Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
RTA_234x60.jpg Ad
OSAAtoday 728X90 Ad
Recruit Officials Ad

2019-20 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

7pm
West Salem
@
Sheldon

N
@ LCC Self Transport
5:15pm
Grants Pass
@
Douglas (NV)

5:45pm
Gresham
@
Forest Grove

6:30pm
Sherwood
@
Bend

7:15pm
Glencoe
@
St. Mary's Academy

7:15pm
Centennial
@
Lincoln

7:15pm
Mountain View
@
Madison

Marshall Campus
7pm
Southridge
@
Tigard

7pm
Grant
@
Oregon City

7pm
South Eugene
@
Century

6pm
Jesuit
@
Central Catholic

7pm
South Salem
@
Canby

6:45pm
McMinnville
@
North Medford

7:30pm
Tualatin
@
Clackamas

7:15pm
McKay
@
Jefferson, Portland

5:45pm
Westview
@
McNary

7pm
Roseburg
@
Corvallis

7pm
Wilson
@
Lake Oswego

West Gym
5:45pm
Cleveland
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

7pm
Lakeridge
@
David Douglas

David Douglas North Gym
6pm
Wilsonville
@
West Linn

7pm
Roosevelt
@
Liberty

7pm
Hood River Valley
@
Reynolds

Lolani Classic


TBD
South Medford
@
TBA (HI)

Lolani Classic
N
Honolulu Hawaii

Newberg Tournament

7:45pm
Aloha
@
Newberg

Newberg Tournament
Newberg High School
6pm
Sunset
@
Sprague

Newberg Tournament
N
Newberg High School

Non-League

6:30pm
South Albany
@
Ridgeview

7pm
Eagle Point
@
Henley

7pm
Redmond
@
St. Helens

6:45pm
Thurston
@
North Salem

Sprague High School
6pm
Scappoose
@
Astoria

7pm
Crater
@
Mazama

7pm
Churchill
@
West Albany

7pm
Silverton
@
Willamette

7:15pm
The Dalles
@
Hillsboro

6:45pm
Crescent Valley
@
Springfield

6:30pm
North Eugene
@
Pendleton

N
The Dalles High School

Arlington Snowball Tournament

3pm
Griswold
@
Pendleton [FR]

Arlington Snowball Tournament
N
Arlington HS

John Peyo Tip Off Classic

6:30pm
Miramonte (CA)
@
La Salle Prep

John Peyo Tip Off Classic
N
Miramonte HS (Orinda, CA)

Non-League

6pm
Sisters
@
La Pine

6pm
Marist Catholic
@
Valley Catholic

6pm
Sutherlin
@
Newport

7pm
Estacada
@
Cascade

5:30pm
Catlin Gabel
@
Corbett

7:15pm
Philomath
@
Elmira

7pm
North Valley
@
Cottage Grove

7pm
Banks
@
Gladstone

5:30pm
Woodburn
@
Phoenix

Alycia Jenkins Christmas Tournament

3pm
McKenzie
@
Baker [JV]

Alycia Jenkins Christmas Tournament
N
Crane High School

Columbia River Clash

1pm
McLoughlin
@
TBD

Columbia River Clash
N
Umatilla

Junction City/Harrisburg Tournament


TBD
TBD
@
Siuslaw

Junction City/Harrisburg Tournament
N
Junction City/Harrisburg

TBD
Baker
@
TBD

Junction City/Harrisburg Tournament
N
Junction City HS/Harrisburg HS

TBD
Sweet Home
@
TBD

Junction City/Harrisburg Tournament
N
Harrisburg

Les Schwab - Eagle Booster Club Invitational


TBD
TBD
@
Junction City

Les Schwab - Eagle Booster Club Invitational
Junction City HS

Mt. Shasta Tournament


TBD
TBD
@
Klamath Union

Mt. Shasta Tournament
N
Mount Shasta High School

Non-League

6pm
Scio
@
Santiam Christian

5:30pm
Brookings-Harbor
@
Bandon

6pm
South Umpqua
@
Westside Christian

6pm
Mannahouse Christian Acad.
@
Warrenton

N
Clatsop Community College
6pm
Nyssa
@
Crane

6pm
Willamina
@
Nestucca

6pm
Amity
@
Clatskanie

6pm
Gervais
@
Blanchet Catholic

Columbia River Clash


TBD
Riverside
@
TBD

Columbia River Clash
N
Umatilla High School

TBD
TBD
@
Irrigon

Columbia River Clash
N
Umatilla High School

Cow Creek Classic

3pm
Douglas [JV]
@
Mapleton

Cow Creek Classic
N
Riddle HS

Douglas Booster Tournament

3pm
Pleasant Hill
@
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.

