Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
U.S. Marines Ad
NSP Ad

2019-20 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

1:30pm
51
56
Aloha
@
Grants Pass

1:30pm
40
20
Century
@
Roseburg

5pm
44
46
North Medford
@
Newberg

7pm
61
46
Central Catholic
@
Tigard

3pm
56
26
Summit
@
Roosevelt

Camas Valley Tournament

7pm
30
40
Roseburg [FR]
@
Camas Valley

Camas Valley Tournament
Camas Valley High School

Dan Fitzgerald Memorial

1pm
70
47
Beaverton
@
University (WA)

Dan Fitzgerald Memorial
N
Spokane WA

Mountainside Tournament

7pm
52
77
Sherwood
@
Mountainside

Mountainside Tournament
Mountainside High School
5:30pm
49
45
Cleveland
@
Clackamas

Mountainside Tournament
N
Mountainside High School

Roth TIp Off Tournament

6pm
41
53
Bend
@
Sheldon

Roth TIp Off Tournament
Sheldon HS
4:15pm
7
62
McNary
@
South Medford

Roth TIp Off Tournament
N
Sheldon HS

Non-League

6:30pm
C
X
L
Corvallis
@
Redmond

12:30pm
41
30
Crater
@
The Dalles

N
Rex Putnam HS

Central Oregon Tip-Off Classic

9:30am
36
55
Estacada
@
Crook County

Central Oregon Tip-Off Classic
Crook County High School
1:30pm
63
8
Baker
@
Crook County

Central Oregon Tip-Off Classic
Crook County High School

Ridgeview Tip Off Tourney

2:45pm
70
38
Crescent Valley
@
Ridgeview

Ridgeview Tip Off Tourney
Ridgeview High School
1pm
50
65
Pendleton
@
Lebanon

Ridgeview Tip Off Tourney
N
Ridgeview High School

White Buffalo Classic

3pm
57
13
Toledo
@
Hood River Valley

White Buffalo Classic
N
Madras High School

Non-League

5:30pm
20
61
Junction City
@
Philomath

6pm
50
30
McLoughlin
@
Dayton/Waitsburg (WA)

Waitsburg WA
7:30pm (MT)
51
42
Payette (ID)
@
Ontario

Arcata

Noon
41
62
Mazama
@
McKinleyville (CA)

Arcata
N
Arcata High School

Crook County Tourney


TBD
C
X
L
Baker
@
TBD

Crook County Tourney
N
Crook County High School

Elgin Lion's Tournament

4pm
41
35
La Grande [JV]
@
Wallowa

Elgin Lion's Tournament
N
Elgin High School

Pilot Invitational

1:30pm
20
15
Glendale
@
Phoenix [FR]

Pilot Invitational
N
Canyonville Academy

Pirate Shootout

4pm
43
55
Klamath Union
@
Phoenix

Pirate Shootout
Phoenix High School

White Buffalo Classic

5pm
55
42
Astoria
@
Madras

White Buffalo Classic
Madras High School

Yreka Tournament

1:30am
69
66
Henley
@
Yreka (CA)

Yreka Tournament
Yreka HS OT

Non-League

5:30pm
47
29
Harrisburg
@
Yamhill-Carlton

6pm
19
36
Catlin Gabel
@
Pleasant Hill

4pm
40
23
White Salmon (WA)
@
Riverside

Bill Spelgatti Invitational

4pm
12
45
Oakland
@
Sutherlin

Bill Spelgatti Invitational
Sutherlin High School

TBD
33
38
Warrenton
@
Lakeview

Bill Spelgatti Invitational
N
Sutherlin High School

Days Creek Tournament

11am
16
45
Cascade Christian [JV]
@
Willamette Valley Christian

Days Creek Tournament
N
Days Creek

Knappa Tip-Off

6:30pm
44
19
Oregon Episcopal
@
Knappa

Knappa Tip-Off
N
Knappa High School
3:30pm
21
33
Chemawa
@
Rainier

Knappa Tip-Off
N
Knappa HS

La Pine Invitational


TBD
37
41
Amity
@
La Pine

La Pine Invitational
La Pine High School
3:15pm
22
64
Irrigon
@
Burns

La Pine Invitational
N
La Pine

Phoenix Tournament

1pm
66
59
St. Mary's, Medford
@
Douglas

Phoenix Tournament
N
Phoenix High School

Riverdale Tournament

6pm
49
30
Willamina
@
Riverdale

Riverdale Tournament
Riverdale HS

Vernonia Tournament

11am
48
30
Umatilla
@
Vernonia [JV]

Vernonia Tournament
Vernonia High School

Western Christian Tournament

1pm
60
51
Santiam Christian
@
Western Christian

Western Christian Tournament
Western Christian HS
10am
26
58
Blanchet Catholic
@
De La Salle North Catholic

Western Christian Tournament
N
Western Christian HS

Westside Winter Jam


TBD
45
17
Regis
@
Westside Christian

Westside Winter Jam
Westside Christian
1:30pm
55
30
Creswell
@
Dayton

Westside Winter Jam
N
Westside Christian
6:30pm
31
40
Horizon Christian, Tualatin
@
Mannahouse Christian Acad.

