Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
CKE_DD_2.99_234x60.jpg Ad
OnPoint Savers2_728x90.jpg Ad
OSAA_Prizewin_160x600.jpg Ad

2019-20 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

7:15pm
62
74
Wilson
@
Forest Grove

7pm
51
41
Beaverton
@
Sherwood

7:15pm
83
64
Gresham
@
Madison

Marshall Campus
7:15pm
52
56
Sandy
@
Benson

7pm
62
39
Glencoe
@
Centennial

7:15pm
59
64
South Eugene
@
West Salem

OT
7pm
52
72
Roseburg
@
Century

7:15pm
80
77
Jesuit
@
Roosevelt

7pm
46
61
South Medford
@
Aloha

6:30pm
63
69
Tualatin
@
South Salem

OT
5:45pm
55
36
Franklin
@
McMinnville

7pm
34
60
Sprague
@
Westview

7pm
65
44
Mountainside
@
Lakeridge

7pm
42
58
Parkrose
@
Canby

7pm
86
95
Barlow
@
West Linn

7:15pm
58
38
North Salem
@
McKay

7pm
62
57
Lincoln
@
Oregon City

OT

Bill Gabel Invitational

6:45pm
57
81
Newberg
@
Tigard

Bill Gabel Invitational
Tigard High School
5:15pm
64
70
Southridge
@
David Douglas

Bill Gabel Invitational
N
Tigard High School

Central Oregon Tip-Off Classic

7:30pm
40
45
Bend
@
Crook County

Central Oregon Tip-Off Classic
N
Crook County High School

Cleveland Tournament

5:45pm
52
68
Renton (WA)
@
Cleveland

Cleveland Tournament
Cleveland HS

Crook County Tournament

7:30pm
40
45
Bend
@
Crook County

Crook County Tournament
Crook County High School
4:30pm
65
68
Summit
@
Eagle (ID)

Crook County Tournament
N
Prineville

Wilsonville Invitational Tournament

4pm
57
59
Liberty
@
Mountain View

Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville HS

Yreka Tournament

1pm
53
39
Grants Pass
@
Del Norte (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka HS

5A-2 Midwestern League

7pm
L
I
V
E
Eagle Point
@
Willamette

Non-League

6:30pm
40
44
Sisters
@
Dallas

6:45pm
L
I
V
E
Cottage Grove
@
North Bend

7pm
L
I
V
E
Ridgeview
@
Putnam

6pm
49
68
The Dalles
@
Lebanon

7pm
47
31
Cascade
@
Central

7:15pm
38
67
Thurston
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

7:30pm
56
46
West Albany
@
Valley Catholic

7pm
L
I
V
E
Hood River Valley
@
South Albany

Wilsonville Invitational Tournament

5:30pm
64
50
Springfield
@
Redmond

Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville HS
7pm
36
67
Scappoose
@
North Eugene

Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville HS
8:30pm
55
35
Pendleton
@
Crescent Valley

Wilsonville Invitational Tournament
N
Wilsonville High School

Non-League

7:30pm
27
58
Siuslaw
@
Pleasant Hill

7pm
48
30
Marist Catholic
@
Gladstone

7pm
41
38
Elmira
@
Newport

7:30pm
71
15
Sweet Home
@
Scio

7:30pm
53
57
Stayton
@
Seaside

7:30pm
77
49
Molalla
@
Colton

7:15pm
49
86
South Umpqua
@
Hidden Valley

6pm
50
46
Tillamook
@
Taft

7pm
70
60
North Marion
@
Marshfield

Beau Classsic Tourney

7pm
55
78
Banks
@
Western Christian

Beau Classsic Tourney
N
@ Western Christian Gym in Salem

Elgin Lion's Tournament

4pm
46
47
La Grande [JV]
@
Elgin

Elgin Lion's Tournament
Elgin High School
2:30pm
72
32
Grant Union
@
Baker [JV]

