Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
ve-banner-ads728x90.png Ad
ORANG_STA_160x600.jpg Ad

2019 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
0
3
Jefferson, Portland
@
Benson

25-19, 25-23, 25-23
6:30pm
0
3
Franklin
@
Cleveland

25-15, 25-17, 25-19
6:30pm
0
3
Roosevelt
@
Madison

6:30pm
3
0
Wilson
@
Grant

25-18, 25-14, 25-14

6A-2 Metro League

6:45pm
3
0
Westview
@
Southridge

25-11, 25-23, 25-18
6:45pm
3
1
Jesuit
@
Sunset

25-19, 16-25, 25-12, 25-19
6:45pm
3
0
Mountainside
@
Beaverton

25-19, 25-15, 25-15

6A-3 Pacific Conference

6:45pm
3
0
McMinnville
@
Sherwood

25-20, 25-23, 26-24
6:45pm
0
3
Forest Grove
@
Liberty

25-19, 25-15, 25-16
6:45pm
3
0
Newberg
@
Century

25-13, 25-16, 25-19

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
1
3
St. Mary's Academy
@
Lake Oswego

25-21, 25-20, 23-25, 25-5
6:30pm
3
1
West Linn
@
Tigard

25-9, 25-18, 27-29, 11-25
6:30pm
3
0
Oregon City
@
Canby

26-24, 25-20, 25-23
6:30pm
3
2
Tualatin
@
Lakeridge

22-25, 18-25, 25-17, 25-20, 15-9

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
0
3
West Salem
@
Bend

25-17, 25-21, 25-19
6pm
0
3
McKay
@
South Salem

25-12, 25-21, 25-19
6:30pm
0
3
McNary
@
Summit

25-9, 25-11, 25-12

Non-League

6:30pm
3
0
South Medford
@
Mazama

25-19, 25-19, 27-25
6:45pm
3
0
South Eugene
@
Roseburg

25-19, 25-23, 25-18

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
3
0
Wilsonville
@
La Salle Prep

25-18, 25-20, 25-15
6:45pm
3
0
St. Helens
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

25-19, 25-15, 25-12
6:45pm
0
3
Hillsboro
@
Scappoose

25-17, 25-13, 25-23
6:45pm
2
3
Putnam
@
Parkrose

25-20, 14-25, 16-25, 25-19, 15-9

5A-2 Midwestern League

6:45pm
3
1
North Bend
@
Eagle Point

6:45pm
3
2
North Eugene
@
Thurston

21-25, 14-25, 25-20, 25-23, 15-12
6:45pm
3
0
Crater
@
Willamette

25-16, 25-19, 26-24

5A-3 Mid-Willamette Conference

4pm
0
3
North Salem
@
West Albany

25-20, 25-12, 25-13
4pm
0
3
Lebanon
@
Corvallis

25-14, 25-15, 25-8
6pm
0
3
Crescent Valley
@
Corvallis

25-13, 25-18, 25-15
4pm
2
3
Dallas
@
Silverton

15-25, 25-19, 23-25, 27-25, 15-5
5:30pm
3
0
Dallas
@
Central

N
25-21, 25-22, 26-24
5:30pm
0
3
Lebanon
@
Crescent Valley

N
25-9, 25-10, 25-20
7pm
0
3
Central
@
Silverton

27-25, 25-21, 25-20
5:30pm
0
3
North Salem
@
South Albany

N
25-23, 25-13, 25-18
6pm
0
3
South Albany
@
West Albany

25-19, 25-12, 25-14

Non-League

4pm
3
1
Crook County
@
Marist Catholic

20-25, 25-12, 25-11, 25-22
6:30pm
3
0
Estacada
@
Hood River Valley

25-13, 25-20, 25-20
5:30pm
3
1
Crook County
@
Hidden Valley

N
22-25, 25-18, 25-19, 25-21

4A-3 Oregon West Conference

6pm
3
0
Sisters
@
Cascade

25-9, 25-6, 25-9
6pm
3
0
Stayton
@
Newport

25-21, 27-25, 25-21
6pm
3
0
Sweet Home
@
Philomath

25-18, 25-17, 25-9

Non-League

6:30pm
3
2
Sutherlin
@
Siuslaw

25-27, 25-21, 22-25, 25-22, 15-13
6pm
0
3
Rainier
@
Astoria

25-5, 25-6, 25-12
6:30pm
3
0
Cascade Christian
@
Henley

25-21, 25-20, 25-18
6:30pm
0
3
Phoenix
@
South Umpqua

25-15, 25-18, 25-18
6pm
1
3
Madras
@
Woodburn

25-21, 15-25, 26-24, 25-8
7pm
3
0
Hidden Valley
@
Marist Catholic

25-22, 25-22, 25-19
6:30pm
0
3
Klamath Union
@
Cottage Grove

25-14, 25-12, 25-11
6:30pm
1
3
Homedale (ID)
@
Baker

23-25, 27-25, 26-24, 25-19
6:45pm
0
3
Junction City
@
Valley Catholic

28-26, 25-10, 25-22
6pm
2
3
Elmira
@
Gladstone

25-23, 21-25, 25-11, 16-25, 15-12
5pm
0
3
McLoughlin
@
Touchet (WA)

