Sisters Wrestling Program (2022-23)
School
- Classification
- 3A (Public)
- Regular District
- 3A-4 Mountain Valley Conference
Team Staff
- Head Coach
- David Kemp
- Asst. Coaches
- Damon Frutos, Dustin Smith, Randy Robinson, Tyler Patterson, Wyatt Maffey
Program Information
- Classification
- 3A (2022-23)
- League
- 3A-SD4 Special District 4
- Officials
- - -
» Go Outlaws!
Varsity Schedule
Status | Date | Day | Time | Event | Host |
---|---|---|---|---|---|
DONE | 12/2 - 12/3 | F/S | TBD |
Adrian Irwin (Caldera High School)
Bend, Caldera, La Pine, Mountain View, Sisters, Gilchrist |
Mountain View |
DONE | 12/7 | Wed | 7:00 pm |
Sisters vs. Caldera Dual WRE Match (Caldera High School)
|
Caldera |
DONE | 12/9 - 12/10 | F/S | TBD |
Culver Invitational Caldera, Culver, La Pine, Lowell, Madras, Rainier, Sisters, Gilchrist |
Culver |
DONE | 12/17 | Sat | 10:00 am |
Sisters GFP Invitational (Sisters)
Burns, Caldera, Crane, Crook County, La Pine, Madras, Marshfield, McLoughlin, Mountain View, North Lake, Ridgeview, Scio, Sisters, Summit, Warrenton, Gilchrist |
Sisters |
DONE | 12/21 | Wed | TBD |
Rollin Schimmel Invitational Madras, McLoughlin, Pendleton, Ridgeview, Sisters, The Dalles |
Pendleton |
DONE | 12/30 | Fri | TBD |
Woodfin Memorial Burns, Madras, Sisters |
Burns |
DONE | 1/3 | Tue | 5:00 pm |
Sisters Invite Pleasant Hill, Santiam, Sisters, Summit |
Sisters |
DONE | 1/7 | Sat | TBD |
King of The Hill (Pleasant Hill)
Churchill, Cottage Grove, Creswell, Gold Beach, Jefferson, Junction City, Lowell, Monroe / Triangle Lake, North Douglas / Yoncalla, Oakland, Oakridge, Philomath, Pleasant Hill, Sisters, Siuslaw, Springfield |
Pleasant Hill |
DONE | 1/13 - 1/14 | F/S | TBD |
Oregon Wrestling Classic (Deschutes County Fairgrounds)
Aloha, Banks, Bend, Cascade, Central Linn, Colton, Coquille / Bandon, Crane, Culver, Dallas, Dayton, Eagle Point, Estacada, Glendale, Harrisburg, Hidden Valley, Illinois Valley, La Pine, Lowell, Madras, Marshfield, Mazama, McNary, Mountain View, Newberg, North Eugene, North Lake, North Medford, North Valley, Oakland, Oregon City, Philomath, Redmond, Ridgeview, Roseburg, Sisters, South Medford, South Umpqua, Sprague, Summit, Sutherlin, Thurston, Toledo, Yamhill-Carlton |
Redmond |
DONE | 1/18 | Wed | TBD |
Cascade Three Way Cascade, Junction City, Molalla, Sisters |
Cascade |
DONE | 1/28 | Sat | 9:00 am |
Tod Surmon Mid-Valley Classic (West Albany High School)
Dayton, McNary, Newport, Philomath, Sheldon, Sisters, Sprague, West Albany |
West Albany |
DONE | 2/1 | Wed | 6:00 pm |
La Pine 3-Way La Pine, Madras, Sisters |
La Pine |
DONE | 2/23 - 2/25 | R - S | TBD |
2023 OSAA Wrestling State Championships (Veterans Memorial Coliseum)
|
OSAA |
# | C | Name | Position | Grade | Height | Weight |
---|---|---|---|---|---|---|
Addie Laird | 11 | |||||
Ben Cooper | 12 | |||||
Brennan Frutos | 9 | |||||
Brooklynn Cooper | 10 | |||||
Carter Van Meter | 10 | |||||
Hayden Kunz | 12 | |||||
Jace Owens | 9 | |||||
Jozua Miller | 9 | |||||
Kisten Elbek | 10 | |||||
Scott Henderson | 11 | |||||
Sierra Jaschke | 9 | |||||
Tyson Kemp | 9 |
No Team Photo Found