Douglas Booster Tournament
N
Douglas High School

Holiday Hoops Classic

3pm
Cascade Christian
@
Pacific / Powers

Holiday Hoops Classic
N
Hosanna Christian Academy

Junction City/Harrisburg Tournament

5:15pm
TBD
@
Taft

Junction City/Harrisburg Tournament
N
Junction City

Les Schwab - Eagle Booster Club Invitational


TBD
TBD
@
Harrisburg

Les Schwab - Eagle Booster Club Invitational
Harrisburg High School

Running Raider


TBD
Burns
@
Lost River

Running Raider
Lost River High School

Non-League

6pm
Elgin
@
Pilot Rock

5:30pm
East Linn Christian Acad.
@
Eddyville Charter

5:30pm
Myrtle Point
@
Illinois Valley

6pm
Glide
@
Oakland

6pm
Heppner
@
Portland Christian

Rockwood Commons (740 SE 182nd Ave., Portland, OR)
6pm
Regis
@
Chemawa

4pm
Triangle Lake
@
Oakridge

6pm
Wallowa
@
Enterprise

5:30pm
Sheridan
@
Neah-Kah-Nie

6pm
Santiam
@
Vernonia

Badger Tournament

3pm
Joseph
@
Union

Badger Tournament
N
Powder Valley HS

Columbia River Clash


TBD
Stanfield
@
TBD

Columbia River Clash
N
Umatilla High School

TBD
TBD
@
Faith Bible

Columbia River Clash
N
Umatilla High School

TBD
TBD
@
Grant Union

Columbia River Clash
N
Umatilla High School

Hosanna Christian Tourney

Noon
Butte Valley (CA)
@
Rogue River

Hosanna Christian Tourney
Hosanna Christian

Junction City/Harrisburg Tournament

7pm
TBD
@
Toledo

Junction City/Harrisburg Tournament
N
TBD

Kennedy Classic

Noon
TBD
@
Monroe

Kennedy Classic
N
Kennedy High School
3pm
Monroe
@
St. Paul

Kennedy Classic
N
Kennedy High School
6pm
Weston-McEwen
@
Kennedy

Kennedy Classic
Kennedy High School

North Douglas Winter Invitational

6pm
Lowell
@
North Douglas

North Douglas Winter Invitational
North Douglas High School

North Douglas Winter Tournament

3pm
Elkton
@
Reedsport

North Douglas Winter Tournament
N
North Douglas

Running Raider

5pm
TBD
@
Culver

Running Raider
N
Lost River High School

1A-2 Casco League

5:30pm
Jewell
@
Perrydale

Non-League

6pm
Crosshill Christian
@
North Clackamas Christian

Arlington

Noon
Long Creek / Ukiah
@
Griswold

Arlington
Arlington HS

Arlington Snowball Tournament

6pm
Klickitat/Glenwood (WA)
@
Ione / Arlington

Arlington Snowball Tournament
N
Arlington HS
6pm
Dayville / Monument
@
Ione / Arlington

Arlington Snowball Tournament
N
Arlington HS

Badger Tournament

7:30pm
Tri-Valley (ID)
@
Powder Valley

Badger Tournament
N
North Powder High School
5pm
Imbler
@
TBD

Badger Tournament
N
Powder Valley HS
3pm
Jordan Valley
@
Echo

Badger Tournament
N
North Powder High School

Columbia River Clash


TBD
Nixyaawii
@
TBD

Columbia River Clash
N
Umatilla High School

Country Christian

3pm
Damascus Christian
@
Days Creek

Country Christian
Country Christian

Country Christian- Country Christian

6pm
Mohawk
@
Country Christian

Country Christian- Country Christian
Country Christian High School

Cow Creek Classic

6pm
Falls City
@
Riddle

Cow Creek Classic
N
Riddle High School

Enterprise Tournament

5:30pm
Wallowa
@
TBD

Enterprise Tournament
N
Enterprise

Enterprise Winter Classic

5:30pm
TBD
@
Pine Eagle

Enterprise Winter Classic
N
Enterprise

Gilchrist Tournament

6pm
TBD
@
Gilchrist

Gilchrist Tournament
N
Gilchrist High School

Harper Tournament

6pm (MT)
Huntington
@
Harper Charter

Harper Tournament
N
Harper High School

Holiday Hoops Classic

6pm
Sherman
@
Hosanna Christian

Holiday Hoops Classic
Hosanna Christian

North Douglas Winter Tournament


TBD
Elkton
@
TBD

North Douglas Winter Tournament
North Douglas HS

North Lake Holiday Tournament

5pm
Mitchell / Spray
@
North Lake

North Lake Holiday Tournament
N
North Lake High School

North Lake Tournament

9am
Chiloquin
@
TBD

North Lake Tournament
North Lake High School
8am
Paisley
@
TBD

North Lake Tournament
North Lake High School

Powder Tournament

6pm
Council (ID)
@
Prairie City

Powder Tournament
N
North Powder

Southwest Christian Tournament

3pm
Siletz Valley
@
South Wasco County

Southwest Christian Tournament
N
Southwest Christian

Wildcat Challenge

6pm
Willamette Valley Christian
@
Southwest Christian

Wildcat Challenge
Southwest Christian