Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wilson Sporting Goods Ad
COVID-19 UPDATE:
3/18 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
Moda Health Ad
Les Schwab Team of the Month 160x600 Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7:15pm
67
56
Benson
@
Wilson

7:15pm
83
73
Grant
@
Roosevelt

OT 83-73
7:15pm
48
63
Cleveland
@
Jefferson, Portland

7:15pm
55
40
Madison
@
Lincoln

Non-League

6:30pm
45
56
Bend
@
Redmond

7pm
49
57
Forest Grove
@
Mountainside

6:30pm
74
53
Sherwood
@
West Salem

7pm
70
42
Gresham
@
McNary

7:15pm
56
72
Lakeridge
@
Glencoe

7pm
36
85
Centennial
@
Tualatin

7pm
72
62
Central Catholic
@
Sunset

7pm
51
84
Southridge
@
West Linn

7:15pm
55
81
Century
@
Franklin

7pm
46
55
Clackamas
@
Jesuit

7pm
53
44
Aloha
@
McMinnville

7pm
52
58
Canby
@
Sprague

6:45pm
40
55
Mazama
@
South Medford

7pm
64
56
David Douglas
@
Newberg

7pm
48
29
Beaverton
@
Liberty

7:15pm
44
33
Oregon City
@
La Salle Prep

7pm
74
58
Tigard
@
Westview

7:30pm
54
60
Lake Oswego
@
Barlow

OT

5A-2 Midwestern League

6:45pm
40
61
North Bend
@
Willamette

6:45pm
32
46
Springfield
@
Thurston

6:45pm
40
70
North Eugene
@
Churchill

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
73
66
Dallas
@
Lebanon

2OT
7pm
40
57
Crescent Valley
@
West Albany

7pm
58
41
Corvallis
@
North Salem

McKay High School
7pm
29
53
Central
@
Silverton

Non-League

7:15pm
74
60
Crook County
@
Cottage Grove

5:45pm
47
59
St. Helens
@
Hood River Valley

7pm
50
56
South Albany
@
Woodburn

7pm
62
46
Pendleton
@
La Grande

Non-League

7:15pm
51
62
Taft
@
Siuslaw

7pm
64
58
Madras
@
Sisters

OT
7:15pm
39
42
Cascade
@
Marist Catholic

7pm
68
53
Marshfield
@
Newport

6:30pm
47
53
Seaside
@
Dayton

7pm
35
75
Modoc (CA)
@
Henley

6pm
42
19
Valley Catholic
@
Estacada

7pm
52
39
North Marion
@
Banks

6:30pm
53
57
Yreka (CA)
@
Phoenix

7:30pm (MT)
34
60
Payette (ID)
@
Ontario

7:30pm
65
54
College Place (WA)
@
McLoughlin

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
78
55
Portland Adventist Acad.
@
Horizon Christian, Tualatin

7:30pm
63
47
De La Salle North Catholic
@
Oregon Episcopal

7:30pm
55
60
Westside Christian
@
Catlin Gabel

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
52
41
Harrisburg
@
Santiam Christian

4:30pm
70
43
Creswell
@
La Pine

Non-League

7:30pm
29
39
Pleasant Hill
@
Sutherlin

5:30pm
56
63
Warrenton
@
Yamhill-Carlton

5pm
56
60
Brookings-Harbor
@
Lost River

7pm
47
65
Illinois Valley
@
Douglas

7:30pm
9
86
Lyle/Wishram (WA)
@
Riverside

7pm
45
65
Umatilla
@
Riverview (WA)

6:30pm
44
33
Burns
@
Lakeview

7:30pm
57
52
Willamina
@
Blanchet Catholic

2A-1 Northwest League

7:30pm
68
43
Knappa
@
Neah-Kah-Nie

7:30pm
63
47
Columbia Christian
@
Portland Christian

Rockwood Commons (740 SE 182nd Ave, Portland, OR 97233)
7:30pm
31
37
Gaston
@
Nestucca

8:15pm
55
48
Vernonia
@
Faith Bible

Forest Hills Lutheran

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
38
71
Colton
@
Santiam

6pm
44
46
Culver
@
Delphian

5:30pm
41
72
Gervais
@
Kennedy

2A-3 Central Valley Conference

6pm
32
79
Central Linn
@
Oakland

6pm
41
47
Regis
@
East Linn Christian Acad.

6pm
85
41
Jefferson
@
Lowell

2A-4 Sunset Conference

5:30pm
86
44
Toledo
@
Myrtle Point

5:30pm
41
64
Reedsport
@
Coquille

5:30pm
28
74
Waldport
@
Bandon

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
74
34
Damascus Christian
@
Country Christian

7:30pm
76
34
Open Door Christian Acad.
@
Southwest Christian

7:30pm
39
64
Portland Waldorf
@
St. Stephen's Acad.

Lake Bible Church 4565 Carman Dr. Lake Oswego, OR 97035
7:30pm
45
31
Life Christian
@
North Clackamas Christian

1A-2 Casco League

7pm
34
69
Oregon School f/t Deaf
@
St. Paul

7pm
32
57
Perrydale
@
Crosshill Christian

1A-3 Mountain West League

7pm
49
53
Eddyville Charter
@
Crow

7pm
38
33
Mohawk
@
Mapleton

OT
7pm
33
64
Triangle Lake
@
Siletz Valley

7pm
43
42
McKenzie
@
Alsea

1A-4 Skyline League

7:30pm
40
58
Glendale
@
Riddle

7:30pm
36
65
Yoncalla
@
Umpqua Valley Christian

7:30pm
31
52
North Douglas
@
Days Creek

1A-5 Mountain Valley League

7pm
41
72
Central Christian
@
Trinity Lutheran

7pm
53
28
Triad
@
Hosanna Christian

7pm
45
37
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Prospect Charter

6:30pm
48
74
Gilchrist
@
Chiloquin

6:30pm
54
40
North Lake
@
Paisley

1A-6 Big Sky League

7:30pm
51
62
South Wasco County
@
Dufur

7:30pm
17
83
Echo
@
Ione / Arlington

7:30pm
41
32
Sherman
@
Horizon Christian, Hood River

Non-League

7pm
35
31
Jewell
@
C.S. Lewis Academy / Veritas

7:30pm (MT)
35
36
Harper Charter
@
Huntington

6:30pm (MT)
35
55
McDermitt (NV)
@
Jordan Valley

6:30pm
34
57
Mitchell / Spray
@
Prairie City