Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAA_Prizewin_234x60.jpg Ad
OSC_WIT_Win-Dream-Lawn_Web-Ads_728x90fff Ad
OSC_WIT_Win-Dream-Lawn_Web-Ads_160x600ffff Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
1
3
Lincoln
@
Cleveland

25-19, 24-26, 25-23, 25-23
6:30pm
3
1
Jefferson, Portland
@
Franklin

25-17, 23-25, 25-19, 25-20
6:30pm
3
0
McDaniel
@
Benson

25-5, 25-18, 25-13
6:30pm
0
3
Roosevelt
@
Ida B. Wells

25-16, 25-17, 25-17

6A-2 Metro League

6:45pm
0
3
Aloha
@
Jesuit

25-10, 25-7, 25-18
6:45pm
1
3
Beaverton
@
Mountainside

6A-6 Central Valley Conference

6:30pm
1
3
McNary
@
North Salem

25-22, 21-25, 25-22, 25-21
6:30pm
3
1
South Salem
@
West Salem

24-26, 25-16, 25-13, 25-18

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
0
3
Willamette
@
North Medford

25-4, 25-16, 25-21
6:45pm
2
3
Grants Pass
@
South Medford

25-21, 25-17, 23-25, 23-25, 15-10

Non-League

6:30pm
3
2
Westview
@
Sprague

15-25, 25-20, 19-25, 25-14, 15-13

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
0
3
Canby
@
Putnam

25-19, 25-12, 25-19
6:45pm
3
0
Wilsonville
@
Parkrose

26-24, 25-15, 25-22

5A-2 Midwestern League

6:45pm
0
3
Ashland
@
Crater

25-10, 25-13, 25-11
6:45pm
3
2
Thurston
@
Churchill

21-25, 25-11, 25-20, 20-25, 15-9
6:45pm
3
0
Springfield
@
North Eugene

25-20, 26-24, 25-23

5A-3 Mid-Willamette Conference

6:30pm
3
0
Crescent Valley
@
Woodburn

25-6, 25-15, 25-9
6:30pm
0
3
McKay
@
South Albany

25-15, 25-6, 25-3
6:30pm
0
3
Lebanon
@
West Albany

25-6, 25-13, 25-21

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
1
3
Mountain View
@
Bend

25-8, 18-25, 25-10, 25-18
6:30pm
3
1
Ridgeview
@
Caldera

19-25, 25-23, 25-18, 25-18
6:30pm
3
1
Summit
@
Redmond

19-25, 25-14, 25-16, 25-20

Non-League

6pm
3
0
Eagle Point
@
Hidden Valley

25-17, 25-13, 25-20

4A-1 Cowapa League

5:30pm
3
0
Tillamook
@
Astoria

25-20, 25-18, 25-23
6:45pm
2
3
Scappoose
@
St. Helens

23-25, 19-25, 25-20, 25-21, 15-11

4A-3 Oregon West Conference

6pm
1
3
Stayton
@
Sweet Home

25-17, 25-14, 19-25, 25-9
6pm
3
0
Newport
@
North Marion

25-16, 25-12, 25-21
6pm
0
3
Philomath
@
Cascade

25-19, 25-15, 25-18

4A-4 Sky Em League

6:30pm
3
0
North Bend
@
Junction City

25-13, 25-16, 25-9
6:30pm
3
0
Marshfield
@
Cottage Grove

25-8, 25-15, 25-16

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
1
3
Henley
@
Mazama

25-15, 25-27, 25-18, 25-12
6:30pm
0
3
Phoenix
@
Klamath Union

25-15, 25-20, 25-11

4A-6 Greater Oregon League

6:30pm (MT)
3
0
La Grande
@
Ontario

25-15, 25-5, 25-19
6:30pm
3
2
Pendleton
@
Baker

25-18, 22-25, 23-25, 25-16, 15-12

3A-1 Lewis & Clark League

6:15pm
0
3
Catlin Gabel
@
Horizon Christian, Tualatin

25-23, 25-23, 25-18
6:30pm
3
0
Valley Catholic
@
De La Salle North Catholic

25-9, 25-5, 25-10

3A-2 Coastal Range League

6pm
3
0
Rainier
@
Riverdale

25-11, 25-23, 25-9
6pm
3
1
Yamhill-Carlton
@
Banks

25-12, 25-18, 18-25, 25-10
6:30pm
3
0
Warrenton
@
Neah-Kah-Nie

25-14, 25-11, 25-19

3A-3 PacWest Conference

6:30pm
3
0
Scio
@
Jefferson

25-17, 25-20, 25-13
6:30pm
3
0
Dayton
@
Amity

25-16, 25-14, 25-22
6:30pm
3
0
Sheridan
@
Taft

25-16, 25-20, 27-25

3A-4 Mountain Valley Conference

6:30pm
0
3
Elmira
@
Pleasant Hill

25-9, 25-5, 25-13
6:30pm
3
0
Sisters
@
Harrisburg

25-12, 25-10, 25-11
6pm
0
3
Siuslaw
@
La Pine

25-20, 25-16, 25-17

3A-5 Far West League

6pm
3
0
Sutherlin
@
Rogue River

27-25, 25-10, 25-20
6pm
1
3
Brookings-Harbor
@
Glide

23-25, 25-20, 25-21, 25-18
6pm
3
2
Lakeview
@
St. Mary's, Medford

25-27, 25-13, 25-12, 13-25, 15-9
6pm
1
3
Douglas
@
South Umpqua

23-25, 25-19, 25-20, 25-18
6pm
3
2
Coquille
@
North Valley

22-25, 25-14, 25-15, 13-25, 17-15

3A-6 Eastern Oregon League

5:30pm
0
3
Vale
@
Burns

25-16, 25-20, 25-12
5:30pm
3
0
McLoughlin
@
Riverside

25-21, 25-21, 25-21

Walla Walla Fall Classic


TBD
D
O
N
E
TBD
@
Portland Adventist Acad.

