Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
COVID-19 UPDATE:
4/1 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
RTA_728x90.jpg Ad
Wendys AOTW 160x600 Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
43
70
Madison
@
Grant

7:15pm
42
65
Wilson
@
Roosevelt

7:15pm
36
47
Benson
@
Cleveland

7:15pm
45
59
Lincoln
@
Franklin

6A-2 Metro League

7pm
75
58
Jesuit
@
Sunset

7pm
57
52
Mountainside
@
Westview

7:30pm
32
45
Aloha
@
Beaverton

6A-3 Pacific Conference

5:45pm
76
57
Sherwood
@
Forest Grove

5:45pm
67
50
Liberty
@
Glencoe

5:45pm
41
56
McMinnville
@
Century

6A-4 Mt. Hood Conference

7:30pm
42
60
Gresham
@
Barlow

7:30pm
39
82
Centennial
@
David Douglas

David Douglas North Gym
7:30pm
62
55
Clackamas
@
Central Catholic

7:30pm
75
31
Sandy
@
Reynolds

6A-5 Three Rivers League

7:15pm
55
53
Canby
@
Oregon City

7:15pm
41
64
Lakeridge
@
Lake Oswego

5:45pm
69
51
West Linn
@
Tualatin

6A-6 Mountain Valley Conference

5:45pm
96
44
Sprague
@
McKay

6:30pm
60
81
Summit
@
South Salem

6:30pm
44
43
McNary
@
Bend

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
48
66
South Medford
@
South Eugene

6:45pm
77
69
North Medford
@
Grants Pass

OT
6:45pm
54
36
Sheldon
@
Roseburg

5A-1 Northwest Oregon Conference

7pm
72
39
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Scappoose

7:15pm
45
41
Putnam
@
Hillsboro

7:15pm
41
67
La Salle Prep
@
Wilsonville

7:15pm
74
31
Parkrose
@
St. Helens

5A-2 Midwestern League

7pm
51
57
Thurston
@
Eagle Point

7pm
51
73
North Bend
@
Ashland

6:15pm
42
85
Springfield
@
Crater

6:45pm
51
32
North Eugene
@
Willamette

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
26
90
Lebanon
@
Silverton

5:30pm
66
57
West Albany
@
South Albany

7pm
72
51
Corvallis
@
Dallas

7pm
48
50
Central
@
Crescent Valley

5A-4 Intermountain Conference

7:45pm
42
76
Ridgeview
@
Redmond

5:30pm
56
64
Pendleton
@
Hood River Valley

4A-1 Cowapa League

7:30pm
63
60
Tillamook
@
Astoria

7:30pm
36
47
Valley Catholic
@
Banks

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
55
48
North Marion
@
Madras

7pm
47
44
Molalla
@
Estacada

7pm
63
44
Gladstone
@
Corbett

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
40
18
Philomath
@
Sisters

5:30pm
76
60
Newport
@
Cascade

5:30pm
44
55
Woodburn
@
Stayton

4A-4 Sky Em League

7:15pm
49
38
Siuslaw
@
Elmira

7:15pm
73
65
Marist Catholic
@
Marshfield

7:15pm
63
66
Cottage Grove
@
Junction City

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
50
39
Henley
@
Phoenix

7:30pm
70
75
Hidden Valley
@
Klamath Union

7:30pm
51
60
Mazama
@
North Valley

4A-6 Greater Oregon League

7:30pm
19
80
Ontario
@
Baker

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
65
69
Catlin Gabel
@
Oregon Episcopal

3A-2 PacWest Conference

6pm
72
74
Dayton
@
Yamhill-Carlton

6pm
59
78
Scio
@
Salem Academy

6pm
64
38
Amity
@
Blanchet Catholic

3A-3 Coastal Range League

7:30pm
51
54
Warrenton
@
Willamina

2OT
7:30pm
71
74
Taft
@
Clatskanie

3A-4 Mountain Valley Conference

7:30pm
48
38
Harrisburg
@
Pleasant Hill

7:30pm
50
52
Santiam Christian
@
La Pine

3A-5 Far West League

7pm
68
70
Cascade Christian
@
St. Mary's, Medford

7pm
65
38
Sutherlin
@
Douglas

7pm
64
54
Brookings-Harbor
@
South Umpqua

3A-6 Eastern Oregon League

7:30pm
31
32
Riverside
@
Umatilla

7:30pm
64
60
Nyssa
@
Burns

Ot

2A-1 Northwest League

7:30pm
44
49
Vernonia
@
Portland Christian

Rockwood Commons (740 SE 182nd Ave., Portland, OR)
7:30pm
35
51
Gaston
@
Neah-Kah-Nie

7:30pm
56
25
Columbia Christian
@
Mannahouse Christian Acad.

7:30pm
39
55
Faith Bible
@
Nestucca

2A-3 Central Valley Conference

7:30pm
88
54
Oakland
@
Lowell

7:30pm
59
60
East Linn Christian Acad.
@
Monroe

7:30pm
37
55
Regis
@
Central Linn

2A-4 Sunset Conference

7:30pm
52
82
Gold Beach
@
Bandon

7pm
75
66
Reedsport
@
Myrtle Point

7:30pm
68
56
Toledo
@
Coquille

2A-5 Southern Cascade League

6:30pm
47
70
Illinois Valley
@
Lakeview

8pm
53
90
Rogue River
@
Lost River

7:30pm
64
46
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
Bonanza

2A-6 Blue Mountain Conference

7:30pm
47
60
Enterprise
@
Pilot Rock

7:30pm
48
73
Weston-McEwen
@
Heppner

7:30pm
54
70
Stanfield
@
Grant Union

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
35
48
North Clackamas Christian
@
Damascus Christian

7:30pm
24
36
Grand View Christian Acad.
@
St. Stephen's Acad.

Lake Bible Church 4565 Carman Dr. Lake Oswego, OR 97035
7:30pm
47
70
Southwest Christian
@
Country Christian

7:30pm
38
57
Trinity Academy
@
Open Door Christian Acad.

7:30pm
46
81
Portland Waldorf
@
Life Christian

1A-2 Casco League

7pm
33
78
St. Paul
@
Crosshill Christian

1A-4 Skyline League

7:30pm
62
37
Umpqua Valley Christian
@
Glendale

7:30pm
56
26
Days Creek
@
New Hope Christian

7:30pm
57
41
North Douglas
@
Riddle

1A-5 Mountain Valley League

6:30pm
37
19
North Lake
@
Central Christian

1A-6 Big Sky League

7:30pm
36
91
Mitchell / Spray
@
South Wasco County

7:30pm
37
67
Echo
@
Condon / Wheeler

7:30pm
47
49
Sherman
@
Dufur

7:30pm
58
47
Ione / Arlington
@
Horizon Christian, Hood River

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
64
42
Joseph
@
Wallowa

6:45pm
2
0
F
Elgin
@
Nixyaawii

Forfeit
7:30pm
25
72
Griswold
@
Pine Eagle

7:30pm
48
29
Imbler
@
Cove

1A-8 High Desert League

7:30pm (MT)
66
60
Long Creek / Ukiah
@
Four Rivers

7:30pm (MT)
87
55
Prairie City
@
Adrian

3:30pm (MT)
39
58
Dayville / Monument
@
Jordan Valley

Non-League

3:30pm
38
58
Alsea
@
C.S. Lewis Academy / Veritas

4:30pm
53
44
Mohawk
@
Crane

McKenzie High School