Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
2021_Scholar Program_234x60.png Ad
Season 3 Schedules by Sport
Softball | Baseball Golf: Boys | Girls Tennis: Boys | Girls Track: Boys | Girls
Season 3 Plan Books
Baseball | Softball | Golf | Tennis | Track
Open Dates
Open Dates Page
ORANG_STA_160x600.jpg Ad

2020 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-2 Metro League

6:45pm
0
3
Beaverton
@
Jesuit

25-12, 25-14, 25-17
6:45pm
3
0
Mountainside
@
Aloha

6A-3 Pacific Conference

7pm
0
3
Newberg
@
McMinnville

25-19, 25-19, 25-19
7pm
0
3
Forest Grove
@
Century

25-18, 25-19, 25-16

6A-4 Mt. Hood Conference

7:30pm
1
3
Reynolds
@
Sandy

25-17, 25-15, 19-25, 25-17
6:45pm
0
3
Centennial
@
Barlow

25-8, 25-5, 25-7
6:45pm
0
3
David Douglas
@
Central Catholic

25-11, 25-11, 25-15
7:30pm
3
0
Clackamas
@
Gresham

25-21, 25-17, 26-24

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
C
X
L
St. Mary's Academy
@
Lakeridge

6A-6 Mountain Valley Conference

7:15pm
3
0
South Salem
@
West Salem

25-13, 25-21, 25-12

Non-League

6:45pm
0
3
Ashland
@
North Medford

25-19, 25-19, 25-18
6:45pm
3
0
Grants Pass
@
Eagle Point

25-17, 25-20, 25-19
7:15pm
3
0
McNary
@
North Salem

25-5, 25-12, 25-7
7:30pm
0
3
Southridge
@
Liberty

25-15, 25-20, 25-6
7:15pm
C
X
L
Sheldon
@
South Eugene

Broadcast Coverage
6:45pm
1
3
Crater
@
Roseburg

18-25, 25-17, 25-16, 26-24
7:15pm
3
0
Sprague
@
Corvallis

25-10, 25-18, 27-25
7:15pm
3
2
Crescent Valley
@
McKay

17-25, 25-18, 21-25, 25-19, 15-7

5A-1 Northwest Oregon Conference

7pm
0
3
Scappoose
@
Hillsboro

25-6, 25-11, 25-22
7pm
3
0
Wilsonville
@
St. Helens

25-22, 25-18, 25-11
7pm
3
0
La Salle Prep
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

25-7, 25-5, 25-4
7pm
3
0
Parkrose
@
Putnam

25-15, 25-19, 25-15

5A-2 Midwestern League

6pm
3
0
Thurston
@
Willamette

25-17, 25-9, 25-22
6pm
3
0
Churchill
@
Springfield

5A-3 Mid-Willamette Conference

7:15pm
C
X
L
Dallas
@
Central

7:15pm
2
3
South Albany
@
West Albany

25-22, 19-25, 25-23, 27-29, 15-8
7:15pm
0
3
Lebanon
@
Silverton

25-14, 25-16, 25-21

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
1
3
Crook County
@
Ridgeview

18-25, 26-24, 25-21, 25-19

Non-League

6:30pm
C
X
L
Junction City
@
North Bend

Marshfield High School

4A-1 Cowapa League

5:30pm
2
3
Astoria
@
Seaside

25-13, 24-26, 25-23, 25-20, 17-15
5:30pm
0
3
Banks
@
Tillamook

25-10, 25-13, 25-14

4A-2 Tri-Valley Conference

6pm
0
3
Molalla
@
North Marion

25-21, 25-22, 25-21
6pm
0
3
Estacada
@
Corbett

25-16, 25-14, 25-14
6pm
0
3
Madras
@
Gladstone

25-13, 25-14, 25-9

4A-4 Sky Em League

6:45pm
1
3
Cottage Grove
@
Siuslaw

6:45pm
3
0
Marist Catholic
@
Elmira

25-14, 25-23, 25-14
6:30pm
3
0
Junction City
@
Marshfield

25-21, 25-13, 25-11

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
0
3
North Valley
@
Hidden Valley

6:30pm
3
0
Mazama
@
Henley

6:30pm
3
2
Klamath Union
@
Phoenix

4A-6 Greater Oregon League

6pm
0
3
Ontario
@
La Grande

25-15, 25-13, 25-14

Non-League

5pm
3
0
Griswold
@
McLoughlin [JV]

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
3
1
Westside Christian
@
Portland Adventist Acad.

