Tigard left-hander Makenna Reid struck out 438 batters this season, No. 2 on the state's all-time single season list.
Tigard left-hander Makenna Reid struck out 438 batters this season, No. 2 on the state's all-time single season list.

Softball all-state teams, as voted by the state's coaches:

(Classification selections to be added as received)

6A

Co-players of the year: Addison Kachnik, Mountainside, sr.; Brynn McManus, McMinnville, sr.

Pitcher of the year: Makenna Reid, Tigard, sr.

Coach of the year: Pete Kostel, Tigard

First team

Pitcher

Makenna Reid, Tigard, sr.

Addisen Fisher, Bend, soph.

Serayah Neiss, Newberg, sr.

Catcher

Heather Ebner, McNary, jr.

Ava Sin, West Linn, sr.

Infield

Addison Kachnik, Mountainside, sr.

Brynn McManus, McMinnville, sr.

Violet Loftus, Bend, sr.

Alexa Medley, Grants Pass, jr.

Georgia Corey, Jesuit, sr.

Ashley Goodale, Mountainside, jr.

Outfield

Gracie Goewey, Bend, jr.

Samara Miles, North Medford, jr.

Ava Carroll, Canby, jr.

Maddy Powell, McMinnville, sr.

DP/UT

Sophia Honse, Sprague, sr.

Second team

Pitcher

Ainsley Davis, Jesuit, sr.

Lacey Vasas, McNary, jr.

Payton Burnham, Sheldon, soph.

Catcher

Karen Spadafora, Tigard, jr.

Sofia Cherry, Westview, soph.

Infield

Mckenna Kraft, Canby, jr.

Kani Korok, Tigard, sr.

Brooklyn Mills, Newberg, sr.

Morgan Calcagno, Barlow, soph.

Jasmine Barela, Westview, jr.

Olivia Norrish, Grant, soph.

Outfield

Evyn Morriss, Westview, soph.

Dani Calcagno, Central Catholic, sr.

Kiley Harris, Newberg, jr.

Kaylee Schwab, McNary, sr.

DP/UT

Allyson Nordling, Oregon City, jr.

Third team

Pitcher

Ally Hyde, Central Catholic, sr.

Camille Schmitz, Tualatin, sr.

Faith McHill, Sherwood, soph.

Catcher

McKenzie Scott, South Salem, jr.

Lizzy Bradford, Mountainside, sr.

Isabelle Brauckmiller, Franklin, jr.

Infield

Natalie Brinda, Franklin, sr.

Mya Ward, West Salem, fr.

Ashley Allinger, Sandy, sr.

Desi Hatfield, South Salem, jr.

Lena Zahniser, Bend, sr.

Outfield

Jenna Wheeler, West Linn, jr.

Lauren Garrison, Sherwood, sr.

Sophia Groshong, Westview, soph.

Megan Landes, Mountainside, sr.

DP/UT

Elizabeth Brauckmiller, Franklin, jr.

Honorable mention

Pitcher

Holly Beeman, Lakeridge, sr.

Lily Ferres, Roosevelt, jr.

Britney Henderson, Barlow, soph.

Catcher

Sara Ellerton, Sherwood, sr.

Abby Carsley, Newberg, jr.

Infield

Chloe Stromme, Oregon City, fr.

Hannah Ebner, McNary, sr.

Tori Leyba, Sheldon, sr.

Hallie Olsen, South Salem, jr.

Casey Lyman, Jesuit, sr.

Outfield

Kiarra Webber, Roosevelt, jr.

Meara Sain, Sheldon, jr.

Ali Ginsbach, Sprague, jr.

Ellie Joseph, Oregon City, fr.

DP/UT

Sophia Pappas, Sunset, soph.

5A

Player of the year: Trinity Holden, Lebanon, sr.

Pitcher of the year: Sauren Garton, Pendleton, sr.

