Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Abbys LegTrad_Nom234x60 Ad
OSAA_Prizewin_728x90.jpg Ad
OSAA_TOTM_BANNER_160X600 Ad

2023 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
3
2
Jefferson, Portland
@
Lincoln

26-24, 12-25, 17-25, 25-23, 15-6
6:30pm
3
0
Franklin
@
Roosevelt

25-21, 25-14, 25-20
6:30pm
3
1
Grant
@
McDaniel

21-25, 25-16, 28-16, 25-20
6:30pm
0
3
Cleveland
@
Ida B. Wells

25-22, 25-15, 25-18

6A-3 Pacific Conference

6:45pm
0
3
Liberty
@
Sherwood

25-14, 25-10, 25-11
6:45pm
3
0
Glencoe
@
Newberg

25-15, 25-21, 25-19
6:45pm
3
2
Forest Grove
@
McMinnville

26-24, 16-25, 25-13, 24-26, 15-10

6A-4 Mt. Hood Conference

6:30pm
1
3
Gresham
@
Clackamas

25-21, 15-25, 25-20, 25-10
6:30pm
0
3
Barlow
@
Nelson

25-16, 25-17, 25-22
6:30pm
3
0
Sandy
@
Reynolds

6:30pm
3
0
Central Catholic
@
David Douglas

25-13, 25-19, 25-20

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
0
3
Tualatin
@
Oregon City

25-8, 25-9, 25-7
6:30pm
1
3
Lakeridge
@
Tigard

25-14, 25-9, 17-25, 25-19
6:30pm
0
3
Lake Oswego
@
St. Mary's Academy

25-21, 25-22, 25-23

6A-6 Central Valley Conference

6:30pm
3
0
Sprague
@
McNary

25-19, 25-20, 25-10
6:30pm
3
0
South Salem
@
North Salem

25-18, 25-19, 25-19

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
3
0
Sheldon
@
North Medford

25-13, 25-15, 30-28
6:45pm
3
2
Roseburg
@
Grants Pass

21-25, 25-11, 18-25, 25-15, 15-9
6:45pm
3
0
South Eugene
@
Willamette

25-19, 25-13, 25-11

5A-1 Northwest Oregon Conference

6:45pm
1
3
Hillsboro
@
Parkrose

25-10, 21-25, 25-17, 25-8
6:45pm
1
3
Canby
@
Hood River Valley

25-20, 25-22, 13-25, 25-22
6:45pm
0
3
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
La Salle Prep