Westside Winter Jam
N
Westside Christian
3:30pm
50
14
Salem Academy
@
Columbia Christian

Westside Winter Jam
N
@ Westside Christian

Yreka Tournament

4:30pm
55
46
Del Norte (CA)
@
Brookings-Harbor

Yreka Tournament
N
Yreka High School

Non-League

3pm
24
45
Pilot Rock
@
Joseph

4pm
26
55
Gaston
@
Weston-McEwen

11am
33
35
Jordan Valley
@
Enterprise

N
Crane High School

Camas Valley Tournament

7pm
44
35
Gold Beach
@
Gilchrist

Camas Valley Tournament
N
Camas Valley HS

Lion's Club Tournament

1pm
44
46
Grant Union
@
Elgin

Lion's Club Tournament
N
Elgin High School

Pilot Invitational

9am
10
30
Canyonville Acad. [JV]
@
Glendale

Pilot Invitational
N
Canyonville

Riverdale Tournament

3pm
17
29
Crosshill Christian
@
Nestucca

Riverdale Tournament
N
Riverdale HS

Sherman Tournament

2pm
36
52
Culver
@
Stanfield

Sherman Tournament
N
Sherman County HS

Siletz Valley Invitational


TBD
14
38
Toledo [JV]
@
Siletz Valley

Siletz Valley Invitational
N
Siletz Valley

TBD
22
7
Chiloquin
@
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.

Siletz Valley Invitational
Siletz Valley

Silver Cross Tournament

1pm
55
30
Portland Christian
@
Santiam

Silver Cross Tournament
N
East Linn Christian Academy
10am
30
34
Myrtle Point
@
East Linn Christian Acad.

Silver Cross Tournament
East Linn

Union Lion's Tournamet


TBD
31
47
Cove
@
Union

Union Lion's Tournamet
Union High School

Vernonia Tournament

2pm
58
24
Gervais
@
Vernonia

Vernonia Tournament
Vernonia High School

Winterlake Tournament

5:30pm
24
63
Sheridan
@
Coquille

Winterlake Tournament
Coquille High School
2pm
37
44
Reedsport
@
Illinois Valley

Winterlake Tournament
N
Coquille High School

Jamboree

2pm
C
X
L
Culver
@
Stanfield

Sherman Invitational
N
Sherman High School

Non-League

3pm
25
56
Klickitat/Glenwood (WA)
@
South Wasco County

1pm
33
39
Powder Valley
@
Dufur

6pm
44
21
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Paradise Adventist Academy (CA)

2pm
27
37
North Clackamas Christian
@
Yoncalla

1pm
11
38
Triad
@
Southwest Christian

Noon
32
17
Prairie City
@
Imbler

N
Joseph High School

Days Creek Tournament

2pm
21
46
Crow
@
Days Creek

Days Creek Tournament
Days Creek High School

Elkton Tip-Off Classic

4pm
20
55
Triangle Lake
@
Elkton

Elkton Tip-Off Classic
Elkton HS
1pm
71
16
North Douglas
@
Hosanna Christian

Elkton Tip-Off Classic
N
Elkton High School

Ione Basketball Bonanza

4pm
46
40
Pine Eagle
@
Ione / Arlington

Ione Basketball Bonanza
N
Ione High School
1pm
34
28
Griswold
@
Four Rivers

Ione Basketball Bonanza
N
Ione School

Nixyaawii Invitational


TBD
38
57
White Swan [JV] (WA)
@
Nixyaawii

Nixyaawii Invitational
N
Nixyaawii

Paul Humphreys Memorial Tournament

11am
35
22
Dayville / Monument
@
Mitchell / Spray

Paul Humphreys Memorial Tournament
N
Fossil
2pm
C
X
L
TBD
@
Condon / Wheeler

Paul Humphreys Memorial Tournament
N
Fossil

Pilot Invitational

Noon
38
33
Paisley
@
New Hope Christian

Pilot Invitational
Canyonville

Sherman Invitational

11am
34
43
Central Christian
@
Sherman

Sherman Invitational
Sherman HS

Union Lion's Tournament

11am
36
48
Adrian
@
Echo

Union Lion's Tournament
N
Union