Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Wilson Sporting Goods Ad
NSP Ad
Recruit Officials Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

Non-League

10am
0
3
Benson
@
Hillsboro

25-12, 25-7, 25-12

Bend Clearwater Classic

2:15pm
0
2
Mountain View
@
Sprague

Bend Clearwater Classic
N
25-14, 25-20

TBD
2
1
Sherwood
@
Bend

Bend CLearwater Classic
25-23, 18-25, 15-13
2:30pm
1
2
Grants Pass
@
Philomath

Bend Clearwater Classic
N
14-25, 25-20, 15-9

TBD
0
2
Redmond
@
West Salem

Bend CLearwater Classic
N
25-5, 25-14
3:30pm
2
0
South Salem
@
Ridgeview

Bend CLearwater Classic
N
27-25, 25-16
8am
2
0
Dallas
@
South Eugene

Bend CLearwater Classic
N
25-21, 25-21
2:15pm
0
2
Roseburg
@
Summit

Bend Clearwater Classic
25-21, 25-21
1pm
1
2
North Medford
@
Ridgeview

Bend CLearwater Classic
N

TBD
0
2
West Linn
@
West Albany

Bend Clearwater Classic
N
2:15pm
2
0
South Salem
@
Crook County

Bend CLearwater Classic
N
25-20, 25-17
4pm
2
0
Jesuit
@
Sprague

Bend Clearwater Classic
N
25-21, 25-23
3:30pm
0
2
Dallas
@
West Salem

Bend CLearwater Classic
N
25-22, 25-21
5pm
0
2
Philomath
@
West Salem

Bend CLearwater Classic
N
25-10, 25-8
4:30pm
1
2
West Albany
@
South Salem

Bend CLearwater Classic
N
25-18, 21-25, 16-14
1pm
0
2
Crater
@
Jesuit

Bend Clearwater Classic
N
25-13, 25-21
5pm
2
1
Skyview (ID)
@
Jesuit

Bend CLearwater Classic
N
25-23, 21-25, 15-12
4pm
2
0
Skyview (ID)
@
Sherwood

Bend CLearwater Classic
N
25-18, 25-12

Bend Tournament


TBD
C
X
L
TBD
@
Jesuit

Bend Tournament
N
Bend

IBW Round Robin

10:30am
2
0
Sunset
@
Beaverton

IBW Round Robin
N
25-23, 25-17
8am
0
2
Newberg
@
Sunset

IBW Round Robin
N
25-20, 25-13

TBD
0
2
Newberg
@
Ida B. Wells

IBW Round Robin
25-16, 25-18

TBD
2
0
Sunset
@
Ida B. Wells

IBW Round Robin
25-22, 25-17
9am
1
2
Beaverton
@
Ida B. Wells

IBW Round Robin
25-18, 20-25, 15-12
Noon
0
2
Newberg
@
Beaverton

IBW Round Robin
N
25-18, 25-12

Jamboree


TBD
D
O
N
E
Roseburg
@
Bend

Bend CLearwater Classic
N

Bend Clearwater Classic


TBD
2
1
Ashland
@
Caldera

Bend Clearwater Classic
19-25, 25-23, 16-14
3pm
2
1
Philomath
@
Ashland

Bend CLearwater Classic
N
25-18, 10-25, 15-9
3:30pm
2
0
West Albany
@
Summit

Bend CLearwater Classic
25-19, 25-23

Marshfield Invitational Tournament

5pm
0
2
Churchill
@
Marshfield

Marshfield Invitational Tournament
25-15, 25-22

Marshfield Tournament

3pm
0
2
Siuslaw
@
Churchill

Marshfield Tournament
N
25-14, 25-14
4pm
2
1
Churchill
@
North Bend

Marshfield Tournament
N
20-25, 25-8, 19-17

Corbett Invitational

8am
1
2
Astoria
@
Stevenson (WA)