25-16, 25-11, 25-17

5A-2 Midwestern League

6:45pm
2
3
Crater
@
Eagle Point

28-30, 14-25, 25-22, 25-19, 15-12
6:45pm
3
0
Thurston
@
Springfield

25-18, 25-9, 25-18
6:45pm
0
3
North Eugene
@
Churchill

25-17, 25-17, 25-16

5A-3 Mid-Willamette Conference

6:30pm
0
3
Woodburn
@
South Albany

25-7, 25-13, 25-7
6:30pm
1
3
Corvallis
@
West Albany

18-25, 25-12, 25-13, 25-22
6:30pm
3
0
Crescent Valley
@
Silverton

25-19, 25-20, 25-21
6:30pm
0
3
McKay
@
Central

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
3
1
Summit
@
Mountain View

22-25, 25-20, 25-16, 25-22
6:30pm
2
3
Bend
@
Ridgeview

25-22, 20-25, 25-21, 21-25, 15-13
6:30pm
2
3
Redmond
@
Caldera

25-12, 25-12, 24-26, 24-26, 15-2

4A-1 Cowapa League

6:30pm
1
3
St. Helens
@
Astoria

26-24, 22-25, 25-23, 25-17

4A-3 Oregon West Conference

6pm
0
3
Newport
@
Sweet Home

25-21, 25-19, 25-12
6pm
3
0
Cascade
@
Stayton

25-17, 25-6, 25-17
6pm
0
3
North Marion
@
Philomath

25-11, 25-10, 25-12

4A-4 Sky Em League

6:30pm
2
3
Marshfield
@
Marist Catholic

25-23, 18-25, 25-16, 19-25, 15-13
6:30pm
3
1
Cottage Grove
@
Junction City

25-14, 25-11, 20-25, 25-22

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
3
2
Klamath Union
@
Henley

17-25, 19-25, 25-22, 25-7, 15-5
6:30pm
0
3
Hidden Valley
@
Mazama

25-9, 25-8, 25-15

4A-6 Greater Oregon League

7:30pm (MT)
3
0
Pendleton
@
Ontario

25-11, 25-12, 25-17
6:30pm
1
3
Baker
@
La Grande

25-15, 20-25, 25-11, 25-18

3A-1 Lewis & Clark League

7pm
0
3
Oregon Episcopal
@
Westside Christian

25-16, 25-12, 25-12
6pm
3
1
Catlin Gabel
@
Portland Adventist Acad.

25-20, 22-25, 25-11, 25-12
6:15pm
3
0
Valley Catholic
@
Horizon Christian, Tualatin

