Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
OSAA_Prizewin_728x90.jpg Ad
Wilson Sporting Goods Ad

2019 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
3
0
Roosevelt
@
Jefferson, Portland

25-17, 25-7, 25-19
6:30pm
0
3
Cleveland
@
Grant

25-22, 25-17, 25-18
6:30pm
3
1
Wilson
@
Lincoln

25-20, 25-8, 27-29, 25-19
6:30pm
3
2
Franklin
@
Madison

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
0
3
McKay
@
Bend

25-16, 25-14, 25-9
6:30pm
3
1
Sprague
@
West Salem

19-25, 26-24, 25-15, 25-21
6:30pm
3
0
Summit
@
South Salem

25-17, 25-13, 25-18

Non-League

6:45pm
0
3
Ridgeview
@
South Eugene

25-18, 25-22, 27-25
6:45pm
3
1
Mountainside
@
McMinnville

25-23, 25-23, 21-25, 25-20
6:45pm
3
2
Sunset
@
Glencoe

18-25, 25-18, 24-26, 25-14, 15-13
6:45pm
3
0
Beaverton
@
Forest Grove

25-21, 25-10, 25-16
6:45pm
3
2
Westview
@
Sherwood

25-16, 25-27, 25-19, 17-25, 15-9
6:45pm
3
0
Southridge
@
Century

25-22, 25-20, 25-18
6:45pm
1
3
Aloha
@
Newberg

25-23, 25-14, 23-25, 25-20
6:45pm
3
0
Jesuit
@
Liberty

25-12, 25-11, 25-12
6:45pm
3
0
Sheldon
@
Barlow

25-22, 25-11, 25-23
6pm
0
3
Illinois Valley
@
South Medford [JV]

25-10, 25-12, 25-15

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
0
3
St. Helens
@
La Salle Prep

25-20, 25-23, 25-16
6:45pm
3
0
Putnam
@
Scappoose

25-12, 25-18, 25-18
6:45pm
0
3
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Wilsonville

25-4, 25-15, 25-14
6:45pm
0
3
Hillsboro
@
Parkrose

25-17, 25-8, 25-12

5A-2 Midwestern League

6:45pm
1
3
North Bend
@
North Eugene

25-10, 25-18, 22-25, 25-12
6:45pm
3
0
Thurston
@
Churchill

25-13, 25-12, 25-16
6:45pm
3
0
Willamette
@
Springfield

25-20, 25-14, 25-17

5A-3 Mid-Willamette Conference

6pm
3
1
West Albany
@
Central

25-23, 25-15, 18-25, 25-18
6pm
3
0
Dallas
@
Lebanon

7pm
3
0
Corvallis
@
North Salem

25-5, 25-15, 25-23
6pm
3
0
South Albany
@
Silverton

25-16, 25-21, 25-15

Non-League

6:30pm
3
2
Pendleton
@
La Grande

25-17, 24-26, 21-25, 25-14, 15-4
4pm
2
3
Crescent Valley
@
Philomath

26-24, 20-25, 13-25, 25-16, 15-12
5:30pm
2
3
Cottage Grove
@
Crescent Valley

N
21-25, 25-20, 20-25, 25-17, 15-11

Non-League

6pm
3
0
Siuslaw
@
Pleasant Hill

25-23, 25-21, 25-10
6:30pm
3
0
Sisters
@
Marist Catholic

25-14, 25-21, 25-12
6pm
3
0
Tillamook
@
Newport

25-21, 25-17, 25-23
6:30pm
0
3
Brookings-Harbor
@
North Valley

25-18, 25-16, 25-18
6pm
3
0
Corbett
@
Cascade

25-10, 25-14, 25-20
5:30pm
0
3
Cottage Grove
@
Philomath

25-15, 25-19, 25-21
6:30pm (MT)
1
3
Baker
@
Homedale (ID)

25-22, 25-23, 21-25, 25-22
6:30pm
0
3
Clatskanie
@
Seaside

25-11, 25-11, 25-13
6pm
1
3
Blanchet Catholic
@
Molalla

14-25, 25-10, 25-23, 25-15
6pm
1
3
Gladstone
@
Elmira

25-14, 25-18, 22-25, 25-11
3:30pm
0
3
Phoenix
@
Marshfield

25-6, 25-16, 27-25
6pm
1
3
Estacada
@
Astoria

20-25, 25-20, 25-11, 25-17
6:30pm
3
0
Bonanza
@
Mazama

25-21, 25-21, 25-18
6pm
3
0
Junction City
@
Woodburn

25-9, 25-15, 25-14
5:30pm
3
1
McLoughlin
@
Umatilla

22-25, 25-18, 25-15, 25-20
6:30pm
1
3
Klamath Union
@
Cascade Christian

5pm
2
3
Phoenix
@
Reedsport

N
16-25, 18-25, 25-14, 25-13, 25-11
6:30pm
0
3
Reedsport
@
Marshfield

25-18, 25-19, 25-23
7pm (MT)
3
0
Emmett (ID)
@
Ontario

3A-1 Lewis & Clark League

6:15pm
0
3
Westside Christian
@
Portland Adventist Acad.

