Bend

Mt. Hood Invitational
N
25-7, 25-9
8am
2
1
Philomath
@
Gresham

Mt. Hood Invitational
N
25-16, 21-25, 15-11

TBD
2
0
Clackamas
@
Crescent Valley

Mt. Hood Invitational
N
25-20, 25-15

TBD
2
1
Lakeridge
@
Gresham

Mt. Hood Invitational
N
14-25, 27-25, 15-5
8am
2
0
Crook County
@
Barlow

Mt. Hood Invitational
25-23, 25-15
10:30am
2
0
Bend
@
Crook County

Mt. Hood Invitational
N
25-21, 25-19
1:30pm
0
2
Sandy
@
Santiam Christian

Mt. Hood Invitational
N
25-17, 25-17
5:45pm
1
2
Lakeridge
@
Santiam Christian

Mt. Hood Invitational
N
19-25, 25-16, 15-8
10:45am
1
2
Gresham
@
Ridgeview

Mt. Hood Invitational
N
25-19, 24-26, 15-9
12:45pm
1
2
Lakeridge
@
Ridgeview

Mt. Hood Invitational
N
18-25, 26-24, 15-12
3:30pm
0
2
Sandy
@
Ridgeview

Mt. Hood Invitational
N
25-17, 25-12
8am
2
0
Bend
@
Barlow

Mt Hood Invitational
25-18, 25-16
4pm
0
2
Sandy
@
Lakeridge

Mt. Hood Invitational
N
25-21, 25-11
11:45am
0
2
Philomath
@
Clackamas

Mt. Hood Invitational
N
25-12, 25-22
1pm
2
0
Clackamas
@
La Salle Prep

Mt Hood Invitational
N
25-18, 26-24
2pm
0
2
Crescent Valley
@
Barlow

Mt. Hood Invitational
25-17, 25-13
7pm
0
2
Philomath
@
Barlow

Mt. Hood Invitational
25-17, 25-16
8am
2
0
Sandy
@
La Salle Prep

Mt. Hood Invitational
N

North Valley JV Tournament

9am
0
2
Illinois Valley
@
Grants Pass [JV]

North Valley JV Tournament
N
25-10, 25-12

St. Helens Tournament


TBD
2
0
The Dalles
@
McKay

St. Helens Tournament
N
25-23, 25-12

TBD
1
2
Grant
@
St. Helens

St. Helens Tournament
25-11, 12-25, 15-8
8am
D
O
N
E
McKay
@
St. Helens

St. Helens Tournament
2pm
0
2
Rainier
@
McKay

St. Helens Tournament
N
25-12, 25-15
1pm
0
2
McKay
@
Grant

St. Helens Tournament
N

Viking Classic

12:30pm
0
2
Sheldon
@
Carondelet (CA)

Viking Classic
N
25-17, 25-23
2:30pm
2
1
Sheldon
@
Pleasant Grove (CA)

Viking Classic
25-12, 15-25, 15-13
4:30pm
2
0
Sheldon
@
Woodcreek (CA)

