Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wendys AOTW 234x60 Ad
COVID-19 UPDATE:
4/1 - The OSAA is suspending practices and contests for all spring sports and activities through April 28; OSAA Coronavirus Information Page.
NSP Ad
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

4:30pm
45
73
Mountain View
@
Sheldon

7pm
77
31
Clackamas
@
Southridge

7pm
49
61
Aloha
@
Century

7pm
57
39
Jesuit
@
Sprague

7:15pm
43
62
Liberty
@
Wilson

7:15pm
61
60
Roseburg
@
McMinnville

5:45pm
60
65
Summit
@
Newberg

6:45pm
65
55
Westview
@
Grants Pass

7pm
66
60
McNary
@
Canby

OT
7:15pm
41
49
Franklin
@
Beaverton

6:30pm
63
58
Reynolds
@
Hood River Valley

7pm
70
63
North Medford
@
Tualatin

7pm
47
69
McKay
@
Lakeridge

7pm
47
74
Camas (WA)
@
Mountainside

Energy Classic

10:15am (MT)
82
45
Benson
@
Holy Rosary (AB)

Energy Classic
N
Gillette, Wyomimg
8:45pm (MT)
62
48
South Eugene
@
Thunder Ridge (ID)

Energy Classic
N
Gillette, Wyomimg

Les Schwab Eight

4pm
66
72
Western Christian
@
Sandy

Les Schwab Eight
N
Liberty High School
5:30pm
45
72
De La Salle North Catholic
@
Sherwood

Les Schwab Eight
N
Liberty HS
7pm
85
60
Mt. Spokane (WA)
@
Tigard

Les Schwab Eight
N
Liberty High School, Hillsboro
8:30pm
78
59
Pacifica Christian (CA)
@
Sunset

Les Schwab Eight
N
Liberty HS

Westchester Showcase

7pm
64
53
Lake Oswego
@
Morningside (CA)

Westchester Showcase
N
Westchester HS

5A-2 Midwestern League

6:45pm
39
72
North Bend
@
Crater

5pm
97
34
Churchill
@
Eagle Point

Bus RT
3:30pm
41
44
Ashland
@
Thurston

6:45pm
36
38
North Eugene
@
Springfield

Non-League

2:30pm
42
48
St. Helens
@
Redmond

5pm
37
56
Astoria
@
Central

7:15pm
53
32
Evergreen (WA)
@
La Salle Prep

7pm
82
68
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
The Dalles

5:30pm
79
44
Wilsonville
@
Nordhoff (CA)

SCTC Holiday Classic

7:30pm
40
63
North Salem
@
Stayton

SCTC Holiday Classic
Stayton High School

TBD
63
39
Gladstone
@
Ridgeview

SCTC Holiday Classic
N
Stayton High School

Non-League

7:30pm
63
54
Marist Catholic
@
Seaside

7pm
38
54
Elmira
@
Sweet Home

7pm
59
45
Fruitland (ID)
@
Baker

6:30pm
24
51
La Pine
@
Henley

7pm
41
72
Hidden Valley
@
Philomath

7:30pm
55
34
McLoughlin [JV]
@
Griswold

7:30pm
61
55
Klamath Union
@
Pleasant Hill

7pm
59
41
Corbett
@
Columbia (WA)

7:30pm
38
26
La Grande [JV]
@
Cove

Bandon Dunes Holiday Invitational

7:30pm
58
48
East Linn Christian Acad.
@
Siuslaw

Bandon Dunes Holiday Invitational
N
Harbor Lights Middle School
4:30pm
41
39
Marshfield [JV]
@
Bonanza

Bandon Dunes Holiday Invitational
N
Bandon High School

Crusader Classic New Year's Invitational

1pm
54
67
North Marion
@
Columbia Christian

Crusader Classic New Year's Invitational
N
Blanchet Catholic High School

NV Winter Blast

3:45pm
57
63
Brookings-Harbor
@
North Valley

NV Winter Blast
North Valley High School

Roby's Invitational

7:45pm
47
65
Estacada
@
Tillamook

Roby's Invitational
main gym
6pm
51
53
McLoughlin
@
Newport

Roby's Invitational
N
Tillamook High School

SCTC Holiday Classic

1:30pm
71
46
Molalla
@
Ontario

SCTC Holiday Classic
N
Stayton High School
4:30pm
46
44
Woodburn
@
Valley Catholic

SCTC Holiday Classic
N
Stayton High School

Non-League

7:30pm
38
62
Scio
@
Westside Christian

7:30pm
54
65
Yamhill-Carlton
@
Riverdale

7:30pm
56
37
Riverview (WA)
@
Riverside

4pm
46
71
Willamina
@
Jefferson

Crusader Classic New Year's Invitational

7pm
40
64
Burns
@
Salem Academy

Crusader Classic New Year's Invitational
Salem Academy
Noon
83
57
Santiam
@
Portland Adventist Acad.