25-11, 25-11, 25-13

Non-League

4:30pm
0
3
Sheridan
@
Santiam Christian

25-7, 25-6, 25-6
7:30pm
0
3
Willamina
@
Santiam Christian

25-9, 25-14, 25-11
6:30pm
1
3
Coquille
@
South Umpqua

25-23, 25-16, 27-29, 25-18
6pm
3
0
Irrigon
@
South Wasco County

25-23, 25-14, 25-16
5:30pm
3
0
Ione / Arlington
@
Riverside

N
25-18, 25-15, 25-21
6pm
3
0
La Pine
@
Lakeview

29-27, 25-17, 25-9
5:30pm
3
0
Harrisburg
@
Scio

N
25-17, 25-23, 25-17
7pm
3
0
Harrisburg
@
Oakland

25-10, 25-16, 25-13
4pm
3
0
Scio
@
Oakland

25-19, 25-13, 27-25
6pm
0
3
Douglas
@
Creswell

25-21, 25-21, 25-17
6:45pm
3
1
Portland Christian
@
Warrenton

23-25, 25-17, 25-13, 25-9
6:30pm
0
3
Gervais
@
Amity

25-3, 25-15, 26-24
7pm
3
1
Riverside
@
Griswold

16-25, 25-18, 25-21, 25-22
6:30pm
2
3
Taft
@
Waldport

25-23, 15-25, 15-25, 25-19, 15-10
6pm
0
3
Jefferson
@
Yamhill-Carlton

25-20, 25-14, 25-16
6:30pm (MT)
1
3
Vale
@
Parma (ID)

25-19, 19-25, 25-19, 25-18
6:30pm
3
2
Riverdale
@
Neah-Kah-Nie

25-22, 21-25, 26-24, 19-25, 16-14
5:30pm
0
3
Willamina
@
Sheridan

N
25-18, 25-19, 27-25
4:30pm
1
3
Heppner
@
Irrigon

N
25-17, 19-25, 25-23, 25-19

Non-League

3pm
2
3
Heppner
@
South Wasco County

25-27, 21-25, 25-20, 25-20, 15-13
6pm
3
0
Powder Valley
@
Weston-McEwen

26-24, 25-10, 25-19
6:30pm
0
3
Glendale
@
Myrtle Point

25-10, 25-10, 25-14
6pm
0
3
Mannahouse Christian Acad.
@
Open Door Christian Acad.

25-19, 25-14, 25-19
5:45pm
3
0
Modoc (CA)
@
Lost River

25-15, 25-21, 25-12
5pm
3
1
Cove
@
Enterprise

15-25, 27-25, 25-14, 25-20
4pm
2
0
Bandon
@
Glide

25-23, 26-24
5:30pm
0
2
Bandon
@
Monroe

N
25-21, 25-23
6pm
2
3
East Linn Christian Acad.
@
Santiam

25-21, 20-25, 25-23, 22-25, 15-13
5:30pm
3
0
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
Oakridge

25-8, 25-14, 25-15
5:30pm
0
3
Central Linn
@
Kennedy

28-26, 25-12, 25-16
6:30pm
1
4
Pilot Rock
@
Nixyaawii

5:30pm
3
1
Monroe
@
Glide

23-25, 25-9, 25-9, 25-12
3pm
0
3
Regis
@
Delphian

25-21, 25-17, 26-24
4:30pm
3
1
Regis
@
Nestucca

N
25-17, 25-14, 23-25, 25-10
4:30pm
1
3
Nestucca
@
Delphian

25-8, 25-16, 24-26, 25-23

1A-2 Casco League

6pm
0
3
Crosshill Christian
@
Perrydale

6pm
0
3
Livingstone Adventist Acad.
@
St. Paul

25-4, 25-12, 25-11

1A-3 Mountain West League

6pm
3
1
Alsea
@
Eddyville Charter

6pm
2
3
Triangle Lake
@
Crow

16-25, 25-23, 25-17, 24-26, 15-10

1A-4 Skyline League

6pm
3
0
Days Creek
@
Yoncalla

25-12, 25-19, 25-12

TBD
3
0
Camas Valley
@
Riddle

25-12, 26-24, 25-21
6pm
3
0
North Douglas
@
Umpqua Valley Christian

25-16, 25-20, 25-19
6pm
3
1
Powers
@
New Hope Christian

19-25, 25-13, 25-23, 25-20
5pm
0
3
Pacific
@
Elkton

25-17, 25-17, 25-21

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
3
2
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Hosanna Christian

18-25, 21-25, 25-10, 25-19, 15-12
5pm
0
3
Trinity Lutheran
@
Gilchrist

25-23, 25-19, 25-8
5:30pm
0
3
North Lake
@
Triad

25-14, 25-15, 25-17

Non-League

7pm
3
0
Ione / Arlington
@
Griswold

25-15, 25-14, 25-15
5:30pm
3
2
Condon
@
Dayville / Monument

14-25, 25-22, 18-25, 25-21, 15-13