Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wilson Sporting Goods Ad
RTA-Fall22_web-ad_728x90.jpg Ad

Junction City Wrestling Program

School
Classification
4A (Public)
Regular District
4A-4 Sky Em League

Team Staff
Head Coach
Jason Haddy
Asst. Coaches
Benjamin Goodman, Jamie Haddy
Program Information
Classification
4A (2022-23)
League
4A-SD2 Special District 2
Officials
Lane County Wrestling

Varsity Schedule

Status Date Day Time Event Host
DONE 12/2 Fri 10:00 am Deven Dawson Memorial Tournament (Harrisburg High School)
Amity, Banks, Central Linn, Churchill, Creswell, Gervais, Glendale, Glide, Harrisburg, Junction City, Kennedy, Lowell, Monroe / Triangle Lake, Oakland, Pleasant Hill, Reedsport, Regis, Santiam, Santiam Christian, Scio, Sheldon, Sheridan, Springfield, Sutherlin, Toledo, Waldport
Harrisburg
DONE 12/3 Sat 9:00 am Perry Burlison Tournament (Cascade High School)
Cascade, Cottage Grove, Elmira, Junction City, McNary, Philomath, Siuslaw, South Salem, Stayton, Thurston, Tigard
Cascade
DONE 12/9 Fri TBD Philomath Invite (Philomath)
Junction City, Molalla, North Eugene, Philomath, Springfield, Taft
Philomath
DONE 12/17 Sat 10:00 am Covered Bridge Invitational (Lowell High School)
Bonanza / Lost River, Butte Falls, Camas Valley, Chiloquin, Colton, Creswell, Douglas, Glide, Junction City, Lowell, Monroe / Triangle Lake, North Douglas / Yoncalla, Regis, Riddle
Lowell
DONE 1/6 Fri 3:30 pm Elmira 3-Way Duals (Elmira High School)
Elmira, Junction City, Sheridan
Elmira
DONE 1/7 Sat TBD King of The Hill (Pleasant Hill)
Churchill, Cottage Grove, Creswell, Gold Beach, Jefferson, Junction City, Lowell, Monroe / Triangle Lake, North Douglas / Yoncalla, Oakland, Oakridge, Philomath, Pleasant Hill, Sisters, Siuslaw, Springfield
Pleasant Hill
DONE 1/14 Sat 9:30 am Nick Lutz Memorial (Siuslaw High School, Florence)
Amity, Brookings-Harbor, Camas Valley, Cascade Christian, Churchill, Cottage Grove, Creswell, Douglas, Elmira, Glendale, Gold Beach, Junction City, Lakeview, Newport, North Bend, North Douglas / Yoncalla, North Eugene, Philomath, Pleasant Hill, Riddle, Santiam Christian, Siletz Valley, Siuslaw, South Eugene, Waldport, Willamette
Siuslaw
DONE 1/18 Wed TBD Cascade Three Way
Cascade, Junction City, Molalla, Sisters
Cascade
DONE 1/26 Thu 5:00 pm Junction City Invite (Junction City High School)
Junction City, Newport, Stayton, Sweet Home
Junction City
SCHD 2/2 Thu 6:00 pm Junction City vs. Stayton Dual WRE Match (Stayton HS)
Stayton
SCHD 2/9 Thu 6:00 pm Philomath vs. Junction City Dual WRE Meet (Junction City)
Junction City
# C Name Position Grade Height Weight
Barbara Scott 9
Braden Slocum 9
Brett McKee 12
Carson Henderson 12
Colton Scott 9
Colton Shadrick 10
Gideon Wendelschafer 9
Grayson Styff 9
Haley Fauver 10
Isaiah Cervantes-Reid 9
Izayah Rodriguez 9
Kenadee Hunter 10
Ladarius Reed 11
Sydnee King 11
Wylee Moore 11