Corbett Invitational
N
28-26, 13-25, 15-4

Corbett Tournament


TBD
0
2
Estacada
@
Scio

Corbett Tournament
N
25-19, 25-15

TBD
2
0
Estacada
@
Westside Christian

Corbett Tournament
N
25-23, 25-18

Marshfield Invitational Tournament

2pm
0
2
Del Norte (CA)
@
Marshfield

Marshfield Invitational Tournament
25-15, 25-20
4pm
0
2
Mazama
@
Marshfield

Marshfield Invitational Tournament
25-7, 25-22

Marshfield Tournament

2pm
2
0
North Bend
@
The Dalles

Marshfield Tournament
N
25-16, 25-16
12:30pm
1
2
Henley
@
Klamath Union

Marshfield Tournament
N
25-23, 23-25, 15-11
3pm
0
2
Junction City
@
Cottage Grove

Marshfield Tournament
N
25-17, 27-25

TBD
0
2
La Pine
@
Hidden Valley

Marshfield Tournament
N
26-24, 25-10
3pm
2
1
Mazama
@
Tillamook

Marshfield Tournament
N
24-26, 25-19, 15-7
4pm
0
2
Douglas
@
Cottage Grove

Marshfield Tournament
N
25-18, 25-14
5pm
0
2
Hidden Valley
@
Cottage Grove

Marshfield Tournament
N
25-23, 25-22
7pm
0
2
Klamath Union
@
Hidden Valley

Marshfield Tournament
N

3A-6 Eastern Oregon League

Noon
3
0
Burns
@
McLoughlin

25-18, 25-11, 25-10
11am
3
0
Nyssa
@
Umatilla

25-9, 25-20, 25-17
3pm
3
0
Nyssa
@
Riverside

25-20, 25-23, 25-14
10am
3
0
Vale
@
Riverside

25-13, 25-12, 25-17
2pm
3
0
Vale
@
Umatilla

25-5, 25-6, 25-5

Non-League

Noon
3
2
Valley Catholic
@
Santiam Christian

24-26, 27-25, 14-25, 25-18, 15-12
6pm
3
0
Cascade Christian
@
Santiam Christian

25-19, 25-18, 25-21
4:30pm
3
0
South Umpqua
@
Days Creek

4pm
3
0
Cascade Christian
@
Salem Academy

N
25-21, 25-17, 25-19
2pm
3
0
Valley Catholic
@
Salem Academy

N
27-25, 25-16, 25-11

Bend CLearwater Classic

1pm
2
1
Skyview High School (ID)
@
Sisters

Bend CLearwater Classic
N
20-25, 25-20, 15-12

Corbett Invitational

8am
2
1
Scio
@
Corbett

Corbett Invitational
16-25, 25-18, 15-11

Marshfield Tournament

2pm
1
2
Coquille
@
Douglas

Marshfield Tournament
N
2pm
1
2
Powers
@
Coquille [JV]

Marshfield Tournament
N
25-18, 20-25, 15-11

Rally on the River

4:30pm
2
1
Jefferson
@
Camas Valley

Rally on the River
N
17-25, 25-21, 15-11
9am
2
0
Lost River
@
Elmira

Rally on the River
N
25-23, 25-17
4:15pm
1
2
Elmira
@
Open Door Christian Acad.

Rally on the River
N
9-25, 25-22, 15-13
6:15pm
1
2
Open Door Christian Acad.
@
Jefferson