25-22, 25-27, 27-25, 25-14
6:10pm
2
3
Oregon Episcopal
@
Horizon Christian, Tualatin

24-26, 25-22, 25-20, 20-25, 15-10

3A-2 PacWest Conference

5pm
0
3
Blanchet Catholic
@
Yamhill-Carlton

25-13, 25-22, 25-17

3A-3 Coastal Range League

5:30pm
0
3
Clatskanie
@
Willamina

25-14, 25-20, 25-19
5:30pm
0
3
Rainier
@
Warrenton

25-18, 25-22, 25-23

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
0
3
Harrisburg
@
Santiam Christian

25-13, 25-15, 25-15

3A-5 Far West League

6pm
0
3
South Umpqua
@
Douglas

25-20, 25-15, 25-21

Non-League

6:30pm
0
3
Umatilla
@
Pilot Rock

25-13, 25-15, 25-15
5pm
1
3
Riverside
@
Nixyaawii

6:30pm
1
3
Gaston
@
Amity

25-22, 28-30, 25-12, 27-25
3:30pm
C
X
L
Gaston
@
Yamhill-Carlton

6:30pm
3
0
Kennedy
@
Creswell

25-12, 25-18, 25-20

2A-1 Northwest League

6:30pm
3
2
Columbia Christian
@
Portland Christian

20-25, 25-23, 25-24, 14-25, 15-7
6:30pm
0
3
Neah-Kah-Nie
@
Knappa

25-15, 25-16, 25-19
6:30pm
0
3
Vernonia
@
Nestucca

25-23, 25-21, 25-22

2A-3 Central Valley Conference

6pm
3
1
Regis
@
East Linn Christian Acad.

21-25, 25-16, 25-14, 25-13
6:30pm
3
1
Lowell
@
Oakland

25-13, 25-11, 20-25, 25-17
6pm
0
3
Oakridge
@
Monroe

26-24, 25-15, 25-23
6pm
0
3
Jefferson
@
Central Linn

25-22, 25-20, 25-16

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
0
3
Illinois Valley
@
Glide

2A-6 Blue Mountain Conference

5pm
3
1
Heppner
@
Grant Union

25-20, 22-25, 25-20, 25-23

Non-League

5pm
0
3
Stanfield
@
Weston-McEwen

25-16, 25-21, 26-24
4pm
0
3
Reedsport [JV]
@
Siletz Valley

1A-1 The Valley 10 League

4pm
0
3
Southwest Christian
@
Damascus Christian

25-4, 25-10, 25-3
7pm
0
3
Country Christian
@
Damascus Christian

25-11, 25-14, 25-11
6pm
0
3
Valor Christian
@
Open Door Christian Acad.

25-22, 25-15, 25-20

1A-2 Casco League

6pm
0
3
Willamette Valley Christian
@
Perrydale

25-18, 25-12, 25-12
6pm
1
3
Livingstone Adventist Acad.
@
Falls City

17-25, 25-21, 25-22, 25-11
6pm
0
3
Crosshill Christian
@
St. Paul

25-12, 25-11, 25-9

1A-3 Mountain West League

6pm
3
0
Triangle Lake
@
Siletz Valley

6pm
3
0
Alsea
@
Eddyville Charter

6pm
0
3
Mapleton
@
Crow

25-10, 25-16, 25-5

1A-6 Big Sky League

5pm
0
3
Bickleton
@
Sherman

25-11, 25-11, 25-11
5pm
0
3
Ione / Arlington
@
Condon

5pm
1
3
Dufur
@
South Wasco County

28-30, 25-20, 26-24, 25-23
5pm
C
X
L
Glenwood / Klickitat
@
Lyle / Wishram

1A-7 Old Oregon League

6:30pm
1
3
Cove
@
Imbler

25-17, 25-23, 21-25, 25-11

1A-8 High Desert League

5pm
0
3
Adrian
@
Crane

25-7, 25-12, 25-18
7pm
C
X
L
Dayville / Monument
@
Prairie City / Burnt River

Non-League

5pm
0
3
Wallowa
@
Joseph

25-16, 25-17, 25-23