Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
HomeTown_2023_Website_Ad_234x60 Ad
OSAA_web-ad_728x90(2023) Ad
Ad Name 1712348200 Ad

2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

1pm
43
67
McDaniel
@
Franklin

Franklin HS
5:30pm
63
76
Cleveland
@
Roosevelt

N
Franklin HS
2:30pm
76
73
Grant
@
Lincoln

N
PIL Showcase - Franklin High School OT
4pm
56
58
Jefferson, Portland
@
Benson

N
Franklin

Non-League

2pm
0
2
The Dalles
@
Willamette

5:30pm
C
X
L
Ashland
@
Roseburg

Exhibition & Alumni


TBD
D
O
N
E
MacKinnon Secondary (Australia) (Other) (WA) (Other) (Other) (Other)
@
Westview


There are no 5A contests scheduled for Saturday, Jan 6, 2024.



Use the date navigation features above to select another date,
skip to the previous or next play date, or jump to another day.

Non-League

1pm
53
59
Klamath Union
@
North Bend

12:30pm
79
53
Baker
@
Crook County

3:30pm
C
X
L
Hidden Valley
@
Marist Catholic

Skyline Crossover-Marist High School
12:30pm
44
72
La Grande
@
Madras

6pm
45
69
Seaside
@
Cascade

Sky-Em/Skyline Cross Over

2pm
C
X
L
Marshfield
@
Henley

Sky-Em/Skyline Cross Over
N
Junction City High School
2pm
C
X
L
Mazama
@
Cottage Grove

Sky-Em/Skyline Cross Over
N
Marist Catholic

Skyline Crossover Game

3:30pm
C
X
L
Phoenix
@
Junction City

Skyline Crossover Game
Junction City High School

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
79
54
Valley Catholic
@
Oregon Episcopal

7:30pm
63
47
De La Salle North Catholic
@
Portland Adventist Acad.

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
65
55
Sisters
@
La Pine

3A-6 Eastern Oregon League

4:30pm
46
75
Nyssa
@
Riverside

Non-League

7pm
70
23
Western Christian
@
Santiam Christian

2A-3 Valley Coast Conference

3pm
57
51
Oakland
@
Bandon

3pm
60
66
Illinois Valley
@
Gold Beach

3pm
55
34
East Linn Christian
@
Central Linn

3:30pm
47
37
Waldport
@
Reedsport

1:30pm
70
59
Oakridge
@
Toledo

3pm
44
67
Monroe
@
Lowell

2A-4 Blue Mountain Conference

5:30pm
52
47
Grant Union
@
Heppner

5:30pm
56
63
Weston-McEwen
@
Stanfield

1A-4 Skyline League

7:30pm
44
71
Myrtle Point
@
North Douglas

7:30pm
39
40
Days Creek
@
Umpqua Valley Christian

7:30pm
52
54
New Hope Christian
@
Camas Valley

OT
7:30pm
44
36
Pacific
@
Yoncalla

7:30pm
68
48
Riddle
@
Powers

1A-5 Mountain Valley League

3:30pm
C
X
L
Central Christian
@
Prospect Charter

1A-6 Big Sky League

2pm
53
58
South Wasco County
@
Horizon Christian, Hood River

2pm
41
48
Condon
@
Sherman

2pm
74
37
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Ione / Arlington

Ione HS
2pm
47
84
Lyle / Wishram
@
Dufur

Non-League

4:30pm
52
65
Trinity Lutheran
@
Crane

5:30pm
22
85
Powder Valley
@
Union

5:30pm
17
45
Trout Lake
@
North Clackamas Christian

5:30pm
35
58
Elgin
@
Imbler

1:30pm
47
29
C.S. Lewis Academy
@
McKenzie

5:30pm
51
43
Joseph
@
Echo

5:30pm (MT)
34
55
Pine Eagle
@
Tri-Valley (ID)

Cambridge, ID
4:30pm
50
52
Jordan Valley
@
Prairie City / Burnt River

OT
5:30pm
28
52
Griswold
@
Touchet (WA)

2pm
54
83
Adrian
@
Nixyaawii

N
Powder Valley HS
2pm (MT)
61
54
Long Creek
@
Harper Charter

1pm
16
67
Mannahouse Acad., Eugene
@
Columbia Christian