Viking Classic
N
25-11, 25-16

5A-2 Midwestern League

2pm
2
3
Thurston
@
Ashland

23-25, 17-25, 25-11, 25-23, 15-12

Hood RIver Valley Varsity Invite

1:30pm
2
0
Redmond
@
Hood River Valley

Hood RIver Valley Varsity Invite
25-16, 25-18
1:30pm
0
2
Parkrose
@
Central

Hood RIver Valley Varsity Invite
N
25-14, 25-21
2:30pm
0
2
Redmond
@
Central

Hood RIver Valley Varsity Invite
N
25-21, 25-22

Junction City Invitational

Noon
2
1
Springfield
@
Elmira

Junction City Invitational
N
1:30pm
2
0
Sweet Home
@
Springfield

Junction City Invitational
N

Mt. Hood Invitational

10:15am
2
1
Santiam Christian
@
La Salle Prep

Mt. Hood Invitational
N
25-8, 22-25, 15-5
9:15am
2
0
Ridgeview
@
Philomath

Mt. Hood Invitational
N
25-21, 25-7
1:15pm
0
2
Crescent Valley
@
Crook County

Mt. Hood Invitational
N
25-22, 25-18
4:45pm
0
2
La Salle Prep
@
Crook County

Mt. Hood Invitational
N
25-19, 25-18

St. Helens Tournament

8am
2
0
South Albany
@
The Dalles

St. Helens Tournament
N
25-18, 25-16
4pm
2
0
Sisters
@
St. Helens

St. Helens Tournament
25-10, 25-19
3pm
0
2
South Albany
@
Sisters

St. Helens Tournament
N
25-15, 25-20

Junction City Invitational

Noon
2
0
Siuslaw
@
Madras

Junction City Invitational
N
1pm
0
2
Siuslaw
@
Junction City

Junction City Invitational
25-23, 25-16
2:30pm
2
0
Sweet Home
@
Junction City

Junction City Invitational
25-11, 25-21

North Marion Fall Classic

2:15pm
0
2
Woodburn
@
Stayton

North Marion Fall Classic
N
25-13, 25-13
11:45am
0
2
La Grande
@
North Marion

North Marion Fall Classic
26-24, 25-21
9:40am
2
0
Tillamook
@
La Grande

North Marion Fall Classic
N
25-15, 25-19
6:15pm
2
1
Stayton
@
Molalla

North Marion Fall Classic
N
20-25, 26-24, 15-5
2:45pm
2
1
Vernonia
@
North Marion

North Marion Fall Classic
19-25, 25-16, 15-13
6pm
0
2
Vernonia
@
Tillamook

North Marion Fall Classic
N
25-18, 25-18
7pm
0
2
Gladstone
@
Molalla

North Marion Fall Classic
N
25-15, 25-19
7pm
D
O
N
E
Woodburn
@
Gladstone

North Marion Fall Classic
N

North Valley Tournament

10am
C
X
L
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
North Valley

North Valley Tournament
N
North Valley High School

St. Helens Tournament

1:30pm
0
2
Rainier
@
Sisters

St. Helens Tournament
N
25-2, 25-3

3A-6 Eastern Oregon League

11am (MT)
2
3
Irrigon
@
Vale

25-16, 24-26, 16-25, 25-16, 15-8
4pm (MT)
1
3
Irrigon
@
Nyssa

25-21, 25-21, 20-25, 25-14
1pm
0
3
Umatilla
@
Burns

25-14, 25-12, 25-7
Noon (MT)
0
3
Riverside
@
Nyssa

25-20, 25-10, 25-12
3pm (MT)
0
3
Riverside
@
Vale

25-20, 25-12, 25-13

Creswell Tournament


TBD
2
1
South Umpqua
@
Creswell

Creswell Tournament
25-20, 17-25, 15-12

TBD
0
2
St. Mary's, Medford
@
Salem Academy

Creswell Tournament
N
25-11, 25-20
8am
0
2
Cascade Christian
@
Creswell

Creswell Tournament
25-16, 25-20

TBD
2
0
Sutherlin
@
Oregon Episcopal

Creswell Tournament
N
25-17, 25-17
3pm
2
0
Coquille
@
Creswell [JV]

Creswell Tournament
N
25-19, 25-16
9am
2
1
Dayton
@
Lost River

Creswell Tournament
N
22-25, 25-22, 15-12
4:30pm
0
2
Dayton
@
Coquille

Creswell Tournament
N
25-15, 25-15

TBD
0
2
Salem Academy
@
Creswell

Creswell Tournament
25-23, 25-21
7pm
2
1
South Umpqua
@
Sutherlin

Creswell Tournament
N
15-25, 25-23, 15-12
4pm
1
2
Harrisburg
@
South Umpqua

Creswell Tournament
N
18-25, 25-23, 25-13

North Valley JV Tournament

9am
1
2
Douglas [JV]
@
Illinois Valley

North Valley JV Tournament
N
22-25, 25-21, 16-14

Walla Walla Fall Classic

8:45pm
2
1
Auburn Adventist Academy (WA)
@
Portland Adventist Acad.

Walla Walla Fall Classic
N
15-25, 25-20, 15-10

Western Christian Tourney

8am
0
2
Chemawa
@
Willamina

Western Christian Tourney
N
25-19, 25-12
9am
D
O
N
E
Willamina
@
Sheridan

Western Christian Tourney
N

2A-1 Northwest League

2pm
1
3
Neah-Kah-Nie
@
Faith Bible

2pm
3
0
Knappa
@
Columbia Christian

25-19, 25-19, 26-24

2A-6 Blue Mountain Conference

5pm
0
3
Pilot Rock
@
Grant Union

25-20, 25-9, 25-11
3:30pm
3
0
Enterprise
@
Pilot Rock

N
25-18, 25-9, 25-16
2pm
1
3
Enterprise
@
Grant Union

16-25, 25-13, 25-21, 25-21

Creswell Tournament


TBD
C
X
L
TBD
@
Bandon

Creswell Tournament
N
Creswell

Western Christian Tourney

8am
D
O
N
E
Mannahouse Christian Acad.
@
Western Christian

Western Christian Tourney
N
2pm
0
2
Nestucca
@
Myrtle Point

Western Christian Tourney
N
25-19, 25-23
10am
2
0
Gaston
@
Glide

Western Christian Tourney
N
25-22, 25-20
8am
2
0
East Linn Christian Acad.
@
Mannahouse Christian Acad.