Rally on the River
N
25-17, 18-25, 15-12
6pm
1
2
Glide
@
Ione / Arlington

Rally on the River
N
25-24, 16-25, 15-7
2pm
2
0
Glide
@
Jefferson

Rally on the River
N
25-16, 25-23

2A-1 Northwest League

2:30pm
3
0
Portland Christian
@
Mannahouse Acad., Portland

25-9, 25-11, 25-8
2:30pm
0
3
Nestucca
@
Clatskanie

25-10, 25-21, 25-23

2A-3 Valley Coast Conference

Noon
3
0
Oakridge
@
Bandon

25-22, 25-17, 25-10
3pm
3
0
Oakridge
@
Gold Beach

N
25-5, 25-22, 25-9
1:30pm
3
0
Lowell
@
Gold Beach

N
25-9, 25-10, 25-10
3pm
2
3
Illinois Valley
@
East Linn Christian

N
24-26, 25-16, 25-21, 19-25, 15-6
1:30pm
3
1
East Linn Christian
@
Oakland

N
25-21, 11-25, 27-25, 25-19
4:30pm
3
1
Oakland
@
Central Linn

25-15, 23-25, 25-15, 25-19
4:30pm
3
0
Toledo
@
Reedsport

25-13, 25-22, 25-13
1:30pm
3
0
Toledo
@
Waldport

N
25-16, 26-24, 25-12
Noon
1
3
Illinois Valley
@
Central Linn

26-24, 17-25, 25-23, 29-27
4:30pm
3
1
Monroe
@
Reedsport

17-25, 25-15, 25-23, 25-18
3pm
3
0
Monroe
@
Waldport

N
25-22, 25-13, 25-7
4:30pm
3
0
Lowell
@
Bandon

25-16, 25-22, 25-21

2A-4 Blue Mountain Conference

11am
3
0
Weston-McEwen
@
Irrigon

25-22, 25-22, 25-21
2pm
3
1
Stanfield
@
Irrigon

16-25, 25-10, 25-12, 25-12
12:30pm
2
3
Weston-McEwen
@
Stanfield

N
17-25, 25-8, 25-17, 14-25, 15-12
Noon
3
1
Heppner
@
Enterprise

25-20, 23-25, 25-16, 25-9
Noon
3
0
Grant Union
@
Enterprise

25-9, 25-21, 25-10
2pm
3
1
Grant Union
@
Heppner

N
27-25, 25-20, 20-25, 25-14

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
Yoncalla
@
New Hope Christian

25-13, 25-5, 25-22
6pm
0
3
Riddle
@
Umpqua Valley Christian

25-12, 25-13, 25-20
7pm
2
3
Pacific
@
Milo Adventist Acad.

19-25, 25-20, 25-15, 25-27, 15-9

1A-5 Mountain Valley League

Noon
0
3
Gilchrist
@
Central Christian

25-11, 25-11, 25-12

1A-6 Big Sky League

10am
0
3
Condon
@
Dufur

25-15, 25-19, 25-13
2:30pm
3
1
South Wasco County
@
Sherman

25-16, 25-12, 18-25, 25-15
1pm
0
3
Spray / Mitchell / Wheeler
@
South Wasco County

N
25-10, 25-14, 25-10

TBD
0
3
Lyle / Wishram
@
Condon

N
11:30am
3
1
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Glenwood / Trout Lake / Klickitat

N
25-19, 25-18, 19-25, 25-21
10am
0
3
Glenwood / Trout Lake / Klickitat
@
Sherman

25-18, 25-7, 25-19

1A-7 Old Oregon League

2:30pm
0
3
Cove
@
Joseph

25-18, 25-18, 25-17
10am
0
3
Griswold
@
Union

25-23, 25-6, 25-18
2pm
1
3
Griswold
@
Elgin

15-25, 25-17, 25-12, 25-22
2pm
0
3
Nixyaawii
@
Union

25-7, 25-3, 25-6
10am
0
3
Nixyaawii
@
Elgin

25-11, 25-9, 25-9
Noon
3
0
Wallowa
@
Pine Eagle

Non-League

3:30pm
0
3
Mapleton
@
Central Christian

25-10, 25-8, 25-14
1:45pm
2
3
Gilchrist
@
Mapleton

N
1pm
0
3
North Douglas
@
Damascus Christian

25-23, 25-20, 25-22
2:45pm
3
0
St. Paul
@
North Douglas

N
25-20, 26-24, 25-21
4:30pm
3
0
St. Paul
@
Damascus Christian

25-16, 25-13, 25-21

Rally on the River


TBD
0
2
Lost River
@
Ione / Arlington

Rally on the River
N
25-22, 25-22
4pm
2
0
North Lake
@
Camas Valley

Rally on the River
N
25-17, 25-18
2:15pm
0
2
Open Door Christian Acad.
@
Ione / Arlington

Rally on the River
N
25-23, 25-21
7pm
1
2
North Lake
@
Lost River

Rally on the River
N
25-17, 23-25, 15-6