Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Moda Health Ad
COVID-19 UPDATE:
4/1 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
2020_Scholar Progam_728x90.jpg Ad
ePledgeDrive_WebAd-160x600.jpg Ad

2020 Softball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Softball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

4pm
C
X
L
Franklin
@
Grant

4pm
C
X
L
Roosevelt
@
Wilson

Rieke Field
5pm
C
X
L
Madison
@
Lincoln

Hamilton Park

6A-3 Pacific Conference

5pm
C
X
L
McMinnville
@
Sherwood

5pm
C
X
L
Century
@
Glencoe

5pm
C
X
L
Liberty
@
Newberg

6A-6 Mountain Valley Conference

4:30pm
C
X
L
Bend
@
Mountain View

5pm
C
X
L
South Salem
@
Sprague

5pm
C
X
L
West Salem
@
McNary

6A-7 Southwest Conference

4:30pm
C
X
L
Grants Pass
@
South Medford

4:30pm
C
X
L
Sheldon
@
Roseburg

Stewart Park, Roseburg
4:30pm
C
X
L
North Medford
@
South Eugene

5A-1 Northwest Oregon Conference

5pm
C
X
L
Scappoose
@
Hillsboro

5pm
C
X
L
Putnam
@
Parkrose

5pm
C
X
L
St. Helens
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

5pm
C
X
L
Wilsonville
@
La Salle Prep

5A-2 Midwestern League

5pm
C
X
L
North Eugene
@
Willamette

5A-3 Mid-Willamette Conference

5pm
C
X
L
Lebanon
@
Central

5pm
C
X
L
Crescent Valley
@
Silverton

5pm
C
X
L
Corvallis
@
Dallas

5pm
C
X
L
North Salem
@
West Albany

5A-4 Intermountain Conference

4:30pm
C
X
L
Hood River Valley
@
Redmond

4:30pm
C
X
L
Crook County
@
Ridgeview

4:30pm
C
X
L
The Dalles / Dufur / Sherman / South Wasco County
@
Pendleton

Non-League

5pm
C
X
L
Churchill
@
North Bend

4:30pm
C
X
L
Thurston [JV]
@
Creswell

4A-1 Cowapa League

5pm
C
X
L
Seaside
@
Astoria

CMH Field Astoria
5pm
C
X
L
Tillamook
@
Banks

4A-4 Sky Em League

5pm
C
X
L
Marshfield
@
Siuslaw

5pm
C
X
L
Marist Catholic
@
Elmira

4:30pm
C
X
L
Cottage Grove
@
Junction City

Non-League

3pm
C
X
L
Echo / Stanfield
@
McLoughlin / Griswold

5pm
C
X
L
Echo / Stanfield
@
McLoughlin / Griswold


TBD
C
X
L
Baker / Powder Valley
@
Fruitland (ID)

3A-2 PacWest Conference

4:30pm
C
X
L
Yamhill-Carlton
@
Dayton

4:30pm
C
X
L
Blanchet Catholic
@
Amity

3A-4 Mountain Valley Conference

4:30pm
C
X
L
Harrisburg
@
Pleasant Hill

4:30pm
C
X
L
Santiam Christian
@
La Pine

3A-5 Far West League

5pm
C
X
L
South Umpqua
@
Brookings-Harbor

5pm
C
X
L
Sutherlin
@
Douglas

3A-SD2 Special District 2

4pm
C
X
L
Umatilla
@
Irrigon

5pm (MT)
C
X
L
Burns / Crane
@
Nyssa

Non-League

4pm
C
X
L
Pilot Rock / Nixyaawii
@
Riverside

4:30pm
C
X
L
Lost River
@
Cascade Christian

U.S. Commuinty Park Field 7, 300 lowry Lane, Medford OR 97501
4pm
C
X
L
Naselle (WA)
@
Warrenton

4pm
C
X
L
Weston-McEwen
@
Enterprise / Wallowa / Joseph

2A/1A-SD1 Special District 1

4:30pm
C
X
L
St. Paul
@
Knappa

4:30pm
C
X
L
Vernonia
@
Nestucca

4:30pm
C
X
L
Gaston
@
Perrydale

2A/1A-SD4 Special District 4

4:30pm
C
X
L
Toledo
@
Gold Beach

Buffington Park City of Gold Beach
4:30pm
C
X
L
Siletz Valley / Eddyville Charter
@
Myrtle Point

4:30pm
C
X
L
Waldport
@
Coquille

4:30pm
C
X
L
Bandon
@
Reedsport

at Reedsport

2A/1A-SD5 Special District 5

4:30pm
C
X
L
Lakeview
@
Chiloquin

4:30pm
C
X
L
Rogue River
@
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.