25-8, 25-14, 25-21

3A-2 Coastal Range League

6pm
0
3
Warrenton
@
Corbett

25-22, 25-8, 25-23
6pm
3
1
Yamhill-Carlton
@
Riverdale

6pm
0
3
Banks
@
Rainier

25-20, 25-15, 25-15

3A-3 PacWest Conference

6:30pm
0
3
Dayton
@
Santiam Christian

25-19, 25-16, 25-20
6:30pm
0
3
Sheridan
@
Scio

25-8, 25-13, 25-8
6:30pm
3
1
Amity
@
Jefferson

25-12, 17-25, 25-21, 25-11

3A-4 Mountain Valley Conference

6:30pm
3
0
Pleasant Hill
@
Siuslaw

25-15, 25-8, 25-6
6pm
0
3
La Pine
@
Sisters

25-14, 25-15, 25-5
6:30pm
0
3
Elmira
@
Creswell

25-9, 25-19, 25-22

3A-5 Far West League

6pm
1
3
Glide
@
Sutherlin

21-25, 26-24, 25-15, 25-21
6pm
3
0
South Umpqua
@
Rogue River

25-16, 25-17, 25-13
6pm
3
0
Cascade Christian
@
Lakeview

28-26, 25-21, 25-18
6pm
1
3
Coquille
@
St. Mary's, Medford

21-25, 25-17, 25-21, 25-10
6pm
0
3
North Valley
@
Douglas

25-19, 25-22, 25-20

3A-6 Eastern Oregon League

5:30pm
0
3
Riverside
@
McLoughlin

25-22, 25-22, 25-14

Non-League

6pm (MT)
2
3
Crane
@
Vale

20-25, 25-22, 16-25, 25-15, 15-13

2A-1 Northwest League

6:30pm
0
3
Mannahouse Acad., Portland
@
Portland Christian

25-11, 25-10, 25-9
7pm
3
0
Gaston
@
Faith Bible / Life Christian

25-13, 25-20, 25-19
6:30pm
3
2
Knappa
@
Vernonia

21-25, 25-15, 25-22, 21-25, 15-8
6:30pm
3
2
Clatskanie
@
Nestucca

25-22, 15-25, 25-18, 18-25, 15-9

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
0
3
Regis
@
Salem Academy

25-6, 25-10, 25-16
5pm
3
0
Western Christian
@
Culver

25-16, 25-18, 25-11
5:30pm
3
2
Delphian
@
Kennedy

5:30pm
3
0
Willamina
@
Colton

25-14, 25-13, 25-14
7pm
3
2
Blanchet Catholic
@
Santiam

15-25, 25-23, 25-18, 20-25, 15-12
4pm
0
3
Gervais
@
Santiam

25-12, 25-18, 25-15
5:30pm
0
3
Gervais
@
Blanchet Catholic

N
25-22, 25-19, 25-23

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
0
3
Toledo
@
Oakridge

25-9, 25-13, 25-23
6pm
0
3
Gold Beach
@
Oakland

25-19, 25-9, 25-8
6pm
0
3
Illinois Valley
@
Bandon

25-10, 25-13, 25-13
6pm
2
3
Waldport
@
Reedsport

19-25, 25-22, 25-20, 22-25, 15-13
6pm
3
0
Lowell
@
Central Linn

25-19, 25-18, 25-12

1A-1 The Valley 10 League

6pm
3
2
Open Door Christian Acad.
@
Southwest Christian

15-25, 19-25, 25-14, 25-17, 15-12
6pm
2
3
North Clackamas Christian
@
Damascus Christian

25-20, 25-22, 13-25, 21-25, 15-10

1A-2 Casco League

6pm
3
0
Crosshill Christian
@
Willamette Valley Christian

25-7, 25-15, 25-14
6pm
3
1
Jewell
@
Livingstone Adventist Acad.

25-22, 23-25, 25-3, 25-11
6pm
0
3
C.S. Lewis Academy
@
Falls City / Kings Valley Char.

25-11, 25-21, 25-9

1A-3 Mountain West League

6pm
1
3
Alsea
@
Mohawk

25-11, 18-25, 25-7, 25-6
6pm
3
0
Crow / City First Christian Acad.
@
McKenzie

25-5, 25-14, 25-10
6pm
3
0
Triangle Lake
@
Siletz Valley

25-11, 25-21, 25-17
4:30pm
3
0
Crow / City First Christian Acad.
@
McKenzie

25-20, 25-14, 25-10

1A-4 Skyline League

6pm
0
3
New Hope Christian
@
Myrtle Point

25-12, 25-11, 25-22
6pm
0
3
Yoncalla
@
Days Creek

25-12, 25-16, 25-20
6pm
3
1
Glendale
@
Pacific

6pm
3
0
Umpqua Valley Christian
@
Powers

27-25, 25-10, 25-14
6pm
3
0
North Douglas
@
Camas Valley

25-21, 25-18, 25-11
6pm
3
0
Elkton
@
Milo Adventist Acad.

25-19, 25-14, 25-18

1A-5 Mountain Valley League

4pm
0
3
Bonanza
@
Trinity Lutheran

25-23, 25-15, 25-21
5:30pm
3
0
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Crosspoint Christian

5:30pm
3
1
Lost River
@
Central Christian

25-19, 25-22, 22-25, 25-23
5:30pm
3
0
North Lake
@
Prospect Charter

25-4, 25-13, 25-12
5pm
0
3
Paisley
@
Gilchrist

25-20, 25-20, 25-11

1A-6 Big Sky League

5pm
3
0
Dufur
@
Glenwood / Trout Lake / Klickitat

25-8, 25-11, 25-17
5pm
0
3
Horizon Christian, Hood River
@
South Wasco County

25-8, 25-8, 25-11
5pm
0
3
Condon
@
Ione / Arlington

25-14, 25-18, 25-18

1A-7 Old Oregon League

5pm
0
3
Nixyaawii
@
Griswold

25-11, 25-13, 25-8
5pm
0
3
Pilot Rock
@
Echo

25-19, 25-10, 25-17
6pm
0
3
Elgin
@
Union

25-10, 25-18, 25-12
5pm
0
3
Cove
@
Powder Valley

25-9, 25-19, 25-15

Non-League

7pm
0
3
Sherman
@
Trinity Lutheran

25-16, 25-7, 25-6
5:30pm
1
3
Sherman
@
Bonanza

N
5pm
0
3
Chiloquin
@
Tulelake High School (CA)

5pm
3
0
Huntington
@
Meadows Valley (ID)