Western Christian Tourney
N
26-24, 25-14
Noon
2
0
Sheridan
@
Jefferson

Western Christian Tourney
N
25-16, 25-17
8am
D
O
N
E
Western Christian
@
Jefferson

Western Christian Tourney
N
2:30pm
1
2
Gervais
@
Western Christian

Western Christian Tourney
25-19, 24-26, 15-11
3:30pm
2
1
Gaston
@
Western Christian

Western Christian Tourney
25-23, 22-25, 15-7
4:15pm
1
2
Myrtle Point
@
East Linn Christian Acad.

Western Christian Tourney
N
25-22, 16-25, 15-9

1A-4 Skyline League

5:30pm
1
3
Pacific
@
Powers

24-26, 25-19, 25-18, 25-17

1A-6 Big Sky League

1pm
3
0
Echo
@
Condon

25-7, 25-17, 25-8

1A-7 Old Oregon League

10am
3
1
Pine Eagle
@
Nixyaawii

1pm
3
0
Wallowa
@
Nixyaawii

10am
3
0
Wallowa
@
Griswold

25-11, 25-19, 25-6
1pm
1
3
Pine Eagle
@
Griswold

14-25, 25-20, 25-21, 25-11

1A-8 High Desert League

5pm
3
1
Jordan Valley
@
Prairie City

25-20, 25-17, 12-25, 25-19
3pm
3
0
Crane
@
Harper Charter

25-3, 25-9, 25-9
4:30pm
3
0
Crane
@
Huntington

N
25-8, 25-13, 25-7
1:30pm
3
0
Adrian
@
Dayville / Monument

25-22, 25-9, 25-13

Non-League

3:30pm
3
0
Riddle
@
Mapleton

25-15, 25-15, 25-11
5pm
3
0
Camas Valley
@
Mapleton

25-14, 25-16, 25-03
2pm
1
3
Riddle
@
Camas Valley

N
21-25, 25-22, 25-15, 25-18
3pm (MT)
2
0
Crane [JV]
@
Harper Charter

25-14, 24-13

Damascus Christian Tournament

9am
2
0
Crosshill Christian
@
Alsea

Damascus Christian Tournament
N
25-17, 25-11

TBD
D
O
N
E
Willamette Valley Christian
@
TBD

Damascus Christian Tournament
N
2pm
1
2
Sherman
@
Alsea

Damascus Christian Tournament
N
22-25, 25-17, 15-13
10:15am
0
2
Sherman
@
Damascus Christian

Damascus Christian Tournament
25-9, 25-17
11:30am
2
0
Crosshill Christian
@
North Clackamas Christian

Damascus Christian Tournament
N
25-21, 25-21
11:15am
1
2
Alsea
@
South Wasco County

Damascus Christian Tournament
N
20-25, 25-22, 15-12
3:15pm
0
2
Crosshill Christian
@
Damascus Christian

Damascus Christian Tournament
25-21, 25-20
9am
0
2
South Wasco County
@
North Clackamas Christian

Damascus Christian Tournament
N
25-20, 25-21
3:15pm
0
2
Willamette Valley Christian
@
North Clackamas Christian

Damascus Christian Tournament
N
25-14, 25-14
10:30am
2
1
Willamette Valley Christian
@
Elkton

Damascus Christian Tournament
N
18-25, 25-20, 15-8
12:30pm
0
2
Willamette Valley Christian
@
Damascus Christian

Damascus Christian Tournament
25-22, 25-19
2pm
2
0
South Wasco County
@
Elkton

Damascus Christian Tournament
N
25-14, 25-17

Gilchrist Tournament

8am
0
2
North Lake
@
Gilchrist

Gilchrist Tournament
25-19, 25-19
10am
2
1
North Lake
@
Paisley

Gilchrist Tournament
N
22-25, 25-22, 15-9
2pm
0
2
Chiloquin
@
Gilchrist

Gilchrist Tournament
25-18, 25-16

NIKE Tournament of Champions

1:30pm
2
1
St. Paul
@
Red Bluff (CA)

NIKE Tournament of Champions
N
25-14, 20-25, 15-9
9:30am
1
2
St. Paul
@
Mead (WA)

NIKE Tournament of Champions
N
21-25, 25-23, 15-13
11:30am
0
2
St. Paul
@
Clovis (CA)

NIKE Tournament of Champions
N
25-22, 25-18
5:15pm
0
2
St. Paul
@
Archbishop McCarthy (FL)

NIKE Tournament of Champions
N
25-20, 25-23

Walla Walla Fall Classic

8:30pm
0
2
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Puget Sound (WA)

Walla Walla Fall Classic
N
25-20, 27-25
7pm
0
2
Deer Park Academy (BC)
@
Livingstone Adventist Acad.

Walla Walla Fall Classic
N