Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
234Broadcast.jpg Ad
NFHS Fall 2021 - 728x90.png Ad
OSAA_web-ad_160x600(2023) Ad

2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

Non-League

1:30pm
59
49
Mountain View
@
Roseburg

Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual

8:30pm
98
24
St. Joseph (CA)
@
South Salem

Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
4pm
71
76
Cascade Christian
@
Beaverton

Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
2:30pm
49
62
Century
@
Wilsonville

Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
7pm
74
64
Lincoln Park (PA)
@
Lake Oswego

Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
5:30pm
72
46
Northwood (NC)
@
North Salem

Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University

Curtis Shootout

2:30pm
84
78
Rogers (WA)
@
South Eugene

Curtis Shootout
N
Curtis High School

Lakeridge Tourney

6pm
56
46
Putnam
@
Sheldon

Lakeridge Tourney
N
Lakeridge HS
2pm
51
50
Sunset
@
Lakeridge

Lakeridge Tourney
Lakeridge HS
Noon
60
56
Westview
@
McDaniel

Lakeridge Tourney
N
Lakeridge HS
4pm
78
87
David Douglas
@
Jefferson, Portland

Lakeridge Tourney
N
Lakeridge HS

The Hardwood Invite

8:30pm
61
71
Oregon City
@
Roosevelt

The Hardwood Invite
N
Parkrose High School

Non-League

4pm
68
42
South Albany
@
Hood River Valley

2pm
51
75
Caldera
@
North Eugene

3pm
52
49
Phoenix
@
Ashland

SOU OT

Les Schwab South Coast

2:15pm
50
47
Redmond
@
Marshfield

Les Schwab South Coast
Marshfield High School

Seaside Holiday Tournament

1:30pm
48
45
Elma (WA)
@
Dallas

Seaside Holiday Tournament
N
Seaside High School

The Hardwood Invite

7pm
71
61
Smoky Hill (CO)
@
La Salle Prep

The Hardwood Invite
N
Parkrose High School
5:30pm
77
40
Camas (WA)
@
Parkrose

The Hardwood Invite
Parkrose High School

Non-League

4pm
48
32
La Grande [JV]
@
Pine Eagle

Battle of I-5

3:15pm
41
65
Cottage Grove
@
Marist Catholic

Battle of I-5
N
Creswell HS
1:30pm
31
36
Taft
@
Stayton

Battle of I-5
N
Creswell HS

Dayton Holiday Tournament

10:30am
54
76
Scappoose
@
Regis

Dayton Holiday Tournament
N
Dayton High School

Les Schwab South Coast

10:45am
0
2
F
North Bend
@
Mazama

Les Schwab South Coast
Forfeit
N
Marshfield Junior High
10:45am
57
26
Junction City
@
Hidden Valley

Les Schwab South Coast
N
Marshfield High School
5:45pm
36
60
Crook County
@
Philomath

Les Schwab South Coast
N
Marshfield High School

Pro Image Sports Holiday Classic

1:30pm (MT)
52
57
Lapwai (ID)
@
Baker

Pro Image Sports Holiday Classic
N
Rocky Mountain High School

Seaside Holiday Classic

Noon
35
56
St. Helens
@
Madras

Seaside Holiday Classic
N
Seaside High School

Seaside Holiday Tournament

3pm
0
2
F
The Dalles
@
Seaside

Seaside Holiday Tournament
Forfeit
Seaside High School

Exhibition & Alumni

6:30pm
D
O
N
E
Australia (Other)
@
Estacada

Non-League

7:30pm
48
55
Rogue River
@
New Hope Christian

3pm (MT)
28
56
Payette (ID)
@
Vale

Battle of I-5

Noon
58
69
Santiam Christian
@
Creswell

Battle of I-5
Creswell HS
5pm
65
67
Douglas
@
Pleasant Hill

Battle of I-5
N
Creswell HS

Dayton Holiday Tournament

4:30pm
43
62
Yamhill-Carlton
@
Harrisburg

Dayton Holiday Tournament
N
Dayton High School
1:30pm
56
69
Banks
@
Amity

Dayton Holiday Tournament
N
Dayton High School
7:30pm
65
62
Willamina
@
Dayton

Dayton Holiday Tournament
Dayton High School

Harney County Crossover

2:30pm
48
63
Lakeview
@
Burns

Harney County Crossover
Burns HS

Helix Tournament

4:30pm
48
70
Klickitat / Glenwood
@
Umatilla [JV]

Helix Tournament
N
Griswold High School

Kringle Classic

4:30pm
38
47
Brookings-Harbor
@
Gold Beach

Kringle Classic
Gold Beach High School

Riverdale Invite

Noon
66
39
Chemawa
@
Riverdale

Riverdale Invite
Riverdale HS
4pm
41
45
Catlin Gabel
@
McLoughlin

Riverdale Invite
N
Riverdale HS

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
68
59
Illinois Valley
@
Monroe

Non-League

5:30pm
66
28
Western Christian
@
Knappa

3:30pm
58
65
Echo
@
Heppner

12:30pm
86
59
Weston-McEwen
@
Central Linn

N
Heppner High School
3:30pm
48
51
Enterprise [JV]
@
Huntington

13 Mile Shootout

12:30pm
82
58
Grant Union
@
Adrian

13 Mile Shootout
N
Prairie City

Bobcat Classic

2:30pm
25
56
Harper Charter
@
Enterprise

Bobcat Classic
N
Union HS

Boomer Bash

11:30am
55
53
Clatskanie
@
Toledo

Boomer Bash
Toledo HS
10am
58
67
Waldport
@
Gaston

Boomer Bash
N
@ Toledo HS

Bouncin Cancer Tournament

7:30pm
63
46
Mannahouse Acad., Portland
@
Nixyaawii

Bouncin Cancer Tournament
Nixyaawii High School
4:30pm
70
55
Stanfield
@
Faith Bible / Life Christian

Bouncin Cancer Tournament
N
Nixyaawii High School

Harney County Crossover

11:30am
35
85
Oakridge
@
Crane

Harney County Crossover
N
Burns HS

Helix Tournament

1:30pm
52
60
Weston-McEwen [JV]
@
Griswold

Helix Tournament
Griswold High School

1A-6 Big Sky League

3:30pm
35
48
Ione / Arlington
@
Sherman

3:30pm
52
59
Horizon Christian, Hood River
@
Dufur

4:30pm
40
53
Trout Lake
@
Lyle / Wishram

Non-League

3:30pm
50
31
Days Creek
@
Central Christian

3:30pm
47
67
Siletz Valley
@
Camas Valley

2:30pm
33
41
Mohawk
@
Powers

6:45pm
33
51
Gilchrist
@
Riddle

3:30pm
39
30
Elkton
@
Columbia Christian

1pm
65
48
Four Rivers
@
Long Creek

3:30pm (MT)
35
32
Jordan Valley
@
Rimrock (ID)

3:30pm
24
72
Dayville / Monument
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Spray

13 Mile Shootout

3:30pm
43
34
Imbler
@
Prairie City / Burnt River

13 Mile Shootout
Prairie City HS

Bobcat Classic

5:30pm
32
67
Powder Valley
@
Union

Bobcat Classic
Union HS
11:30am
29
58
Elgin
@
Cove

Bobcat Classic
N
Union HS

Bouncin Cancer Tournament

1:30pm
51
48
Pilot Rock
@
Wallowa

Bouncin Cancer Tournament
N
Nixyaawii High School

Kringle Classic

1:30pm
40
44
Umpqua Valley Christian
@
Myrtle Point

Kringle Classic
N
Gold Beach High School