Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Recruit Officials Ad
ORARNG-May2022-728x90.png Ad
Ad Name 1712348200 Ad

2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-3 Pacific Conference

5:45pm
49
61
Newberg
@
Sherwood

5:45pm
57
49
Liberty
@
McMinnville

5:45pm
25
62
Glencoe
@
Century

6A-4 Mt. Hood Conference

7:30pm
51
72
Clackamas
@
Gresham

7:30pm
37
81
Reynolds
@
Barlow

7pm
73
76
Nelson
@
Sandy

7pm
97
51
Central Catholic
@
David Douglas

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
57
85
Lake Oswego
@
West Linn

5:45pm
57
41
Tualatin
@
Oregon City

7:45pm
58
50
Lakeridge
@
Tigard

6A-6 Central Valley Conference

6:30pm
58
59
McNary
@
Sprague

OT
6:30pm
42
82
North Salem
@
West Salem

6A-7 Southwest Conference

7:30pm
52
54
North Medford
@
South Medford

5:30pm
64
57
South Eugene
@
Sheldon

6:45pm
64
74
Grants Pass
@
Roseburg

5A-2 Midwestern League

7pm
64
54
Crater
@
Eagle Point

7pm
60
35
Thurston
@
Springfield

7:30pm
75
41
North Eugene
@
Churchill

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
68
60
Woodburn
@
South Albany

5A-4 Intermountain Conference

7pm
65
30
Caldera
@
Bend

7pm
58
63
Mountain View
@
Redmond

7pm
81
57
Summit
@
Ridgeview

Non-League

7pm
53
71
Ashland
@
Henley

4A-1 Cowapa League

5:30pm
75
69
Astoria
@
Scappoose

5:30pm
30
54
St. Helens
@
Seaside

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
57
44
Estacada
@
Molalla

6pm
64
48
Crook County
@
Gladstone

4A-3 Oregon West Conference

5:30pm
38
67
Sweet Home
@
Newport

5:30pm
47
61
Stayton
@
Cascade

5:30pm
81
58
Philomath
@
North Marion

4A-4 Sky Em League

5:45pm
31
53
Marshfield
@
Marist Catholic

5:45pm
57
39
Junction City
@
Cottage Grove

Non-League

7:30pm (MT)
C
X
L
La Grande
@
Fruitland (ID)

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
60
36
Westside Christian
@
Oregon Episcopal

6pm
50
59
Horizon Christian, Tualatin
@
Portland Adventist Acad.

6pm
46
73
Catlin Gabel
@
De La Salle North Catholic

3A-2 Coastal Range League

7:30pm
44
33
Riverdale
@
Banks

7:30pm
50
46
Yamhill-Carlton
@
Neah-Kah-Nie

3A-3 PacWest Conference

6pm
46
58
Sheridan
@
Santiam Christian

6pm
62
67
Jefferson
@
Scio

6pm
76
70
Dayton
@
Taft

2OT

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
56
48
Creswell
@
Siuslaw

6pm
42
49
Elmira
@
Harrisburg

Beach Night! Are you ready to go to the Beach?
6pm
72
85
La Pine
@
Pleasant Hill

3A-5 Far West League

7pm
40
74
Lakeview
@
Douglas

7pm
29
97
Glide
@
Cascade Christian

7pm
69
66
Brookings-Harbor
@
South Umpqua

7pm
30
46
Rogue River
@
Coquille

7:30pm
32
74
Sutherlin
@
North Valley

3A-6 Eastern Oregon League

4:30pm (MT)
55
64
Umatilla
@
Vale

4:30pm
49
42
Riverside
@
Burns

5:30pm (MT)
58
52
McLoughlin
@
Nyssa

2A-1 Northwest League

7:30pm
40
99
Nestucca
@
Portland Christian

8pm
50
61
Knappa
@
Faith Bible / Life Christian

Life Christian
7:30pm
32
94
Gaston
@
Mannahouse Acad., Portland

7:30pm
51
44
Clatskanie
@
Vernonia / Jewell

2A-2 Tri-River Conference

6:30pm
55
44
Kennedy
@
Colton

6pm
25
48
Culver
@
Delphian

2A-3 Valley Coast Conference

7:30pm
33
57
Bandon
@
Oakland

7:30pm
61
76
Gold Beach
@
Illinois Valley

7:30pm
55
67
Central Linn
@
East Linn Christian

7:30pm
38
41
Reedsport
@
Waldport

7:30pm
67
74
Toledo
@
Oakridge

7:30pm
73
49
Lowell
@
Monroe

2A-4 Blue Mountain Conference

7:30pm
52
70
Heppner
@
Stanfield

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
30
53
Southwest Christian
@
Country Christian

7:30pm
28
84
Trinity Academy
@
Open Door Christian Acad.

6pm
47
34
Portland Waldorf
@
St. Stephen's Acad.

7:30pm
59
37
Valor Christian
@
Columbia Christian

7:30pm
36
43
Damascus Christian
@
North Clackamas Christian

1A-3 Mountain West League

5:30pm
57
46
McKenzie
@
Mohawk

5:30pm
19
45
Alsea
@
Crow / City First Christian Acad.

5:30pm
67
43
Triangle Lake
@
Eddyville Charter

5:30pm
36
62
Siletz Valley
@
Mapleton

1A-4 Skyline League

7:30pm
43
64
Powers
@
Myrtle Point

7:30pm
56
39
Umpqua Valley Christian
@
Yoncalla

7:30pm
52
40
Camas Valley
@
Pacific

7:30pm
78
73
Elkton
@
North Douglas

2 OT
7:30pm
78
47
New Hope Christian
@
Glendale

7:30pm
29
64
Riddle
@
Days Creek

1A-5 Mountain Valley League

6:30pm
34
69
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Trinity Lutheran

8pm
61
44
Lost River
@
Bonanza

1A-6 Big Sky League

7:30pm
55
52
South Wasco County
@
Lyle / Wishram

7:30pm
37
57
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Sherman

6pm
67
37
Horizon Christian, Hood River
@
Klickitat / Glenwood

Glenwood High School
7:30pm
34
63
Trout Lake
@
Dufur

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
67
54
Nixyaawii
@
Union

7:30pm
53
28
Elgin
@
Griswold

Non-League

5pm
37
42
Long Creek
@
Pilot Rock [JV]