Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Fall Sports Schedules, Leagues, Rankings
Volleyball | Football | Soccer: Girls | Boys | XC: Girls | Boys
Open Dates
Open Dates Page

2021 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
0
3
Franklin
@
Lincoln

25-12, 25-15, 25-18
6:30pm
3
1
Ida B. Wells
@
McDaniel

6:30pm
0
3
Roosevelt
@
Grant

25-17, 25-7, 25-12
6:30pm
3
0
Cleveland
@
Jefferson, Portland

25-17, 31-29, 25-19

6A-2 Metro League

6:45pm
0
3
Aloha
@
Southridge

25-22, 25-20, 25-20
6:45pm
0
3
Sunset
@
Mountainside

25-22, 25-22, 25-22
6:45pm
3
0
Jesuit
@
Westview

25-22, 25-10, 25-22

6A-3 Pacific Conference

6:45pm
3
0
Sherwood
@
Liberty

25-10, 25-19, 25-21
6:45pm
0
3
McMinnville
@
Newberg

25-22, 25-21, 25-20
6:45pm
3
0
Century
@
Forest Grove

25-19, 25-16, 25-21

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
0
3
Sprague
@
Mountain View

27-25, 30-28, 25-20
6:30pm
0
3
West Salem
@
Bend

25-23, 25-19, 25-15
6:30pm
1
3
McNary
@
Summit

25-18, 25-18, 29-31, 25-16
6:30pm
0
3
McKay
@
South Salem

25-9, 25-9, 25-6

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
3
0
Sheldon
@
South Eugene

25-14, 25-19, 25-19
6:45pm
3
0
Roseburg
@
Grants Pass

25-17, 25-14, 25-9
6:45pm
1
3
North Medford
@
South Medford

25-14, 26-24, 26-28, 25-18

5A-1 Northwest Oregon Conference

7pm
0
3
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Parkrose

25-10, 25-15, 25-18
6:45pm
3
0
La Salle Prep
@
Putnam

25-22, 25-8, 25-7
6:45pm
0
3
Hillsboro
@
St. Helens

26-24, 25-19, 25-17
6:45pm
3
0
Wilsonville
@
Scappoose

25-10, 25-8, 25-20

5A-2 Midwestern League

6:45pm
1
3
Thurston
@
North Bend

21-25, 29-27, 25-12, 25-17
5:45pm
3
1
North Eugene
@
Eagle Point

20-25, 25-18, 25-15, 25-23
6:45pm
0
3
Springfield
@
Churchill

25-7, 25-11, 25-20
6:45pm
3
0
Crater
@
Ashland

25-16, 25-20, 25-22

5A-3 Mid-Willamette Conference

6:30pm
3
2
Corvallis
@
Lebanon

6:30pm
0
3
Central
@
Crescent Valley

25-16, 25-19, 26-24
6:30pm
0
3
South Albany
@
Dallas

25-6, 25-21, 25-21

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
3
0
Redmond
@
The Dalles

25-13, 25-16, 25-15
6:30pm
3
0
Pendleton
@
Hood River Valley

25-20, 25-23, 25-14
6:30pm
0
3
Crook County
@
Ridgeview

25-22, 25-20, 25-16

4A-1 Cowapa League

6:30pm
0
3
Seaside
@
Banks

6:30pm
3
2
Valley Catholic
@
Tillamook

25-21, 26-28, 24-26, 25-21, 15-8

4A-3 Oregon West Conference

6pm
0
3
Cascade
@
Sisters

26-24, 25-18, 31-29
7pm
3
0
Sweet Home
@
Newport

25-13, 25-12, 25-17
6pm
3
0
Philomath
@
Stayton

25-17, 25-21, 25-19

4A-4 Sky Em League

6:45pm
2
3
Siuslaw
@
Junction City

15-25, 16-25, 25-14, 25-23, 15-9
6:45pm
0
3
Marist Catholic
@
Cottage Grove

25-15, 25-14, 25-18
6:45pm
3
0
Marshfield
@
Elmira

25-19, 25-15, 25-15

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
0
3
North Valley
@
Henley

6:30pm
0
3
Phoenix
@
Hidden Valley

25-22, 25-19, 25-13
6:30pm
0
3
Klamath Union
@
Mazama

25-20, 25-13, 25-18

3A-1 Lewis & Clark League

6:30pm
0
3
Riverdale
@
Horizon Christian, Tualatin

25-9, 25-18, 25-14
6pm
1
3
Westside Christian
@
Oregon Episcopal

25-22, 22-25, 25-16, 25-19

3A-2 PacWest Conference

6pm
0
3
Scio
@
Dayton

25-21, 25-20, 25-17
6pm
0
3
Blanchet Catholic
@
Yamhill-Carlton

25-16, 25-22, 25-23

3A-3 Coastal Range League

5:30pm
0
3
Rainier
@
Taft

25-18, 25-10, 25-17
7pm
0
3
Clatskanie
@
Warrenton

25-17, 25-19, 25-19

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
0
3
Creswell
@
Santiam Christian