Coach of the year: Tim Cary, Pendleton

First team

Pitcher

Sauren Garton, Pendleton

Maddie Erickson, Wilsonville

Alivia Holden, Lebanon

Catcher

Trinity Holden, Lebanon

Maddie Holly, Wilsonville

Infield

Sydney Boren, Eagle Point

Shaylinn Rohde, Willamette

Gabby Heiken, Ashland

Faith Broadfoot, Pendleton

Natalie Adams, Wilsonville

Kaitlyn Brian, Central

Outfield

Chloe Taber, Pendleton

Jocelyn Rush, Willamette

Jessica Nelson, Scappoose

Jocelyn Hanan, Eagle Point

Taylor Hadden, Wilsonville

Teaghan Reems, Ridgeview

Second team

Pitcher

Kadence Morrison, Dallas

Alexis Perez, Crater

Amy Jankowski, Churchill

Kennedy Abbas, The Dalles

Catcher

Lena Evans, Willamette

Peyton Foreman, Central

Infield

Melanie Boatman, Pendleton

Ellie Austin, St. Helens

Taylor Kenworthy, Crater

Justia Semeriko, Silverton

Kailee Davis, Crater

Emma Sheets, Lebanon

Outfield

Despina Seufalemua, The Dalles

Alyssa Kilbane, Crater

Sadie Decker, Thurston

Marin Bliss, Silverton

Jaden Samp, Pendleton

DP/UT

Glory Pistole, Ashland

Third team

Pitcher

Abby Standbury, Scappoose

Jessica Craknell, Putnam

Catcher

Zoie LeBreton, The Dalles

Lilli Reid, Crater

Infield

Alisha Sharp, Putnam

McKenzee Peterson, Silverton

Sydney Conklin, Corvallis

Kaitlyn Ventris, Scappoose

Madi Godfrey, Ridgeview

Chloe Zajac, Dallas

Outfield

Elsie Buczkowski, La Salle Prep

Serena Hattori, West Albany

Lucy Rose, Putnam

DP/UT

Cydney Brandt, St. Helens

Honorable mention

Pitcher

Kilby Johns, Ridgeview

Catcher

Mikala Marshall, Scappoose

Infield

Tylee Cossitt, Crook County

Christine Berg, Lebanon

Shiloh Thompson, Putnam

DP/UT

Josie Jenness, Pendleton

3A

Co-players of the year: Lexiss Antle, Yamhill-Carlton, jr.; Merissa Medley, Burns, jr.

Pitcher of the year: Ayla Davies, Burns, soph.

Coach of the year: Robert Medley, Burns

First team

Pitcher

Ayla Davies, Burns, soph.

Kati Slater, Yamhill-Carlton, sr.

Violet Richardson, South Umpqua, jr.

Catcher

Merissa Medley, Burns, jr.

Montana Love, South Umpqua, jr.

Sydney Grant, Harrisburg, sr.

Infield

Lexiss Antle, Yamhill-Carlton, jr.

Addie Gates, Taft, sr.

Aaliyah Gaboiaurlt, Harrisburg, jr.

Natalie Vanderploeg, Harrisburg, sr.

Torrin Richardson, Douglas, sr.

Outfield

Ashlyn Vey, South Umpqua, jr.

Alyse Hurley, Yamhill-Carlton, jr.

Maddy Tuning, Yamhill-Carlton, soph.

Macey Temple, Burns, jr.

Utility

Avyree Miethe, Warrenton, sr.

Second team

Pitcher

Myleigh Cooper, Scio, fr.

Tatum Kelley, South Umpqua, jr.

Kaya Taylor, Harrisburg, soph.

Catcher

Dorothy Adair, Yamhill-Carlton, jr.

Lillie Brooks, Dayton, fr.

Infield

Kierra Bennett, Douglas, jr.

Lacie Tiller, Burns, jr.

Kya Ellis, Yamhill-Carlton, jr.

Kaydence Norton, South Umpqua, soph.

Alyssa Knox, Santiam Christian, sr.

Sophie Moeller, Enterprise/Wallowa/Joseph, soph.

Outfield

Brooklyn Zurbach, Harrisburg, sr.

Ava Gil, Sutherlin, jr.

Chloe Peterson, Taft, sr.

Gracie Mello, Burns, jr.

Utility

Kylee Baumgartner, Vale, soph.

Third team

Pitcher

Miranda Scovil, Santiam Christian, soph.

Karley Bloxham, Pleasant Hill, soph.

Maddy Taylor, Brookings-Harbor, sr.

Catcher

Nat Gates, Taft, jr.

Alexis Jensen, Blanchet Catholic, sr.

Infield

Kylie Lindell, Amity, jr.

Holli Hill, Harrisburg, sr.

Cooper Nave, Enterprise/Wallowa/Joseph, soph.

Jenna Traw, Harrisburg, sr.

Jordan Crosby, Brookings-Harbor, sr.

Lacey Makinson, Rainier, sr.

Regan Rasmussen, Blanchet Catholic, soph.

Outfield

Taryn Ramsay, Scio, fr.

Chelsea McAllister, Pleasant Hill, jr.

Anna Baumholtz, Dayton, soph.

Kacie Jacobs, Vale, soph.

Utility

Delaney Buzzard, Harrisburg, sr.

Honorable mention

Pitcher

Liz Rowley, Enterprise/Wallowa/Joseph, sr.

Laney Deloe, Willamina, soph.

Catcher

Stella Hucka, Pleasant Hill, sr.

Infield

Haley Twyman, South Umpqua, fr.

Olivia Coulter, Taft, sr.

Shyanne Fenley, Pleasant Hill, jr.

Erica McDonald, Sutherlin, sr.

Aimee Meyers, Enterprise/Wallowa/Joseph, soph.

Emmalee Melvin, Rainier, sr.

Kami Koepnick, Brookings-Harbor, fr.

Alexis Cleaver, Vale, sr.

Kylie Campos, Pleasant Hill, jr.

Utility

Ashley Radmer, Sutherlin, sr.

Rilyn Kirkland, Enterprise/Wallowa/Joseph, sr.