25-9, 25-20, 25-11
6:30pm
3
1
North Marion
@
Seaside

27-25, 25-27, 25-14, 25-10
6:30pm
3
0
Molalla
@
Tillamook

27-25, 25-14, 25-20

3A-1 Lewis & Clark League

6:30pm
1
3
De La Salle North Catholic
@
Westside Christian

25-15, 25-19, 22-25, 25-18
6pm
0
3
Riverdale
@
Catlin Gabel

25-2, 25-14, 25-15

3A-6 Eastern Oregon League

5pm
3
1
Riverside
@
Umatilla

25-19, 25-14, 23-25, 25-17

Non-League

6pm
3
0
Willamina
@
Dayton

25-15, 25-17, 25-21
6pm
3
0
Santiam Christian
@
Blanchet Catholic

25-8, 25-4, 25-13
6:30pm
0
3
Brookings-Harbor
@
McKinleyville (CA)

25-4, 25-20, 25-20
6:30pm
3
0
Burns
@
Grant Union

25-22, 25-22, 25-14
6pm
3
2
Pleasant Hill
@
Douglas

25-19, 23-25, 23-25, 25-16, 15-5
6:30pm
0
3
Clatskanie
@
Oregon Episcopal

25-14, 25-16, 25-19
6:30pm
0
3
Warrenton
@
Amity

25-11, 25-17, 25-15
6:30pm
3
2
Yamhill-Carlton
@
Knappa

25-21, 17-25, 18-25, 25-17, 15-13
5pm (MT)
0
3
Vale
@
Skyview (ID)

25-16, 25-16, 25-17
7pm (MT)
1
2
Vale
@
Fruitland (ID)

N
25-21, 22-25, 25-20

2A-1 Northwest League

6:30pm
0
3
Faith Bible
@
Portland Christian

25-17, 25-7, 25-20

2A-2 Tri-River Conference

6pm
3
0
Gervais
@
Chemawa

25-8, 25-15, 25-14
5:30pm
0
3
Culver
@
Kennedy

25-13, 25-10, 25-6
6pm
3
2
Santiam
@
Colton

23-25, 25-11, 25-20, 18-25, 15-13

2A-3 Central Valley Conference

6pm
0
3
Oakridge
@
Oakland

25-12, 25-6, 25-4
6pm
2
3
Jefferson
@
East Linn Christian Acad.

19-25, 25-22, 22-25, 25-18, 15-13
6pm
3
0
Central Linn
@
Lowell

25-20, 25-20, 25-9
6pm
3
0
Monroe
@
Regis

25-13, 25-21, 25-15

2A-4 Sunset Conference

6:30pm
0
3
Gold Beach
@
Myrtle Point

25-15, 25-7, 25-19
6:30pm
3
0
Coquille
@
Reedsport

25-23, 25-17, 25-20
6:30pm
1
3
Waldport
@
Toledo

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
0
3
Rogue River
@
Lost River

25-19, 25-15, 25-11
5:15pm
0
3
Illinois Valley
@
Glide

5:15pm
3
0
Lakeview
@
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.

28-26, 25-21, 25-17

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
Glendale
@
Riddle

25-17, 25-20, 25-20
6pm
1
3
New Hope Christian
@
Camas Valley

14-25, 25-23, 25-23, 25-23
6pm
3
0
North Douglas
@
Yoncalla

25-16, 25-7, 25-16
6pm
0
3
Umpqua Valley Christian
@
Elkton

25-14, 25-17, 25-18

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
3
1
Hosanna Christian
@
Triad

25-11, 21-25, 25-15, 25-22
6:30pm
3
1
Central Christian
@
Trinity Lutheran

25-14, 22-25, 27-25, 25-7
5:30pm
3
0
Paisley
@
Prospect Charter

25-19, 25-14, 25-20
5:30pm
0
3
Chiloquin
@
Rogue Valley Adventist Acad.

25-14, 25-5, 25-14
5:30pm
1
3
Gilchrist
@
North Lake

25-23, 13-25, 25-19, 25-23

1A-6 Big Sky League

5pm
3
2
South Wasco County
@
Ione / Arlington

16-25, 22-25, 25-18, 25-23, 15-7
5pm
0
3
Condon
@
Dufur

25-15, 25-5, 25-22

1A-7 Old Oregon League

5:30pm
0
3
Wallowa
@
Powder Valley

25-19, 25-18, 25-17
6:30pm
0
3
Pine Eagle
@
Imbler

25-15, 25-18, 25-9

Non-League

5pm
3
0
Huntington
@
Burnt River

25-6, 25-5, 25-4