Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Recruit Officials Ad
OSAAtoday 728X90 Ad
RTA_160X600.jpg Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
Benson
@
Madison

7:30pm
Wilson
@
Grant

7:15pm
Franklin
@
Jefferson, Portland

7:15pm
Cleveland
@
Lincoln

6A-2 Metro League

7pm
Mountainside
@
Southridge

7pm
Aloha
@
Jesuit

7pm
Sunset
@
Westview

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
McMinnville
@
Forest Grove

7:15pm
Sherwood
@
Newberg

7:15pm
Liberty
@
Century

6A-4 Mt. Hood Conference

6pm
Clackamas
@
Gresham

N
Barlow
6pm
Sandy
@
Centennial

6pm
Barlow
@
David Douglas

David Douglas North Gym
6pm
Central Catholic
@
Reynolds

6A-5 Three Rivers League

7pm
Tualatin
@
Oregon City

7pm
West Linn
@
Canby

7pm
Lakeridge
@
Tigard

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
Roseburg
@
South Eugene

6:45pm
South Medford
@
Grants Pass

6:45pm
Sheldon
@
North Medford

5A-1 Northwest Oregon Conference

5:30pm
Wilsonville
@
Scappoose

7:15pm
La Salle Prep
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

7:15pm
St. Helens
@
Hillsboro

7:15pm
Parkrose
@
Putnam

5A-2 Midwestern League


TBD
Eagle Point
@
Springfield

6:45pm
North Bend
@
Churchill

6:45pm
Thurston
@
Crater


TBD
Ashland
@
Willamette

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
West Albany
@
Lebanon

7pm
Crescent Valley
@
Dallas

7pm
Silverton
@
North Salem

South Salem High School
7pm
South Albany
@
Central

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
Redmond
@
The Dalles

4A-1 Cowapa League

6pm
Banks
@
Astoria

6pm
Valley Catholic
@
Seaside

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
Madras
@
North Marion

7pm
Estacada
@
Molalla

7pm
Corbett
@
Gladstone

4A-3 Oregon West Conference

7pm
Stayton
@
Sisters

7pm
Sweet Home
@
Cascade

7pm
Woodburn
@
Newport

4A-4 Sky Em League

5:45pm
Marshfield
@
Siuslaw

5:45pm
Marist Catholic
@
Junction City

5:45pm
Cottage Grove
@
Elmira

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
Phoenix
@
Henley

7:30pm
Klamath Union
@
Hidden Valley

7:30pm
North Valley
@
Mazama

4A-6 Greater Oregon League

7pm (MT)
Baker
@
Ontario

Non-League


TBD
Philomath
@
Tillamook

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
Oregon Episcopal
@
Catlin Gabel

3A-2 PacWest Conference

7:30pm
Scio
@
Yamhill-Carlton

7:30pm
Amity
@
Dayton

7:30pm
Blanchet Catholic
@
Salem Academy

3A-3 Coastal Range League

6pm
Warrenton
@
Clatskanie

7:30pm
Taft
@
Rainier

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
Santiam Christian
@
Harrisburg

6pm
La Pine
@
Creswell

3A-5 Far West League

5:30pm
Brookings-Harbor
@
St. Mary's, Medford

6pm
Cascade Christian
@
Douglas

5:30pm
Sutherlin
@
South Umpqua

3A-6 Eastern Oregon League

7:30pm
Burns
@
Irrigon

7:30pm
Vale
@
Riverside

7:30pm
Nyssa
@
Umatilla

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
Colton
@
Chemawa

7pm
Kennedy
@
Western Christian

2A-3 Central Valley Conference

6pm
Lowell
@
Oakland

6pm
Monroe
@
East Linn Christian Acad.

6pm
Jefferson
@
Oakridge

6pm
Central Linn
@
Regis

2A-4 Sunset Conference

5:30pm
Toledo
@
Gold Beach

5:30pm
Waldport
@
Myrtle Point

5:30pm
Bandon
@
Coquille

2A-5 Southern Cascade League

6pm
Lakeview
@
Illinois Valley

6:30pm
Lost River
@
Rogue River

6pm
Bonanza
@
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.

6pm
Glide
@
Canyonville Acad.

2A-6 Blue Mountain Conference

7:30pm
Pilot Rock
@
Stanfield

7:30pm
Grant Union
@
Enterprise

7:30pm
Weston-McEwen
@
Union

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
Open Door Christian Acad.
@
Country Christian

7:30pm
Grand View Christian Acad.
@
North Clackamas Christian

7pm
Southwest Christian
@
St. Stephen's Acad.

7:30pm
Trinity Academy
@
Life Christian

1A-2 Casco League

7pm
Falls City
@
Crosshill Christian

7pm
Willamette Valley Christian
@
St. Paul

1A-4 Skyline League

7:30pm
North Douglas
@
Umpqua Valley Christian

7:30pm
Yoncalla
@
Elkton

7:30pm
New Hope Christian
@
Camas Valley

1A-5 Mountain Valley League

7pm
Paisley
@
Hosanna Christian

7pm
Triad
@
Prospect Charter

6:30pm
Central Christian
@
Chiloquin

7pm
North Lake
@
Gilchrist

1A-6 Big Sky League

7:30pm
South Wasco County
@
Mitchell / Spray

Spray High School
7:30pm
Condon / Wheeler
@
Echo

7:30pm
Ione / Arlington
@
Horizon Christian, Hood River

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
Joseph
@
Powder Valley

7:30pm
Nixyaawii
@
Elgin

7:30pm
Griswold
@
Wallowa

7:30pm
Cove
@
Imbler

1A-8 High Desert League

7:30pm (MT)
Crane
@
Four Rivers

7:30pm
Prairie City
@
Burnt River

7:30pm (MT)
Harper Charter
@
Jordan Valley

7:30pm (MT)
Huntington
@
Adrian

Friendship Tournament

7pm
TBD
@
Livingstone Adventist Acad.

Friendship Tournament
N
Walla Walla University