Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Toyota-AOTW234x60.jpg Ad
Jostens Ad
U.S. Marines Ad

Pleasant Hill Wrestling Program

School
Classification
3A (Public)
Regular District
3A-4 Mountain Valley Conference

Team Staff
Head Coach
Dahn Nikitins
Asst. Coaches
Ben Ellis, Joe Hardy
Program Information
Classification
3A (2022-23)
League
3A-SD3 Special District 3
Officials
Lane County Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/2 Fri 10:00 am Deven Dawson Memorial Tournament (Harrisburg High School)
Amity, Banks, Central Linn, Churchill, Creswell, Gervais, Glendale, Glide, Harrisburg, Junction City, Kennedy, Lowell, Monroe / Triangle Lake, Oakland, Pleasant Hill, Reedsport, Regis, Santiam, Santiam Christian, Scio, Sheldon, Sheridan, Springfield, Sutherlin, Toledo, Waldport
Harrisburg
DONE 12/5 Mon 6:00 pm Pleasant Hill Duals (Pleasant Hill High School)
Churchill, Pleasant Hill, Willamette
Pleasant Hill
DONE 12/7 Wed 2:00 pm Sutherlin Wrestling Classic (Sutherlin High School)
Camas Valley, Creswell, Douglas, North Douglas / Yoncalla, North Eugene, Oakland, Pleasant Hill, Reedsport, Springfield, Sutherlin
Sutherlin
DONE 12/10 Sat 9:00 am Central Linn Invitational (Central Linn)
Central Linn, Churchill, Dayton, Monroe / Triangle Lake, Oakridge, Pleasant Hill, Rogue River, Siletz Valley, Toledo
Central Linn
DONE 12/15 Thu 6:00 pm Pleasant Hill Duals (Pleasant Hill High School)
Cottage Grove, North Eugene, Pleasant Hill
Pleasant Hill
DONE 12/21 Wed 9:00 am Warrenton Holiday Dual Tournament (Warrenton High School)
Colton, Pleasant Hill, Scio, Sheridan, Siuslaw, Vernonia, Warrenton, Yamhill-Carlton
Warrenton
DONE 1/3 Tue 5:00 pm Sisters Invite
Pleasant Hill, Santiam, Sisters, Summit
Sisters
DONE 1/6 Fri 5:00 pm SD 3 Dual Meet (Pleasant Hill High School)
Creswell, Douglas, Pleasant Hill, South Umpqua, Sutherlin
Pleasant Hill
DONE 1/7 Sat TBD King of The Hill (Pleasant Hill)
Churchill, Cottage Grove, Creswell, Gold Beach, Jefferson, Junction City, Lowell, Monroe / Triangle Lake, North Douglas / Yoncalla, Oakland, Oakridge, Philomath, Pleasant Hill, Sisters, Siuslaw, Springfield
Pleasant Hill
DONE 1/11 Wed 4:30 pm SD 3 Dual Meet (South Umpqua High School)
Brookings-Harbor, Pleasant Hill, Rogue River, South Umpqua, Sutherlin
South Umpqua
DONE 1/14 Sat 9:30 am Nick Lutz Memorial (Siuslaw High School, Florence)
Amity, Brookings-Harbor, Camas Valley, Cascade Christian, Churchill, Cottage Grove, Creswell, Douglas, Elmira, Glendale, Gold Beach, Junction City, Lakeview, Newport, North Bend, North Douglas / Yoncalla, North Eugene, Philomath, Pleasant Hill, Riddle, Santiam Christian, Siletz Valley, Siuslaw, South Eugene, Waldport, Willamette
Siuslaw
DONE 1/18 Wed 5:00 pm SD 3 Dual Meet (Sutherlin High School)
Coquille / Bandon, Douglas, Glide, Pleasant Hill, Sutherlin
Sutherlin
DONE 1/20 Fri 6:00 pm Pleasant Hill Duals (Pleasant Hill High School)
Lowell, Oakridge, Pleasant Hill, Springfield
Pleasant Hill
DONE 1/21 Sat 10:00 am Screamin Eagle (Santiam Christian)
Colton, Creswell, Culver, Dayton, Gervais, Oakland, Philomath, Pleasant Hill, Regis, Santiam Christian, Sheridan, Toledo
Santiam Christian
DONE 1/25 Wed 4:30 pm SD 3 Dual Meet (North Valley High School)
Cascade Christian, North Valley, Pleasant Hill, Sutherlin
North Valley
DONE 1/28 Sat 7:00 am Howell Invitational (Monroe HS)
Bonanza / Lost River, Monroe / Triangle Lake, North Lake, Oakland, Pleasant Hill, Toledo
Monroe / Triangle Lake
SCHD 1/31 Tue 6:00 pm Pleasant Hill vs. Elmira Dual WRE Meet (Elmira High School)
Elmira
SCHD 2/10 - 2/11 F/S 4:00 pm OSAA 3A Special District 3 Championships (Pleasant Hill High School)
Brookings-Harbor, Cascade Christian, Coquille / Bandon, Creswell, Douglas, Glide, Lakeview, North Valley, Pleasant Hill, Rogue River, South Umpqua, Sutherlin
Pleasant Hill
SCHD 2/23 - 2/25 R - S TBD 2023 OSAA Wrestling State Championships (Veterans Memorial Coliseum)
OSAA
# C Name Position Grade Height Weight
No player information to display, yet.




No Team Photo Found