Elgin Lion's Tournament
N
Elgin High School

Harlan Carter Invitational

4pm
49
45
Vallejo (CA)
@
Mazama

Harlan Carter Invitational
N
Enterprise High School, CA

Knappa Tip-Off

5:30pm
36
29
Oregon Episcopal
@
Astoria

Knappa Tip-Off
N
Knappa

Pirate Shootout

4pm
50
83
St. Mary's, Medford
@
Klamath Union

Pirate Shootout
N
Phoenix High School
7pm
40
72
Douglas
@
Phoenix

Pirate Shootout
N
Phoenix High School

Yreka Tournament

4pm
50
24
Henley
@
Mt Shasta (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka HS

Non-League

8:30pm
45
72
Rainier
@
Knappa

7:30pm
63
68
Jefferson
@
Blanchet Catholic

7pm
57
69
Clatskanie
@
Kennedy

Beau Classsic Tourney

5:30pm
56
53
Santiam Christian
@
De La Salle North Catholic

Beau Classsic Tourney
N
Western Christian HS

Bill Spelgatti Invitational

7:45pm
31
52
Mannahouse Christian Acad.
@
Sutherlin

Bill Spelgatti Invitational
Sutherlin High School

La Pine Invitational

8:15pm
45
61
Irrigon
@
La Pine

La Pine Invitational
La Pine High School
4:45pm
50
86
Burns
@
Amity

La Pine Invitational
La Pine

Riverdale Tournament

7:30pm
32
67
Nestucca
@
Riverdale

Riverdale Tournament
Riverdale HS
4:30pm
L
I
V
E
Willamina
@
Life Christian

Riverdale Tournament
N
Riverdale High School

Vernonia Tournament

7pm
56
50
Umatilla
@
Vernonia

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School
4:30pm
66
34
Warrenton
@
Gervais

Vernonia Tournament
N
Vernonia High School

Westside Winter Jam

8pm
44
56
Dayton
@
Trinity Lutheran

Westside Winter Jam
N
Westside Christian
5pm
78
73
Radford (HI)
@
Westside Christian

Westside Winter Jam
Westside Christian
8pm
34
60
Regis
@
Creswell

Westside Winter Jam
N
Westside Christian

TBD
L
I
V
E
TBD
@
Salem Academy

Westside Winter Jam
N
TBD
5pm
65
58
Salem Academy
@
Horizon Christian, Tualatin

Westside Winter Jam
Horizon Christian, Tualatin OT

Yreka Tournament

7pm
L
I
V
E
Brookings-Harbor
@
Yreka (CA)

Yreka Tournament
N
Yreka High School
10am
50
67
Etna (CA)
@
Brookings-Harbor

Yreka Tournament
N
Yreka High School

Non-League

4:30pm
76
29
Pilot Rock
@
Imbler

N
Joseph High School
7:30pm
47
54
Dufur
@
Heppner

7:30pm
37
56
Enterprise
@
Crane

5:30pm
L
I
V
E
Central Linn
@
Weston-McEwen

Bill Spelgatti Invitational

4:15pm
71
54
Oakland
@
Lakeview

Bill Spelgatti Invitational
N
Sutherlin HS

Camas Valley Tournament

7pm
L
I
V
E
TBD
@
Gold Beach

Camas Valley Tournament
N
Camas Valley HS

Sherman Invitational

7:30pm
49
42
Stanfield
@
Sherman

Sherman Invitational
Sherman HS
4:30pm
30
50
Culver
@
Central Christian

Sherman Invitational
Sherman County HS

Siletz Invitational

8:30pm
67
35
Butte Falls / Crater Lake Char. Acad.
@
Siletz Valley

Siletz Invitational
Siletz Valley
5:30pm
35
67
Chiloquin
@
Toledo [JV]

Siletz Invitational
N
Siletz Valley

Silver Cross Tournament

7:30pm
53
49
Portland Christian
@
East Linn Christian Acad.