Walla Walla Fall Classic
N

2A-1 Northwest League

6:30pm
0
3
Mannahouse Acad., Portland
@
Clatskanie

25-17, 25-23, 25-15
7pm
3
0
Portland Christian
@
Faith Bible / Life Christian

25-13, 25-11, 25-9
6:30pm
1
3
Knappa
@
Nestucca

20-25, 25-17, 25-19, 25-18
6:30pm
0
3
Vernonia
@
Gaston

25-23, 25-9, 25-19

2A-2 Tri-River Conference

3:30pm
3
0
Culver
@
Gervais

25-19, 25-16, 25-13
7pm
0
3
Blanchet Catholic
@
Western Christian

25-17, 25-13, 25-22
6pm
3
0
Salem Academy
@
Kennedy

25-14, 25-12, 25-19
7pm
0
3
Colton
@
Gervais

25-12, 25-11, 25-8
5pm
0
3
Colton
@
Culver

N
25-12, 25-8, 25-15
4pm
3
0
Santiam
@
Willamina

25-9, 25-16, 25-11

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
3
0
Oakridge
@
Central Linn

25-9, 25-13, 25-12
6pm
3
0
Gold Beach
@
Illinois Valley

25-20, 25-10, 25-23
6pm
0
3
East Linn Christian
@
Lowell

25-11, 25-14, 25-15
6pm
0
3
Waldport
@
Oakland

25-16, 25-12, 25-8
6pm
1
3
Toledo
@
Monroe

18-25, 25-15, 25-15, 25-22
6pm
3
0
Bandon
@
Reedsport

25-11, 25-13, 25-13

2A-4 Blue Mountain Conference

6pm
3
0
Irrigon
@
Enterprise

25-11, 25-20, 25-17
4pm
0
3
Stanfield
@
Grant Union

25-19, 25-11, 25-17
5pm
0
3
Weston-McEwen
@
Heppner

25-16, 28-26, 25-19

1A-2 Casco League

6pm
0
3
Willamette Valley Christian
@
Falls City / Kings Valley Char.

25-21, 25-12, 25-11

1A-3 Mountain West League

6pm
0
3
Mapleton
@
Mohawk

25-16, 25-14, 25-10
6pm
0
3
Crow / City First Christian Acad.
@
Alsea

25-18, 25-18, 25-14
6pm
1
3
Eddyville Charter
@
Triangle Lake

25-22, 17-25, 25-19, 25-20

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
Camas Valley
@
Myrtle Point

25-15, 25-22, 25-18
6pm
3
0
Glendale
@
Yoncalla

25-14, 25-19, 25-21
6pm
0
3
Elkton
@
New Hope Christian

25-12, 25-13, 25-16
6pm
3
0
Riddle
@
Pacific

6pm
2
3
North Douglas
@
Umpqua Valley Christian

25-27, 25-22, 22-25, 25-18, 15-8
6pm
3
1
Days Creek
@
Powers

25-16, 25-21, 21-25, 25-23

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
3
0
Central Christian
@
Crosspoint Christian

1A-6 Big Sky League

5pm
0
3
Horizon Christian, Hood River
@
Dufur

25-9, 25-12, 25-10
5pm
1
3
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Sherman

25-18, 25-13, 22-25, 25-10
5pm
3
0
Glenwood / Trout Lake / Klickitat
@
Lyle / Wishram

25-12, 25-12, 25-14

1A-7 Old Oregon League

5pm
0
3
Wallowa
@
Powder Valley

25-15, 25-14, 25-15
5pm
3
0
Union
@
Griswold

25-13, 25-7, 25-6
5pm
0
3
Nixyaawii
@
Echo

25-11, 25-8, 25-14

1A-8 High Desert League

6:30pm (MT)
3
0
Prairie City / Burnt River
@
Harper Charter

25-9, 25-14, 25-13
7pm (MT)
0
3
Jordan Valley
@
Crane

25-10, 25-10, 25-8

Non-League

6pm
3
1
North Clackamas Christian
@
Perrydale

Walla Walla Fall Classic

7pm
2
0
Cascade Christian Acad. (WA)
@
Livingstone Adventist Acad.

Walla Walla Fall Classic
N
25-9, 25-13

Walla Walla Fall Classic October 5-7

3:25pm
0
2
Milo Adventist Acad.
@
North Tampa Christian Academy (FL)

Walla Walla Fall Classic October 5-7
N
25-18, 25-16
4:30pm
2
0
Gem State Adventist Academy (ID)
@
Milo Adventist Acad.

Walla Walla Fall Classic October 5-7
N
27-25, 25-22
7:10pm
0
2
Milo Adventist Acad.
@
Loma Linda Academy (CA)

Walla Walla Fall Classic October 5-7
N
25-17, 25-9
8:15pm
0
2
Milo Adventist Acad.
@
Upper Columbia Academy (WA)

Walla Walla Fall Classic October 5-7
N
25-10, 25-17