Crusader Classic New Year's Invitational
N
Salem Academy High School
4:30pm
59
51
Sutherlin
@
Catlin Gabel

Crusader Classic New Year's Invitational
N
Salem Academy High School
1pm
45
26
Dayton
@
Cascade Christian

Crusader Classic New Year's Invitational
N
Salem Academy High School
3pm
47
57
Umatilla
@
Oregon Episcopal

Crusader Classic New Year's Invitational
N
Salem
Noon
63
74
Clatskanie
@
Monroe

Crusader Classic New Year's Invitational
N
Blanchet Academy
3pm
47
61
Horizon Christian, Tualatin
@
Nyssa

Crusader Classic New Year's Invitational
N
Blanchet Catholic School
4:30pm
55
63
Kennedy
@
Amity

Crusader Classic New Year's Invitational
N
Blanchet HS
7pm
43
37
Salem Academy [JV]
@
St. Paul

Crusader Classic New Year's Invitational
N
Salem Academy High School
7:30pm
35
55
Gervais
@
Blanchet Catholic

Crusader Classic New Year's Invitational
Blanchet HS

NV Winter Blast

Noon
68
60
Douglas
@
South Umpqua

NV Winter Blast
N
North Valley High School

Toledo Holiday Tournament

4:45pm
30
73
Waldport
@
Harrisburg

Toledo Holiday Tournament
Toledo HS

2A-6 Blue Mountain Conference

7:30pm
64
67
Pilot Rock
@
Enterprise

7:30pm
56
44
Heppner
@
Weston-McEwen

7:30pm
65
51
Grant Union
@
Stanfield

Non-League

6pm
41
69
Mannahouse Christian Acad.
@
Seattle Christian Academy (WA)

7pm
37
41
Regis
@
Nestucca

7:30pm
45
67
Riddle
@
Oakland

Bandon Dunes Holiday Invitational

7:30pm
17
91
Alsea
@
Bandon

Bandon Dunes Holiday Invitational
Bandon High School
4:30pm
46
51
Mapleton
@
Myrtle Point

Bandon Dunes Holiday Invitational
N
Bandon HS

Crusader Classic New Year's Invitational

10am
25
51
Gold Beach
@
Portland Christian

Crusader Classic New Year's Invitational
N
Salem Academy High School

Toledo Holiday Tournament

8:15pm
78
76
Knappa
@
Toledo

Toledo Holiday Tournament
Toledo High School
9:45am
36
58
Central Linn
@
Neah-Kah-Nie

Toledo Holiday Tournament
N
Toledo HS
1:15pm
34
42
Illinois Valley
@
Union

Toledo Holiday Tournament
N
Toledo High School

1A-2 Casco League

7pm
82
31
Crosshill Christian
@
Willamette Valley Christian

1A-4 Skyline League

7:30pm
50
30
Yoncalla
@
Glendale

7:30pm
26
76
New Hope Christian
@
Umpqua Valley Christian

7:30pm
42
57
Elkton
@
Camas Valley

1A-5 Mountain Valley League

7pm
73
53
Trinity Lutheran
@
Paisley

7pm
11
50
Prospect Charter
@
Hosanna Christian

6:30pm
28
89
Chiloquin
@
Triad

6:30pm
43
55
Central Christian
@
North Lake

1A-6 Big Sky League

7:30pm
49
67
South Wasco County
@
Ione / Arlington

7:30pm
64
22
Dufur
@
Echo

7:30pm
39
55
Sherman
@
Condon / Wheeler

Non-League

7pm
45
56
Eddyville Charter
@
Falls City

4:30pm
62
37
Crane
@
Country Christian

N
Pendleton High School
6pm (MT)
26
88
Burnt River
@
Four Rivers

7:30pm
55
21
Prairie City
@
Imbler

6:30pm (MT)
47
60
Pine Eagle
@
Adrian

7pm
67
38
North Clackamas Christian
@
Three Rivers Christian (WA)