Silver Cross Tournament
East Linn
4:30pm
67
45
Santiam
@
Myrtle Point

Silver Cross Tournament
N
East Linn Christian

Union Lions Tournament

7:30pm
24
68
Echo
@
Union

Union Lions Tournament
N
Union High School

Westside Winter Jam


TBD
L
I
V
E
Regis
@
TBD

Westside Winter Jam
N
Horizon Christian, Tualatin

Winter Lake Tournament

3pm
67
50
Sheridan
@
Reedsport

Winter Lake Tournament
N
Coquille High School
6:30pm
37
85
Illinois Valley
@
Coquille

Winter Lake Tournament
Coquille High School

Exhibition & Alumni

6pm
59
25
Knox (Australia) (Other) (WA)
@
Delphian

Non-League

7:30pm
55
57
Prairie City
@
Joseph

7pm
51
45
Falls City
@
Eddyville Charter

12:30pm
95
37
Powder Valley
@
McKenzie

North Lake High School
7pm
57
50
North Clackamas Christian
@
Umpqua Valley Christian

7pm
56
53
Country Christian
@
St. Paul

3:30pm
17
31
Jordan Valley
@
North Lake

7:30pm
43
72
Trout Lake (WA)
@
South Wasco County

Camas Valley Tournament

8pm
13
32
Gilchrist
@
Camas Valley

Camas Valley Tournament
Camas Valley High School

Days Creek Tournament

6:30pm
27
45
Willamette Valley Christian
@
Days Creek

Days Creek Tournament
Days Creek High School

Elgin Lion's Tournament

11:30am
29
62
Wallowa
@
Council (ID)

Elgin Lion's Tournament
N
Elgin High School

Elkton Tip-Off Tourney

7:30pm
70
44
Hosanna Christian
@
Elkton

Elkton Tip-Off Tourney
Elkton HS
4:30pm
16
73
Triangle Lake
@
North Douglas

Elkton Tip-Off Tourney
N
Elkton High School

Hawk Invite

6pm
58
52
Crosshill Christian
@
Triad

Hawk Invite
N
Horizon Christian Hood River
7:30pm
48
23
Damascus Christian
@
Horizon Christian, Hood River

Hawk Invite
Horizon Christian Hood River

Ione Basketball Bonanza

7:30pm
25
81
Four Rivers
@
Ione / Arlington

Ione Basketball Bonanza
Ione School
4:30pm
43
34
Pine Eagle
@
Griswold

Ione Basketball Bonanza
N
Ione School
7pm
L
I
V
E
TBD
@
Pine Eagle

Ione Basketball Bonanza
N
Ione School

Nixyaawii Invitational

8:30pm
77
71
Lakeside (ID)
@
Nixyaawii

Nixyaawii Invitational
Nixyaawii OT

Paul Humphreys Memorial Tournament

2:30pm
54
55
Long Creek / Ukiah
@
Mitchell / Spray

Paul Humphreys Memorial Tournament
N
Fossil
5:30pm
L
I
V
E
TBD
@
Condon / Wheeler

Paul Humphreys Memorial Tournament
N
Wheeler High School - Fossil
5:30pm
37
60
Dayville / Monument
@
Condon / Wheeler

Paul Humphreys Memorial Tournament
N
Wheeler HS

Pilot Invitational

5:30pm
L
I
V
E
New Hope Christian
@
TBD

Pilot Invitational
Canyonville
2:30pm
25
53
Glendale
@
Paisley

Pilot Invitational
Canyonville
4pm
L
I
V
E
TBD
@
Glendale

Pilot Invitational
N
Canyonville Academy

Union Lions Tournament


TBD
L
I
V
E
TBD
@
Cove

Union Lions Tournament
N
Union High School

TBD
L
I
V
E
TBD
@
Adrian

Union Lions Tournament
N
Union