25-14, 25-6, 25-14
6pm
1
3
La Pine
@
Pleasant Hill

25-23, 25-14, 26-28, 25-16

3A-5 Far West League

6pm
0
3
Brookings-Harbor
@
Sutherlin

25-16, 25-14, 25-17
6pm
3
2
South Umpqua
@
Douglas

25-27, 25-20, 25-17, 13-25, 15-12
6pm
3
0
Cascade Christian
@
St. Mary's, Medford

25-20, 25-22, 25-21

3A-6 Eastern Oregon League

5pm (MT)
0
3
Irrigon
@
Nyssa

25-7, 25-23, 25-20

Non-League

6pm
3
2
Burns
@
Grant Union

21-25, 25-22, 25-21, 12-25, 15-11

2A-1 Northwest League

6pm
3
2
Nestucca
@
Knappa

25-22, 25-23, 16-25, 24-26, 15-4
6pm
0
3
Faith Bible
@
Vernonia

25-20, 25-15, 25-12

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
3
1
Gervais
@
Kennedy

25-12, 22-25, 25-18, 25-10
5:30pm
3
0
Sheridan
@
Delphian

25-14, 25-19, 25-10
5pm
3
0
Culver
@
Colton

25-14, 25-15, 25-4

2A-3 Central Valley Conference

6pm
0
3
Central Linn
@
Oakridge

26-24, 25-12, 25-20

2A-4 Sunset Conference

6pm
2
3
Myrtle Point
@
Coquille

25-16, 25-20, 23-25, 18-25, 15-11
6pm
0
3
Bandon
@
Waldport

25-15, 25-19, 25-10
6pm
3
0
Reedsport
@
Gold Beach

25-18, 25-18, 25-20

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
0
3
F
Illinois Valley
@
Lakeview

Forfeit
5:15pm
0
3
Lost River
@
Rogue River

25-20, 25-22, 25-16
4:30pm
3
2
Bonanza
@
Glide

26-24, 23-25, 25-11, 18-28, 15-4

2A-6 Blue Mountain Conference

6pm
3
0
Union
@
Pilot Rock

25-16, 25-21, 25-15
5pm
3
0
Stanfield
@
Heppner

26-24, 25-15, 25-16
5pm
3
1
Weston-McEwen
@
Enterprise

25-13, 25-18, 19-25, 25-13

1A-1 The Valley 10 League

6pm
3
0
Open Door Christian Acad.
@
Southwest Christian

25-15, 25-11, 25-13
6pm
1
3
Damascus Christian
@
North Clackamas Christian

25-23, 18-25, 25-16, 25-22
6pm
3
0
Country Christian
@
Valor Christian

25-16, 25-12, 25-9

1A-2 Casco League

6pm
0
3
Livingstone Adventist Acad.
@
Jewell

25-9, 25-17, 25-8
6pm
3
0
St. Paul
@
Crosshill Christian

25-13, 25-3, 25-16
6pm
3
0
Willamette Valley Christian
@
C.S. Lewis Academy

25-20, 25-15, 25-5
6pm
0
3
Falls City
@
Perrydale

25-5, 25-10, 25-6

1A-3 Mountain West League

4:30pm
0
2
Eddyville Charter [JV]
@
Alsea

25-22, 25-23
6pm
3
0
Eddyville Charter
@
Alsea

25-19, 25-10, 25-12

1A-5 Mountain Valley League

6pm
3
0
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Prospect Charter

25-8, 25-12, 25-13
3pm
0
3
Paisley
@
Prospect Charter

25-22, 25-22, 25-17
4:30pm
0
3
Paisley
@
Rogue Valley Adventist Acad.

N
25-5, 25-7, 25-10

1A-7 Old Oregon League

6am
0
3
Griswold
@
Cove

6pm
1
3
Elgin
@
Wallowa

25-11, 25-23, 19-25, 25-23