Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Settlemier's-Jackets_Web-Ads_234x60 Ad
OSC_Web-Ads_728x90 Ad
Wilson Sporting Goods Ad

2024 Softball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Softball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

4pm
1
11
Ida B. Wells
@
McDaniel

Grant HS Turf 5 innings

6A-2 Metro League

5pm
0
9
Aloha
@
Jesuit

5pm
0
12
Southridge
@
Sunset

6A-3 Pacific Conference

5pm
19
17
Newberg
@
Century

Hillsboro Stadium, Hillsboro
4pm
13
0
McMinnville
@
Liberty

Hillsboro Stadium, Hillsboro 5 inn

6A-4 Mt. Hood Conference

4pm
0
3
Barlow
@
Sandy

6:30pm
1
11
Gresham
@
Central Catholic

Hood View Park
4pm
22
8
Reynolds
@
Clackamas

6A-5 Three Rivers League

5pm
6
0
Oregon City
@
Tigard

6A-6 Central Valley Conference

3pm
18
2
McNary
@
North Salem

Western Oregon University 3inn

6A-7 Southwest Conference

3pm
5
6
Grants Pass
@
North Medford

5pm
4
14
Grants Pass
@
North Medford

5A-1 Northwest Oregon Conference

4pm
7
1
La Salle Prep
@
Hood River Valley

Westside Elementary
4:30pm
1
11
Parkrose
@
Putnam

5
4:30pm
1
4
Centennial
@
Canby

5A-2 Midwestern League

3pm
0
15
North Eugene
@
Crater

3 inn.
5pm
1
3
North Eugene
@
Crater

5A-3 Mid-Willamette Conference

4:30pm
0
15
McKay
@
Dallas

5A-4 Intermountain Conference

4:30pm
5
6
Mountain View
@
Ridgeview

4:30pm
8
3
Caldera
@
Redmond

4:30pm
0
10
Summit
@
Bend

5 Innings

4A-6 Greater Oregon League

4pm
21
1
Pendleton
@
Baker / Powder Valley

5 inn.
2pm
18
2
Pendleton
@
Baker / Powder Valley

4 inn.

3A-4 Mountain Valley Conference

3pm
6
3
Creswell
@
La Pine

5pm
13
1
Creswell
@
La Pine

Senior Night

3A-SD1 Special District 1

3pm
16
6
Banks
@
Rainier

3A-SD4 Special District 4

Noon
2
14
Umatilla
@
Enterprise / Joseph / Wallowa

5 innings
2pm
5
7
Umatilla
@
Enterprise / Joseph / Wallowa

1pm
0
4
McLoughlin
@
Burns / Crane

3pm
1
8
McLoughlin
@
Burns / Crane

1pm (MT)
8
15
Riverside
@
Nyssa

3pm (MT)
2
11
Riverside
@
Nyssa

2A/1A-SD1 Special District 1

3pm
22
7
Clatskanie
@
Vernonia / Jewell

2A/1A-SD2 Special District 2

4pm
20
5
Salem Academy
@
Kennedy

4 inn

2A/1A-SD3 Special District 3

3pm
7
0
F
Gervais
@
Culver

Forfeit
4:30pm
3
21
Mohawk
@
Santiam

Santiam HS 3 inn

2A/1A-SD5 Special District 5

11am
0
15
Elkton
@
Oakland

3 inn
11am
12
0
North Douglas
@
Oakridge

5 inn
1pm
10
8
Umpqua Valley Christian
@
Yoncalla

2A/1A-SD6 Special District 6

2pm
14
2
Glendale
@
Riddle

5 innings
4pm
26
22
Glendale
@
Riddle

5 innings
4pm
0
7
F
Chiloquin
@
Bonanza

Forfeit
2pm
0
7
F
Chiloquin
@
Bonanza

Forfeit

2A/1A-SD7 Special District 7

11am
3
5
Grant Union / Prairie City
@
Weston-McEwen / Griswold

1pm
2
4
Grant Union / Prairie City
@
Weston-McEwen / Griswold

12:30pm
10
4
Echo / Stanfield
@
Union / Cove

10:30am
7
3
Echo / Stanfield
@
Union / Cove

Non-League

4:30pm
C
X
L
Gervais
@
Culver