Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
Season 3 Schedules by Sport
Softball | Baseball Golf: Boys | Girls Tennis: Boys | Girls Track: Boys | Girls
Season 3 Plan Books
Baseball | Softball | Golf | Tennis | Track
Open Dates
Open Dates Page

2020 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-2 Metro League

6:45pm
3
0
Jesuit
@
Aloha

6:45pm
3
1
Mountainside
@
Beaverton

22-25, 30-28, 25-12, 25-22
6:45pm
0
3
Southridge
@
Westview

25-16, 25-11, 25-7

6A-3 Pacific Conference

7pm
3
0
McMinnville
@
Century

25-16, 25-6, 25-23
7pm
0
3
Liberty
@
Glencoe

25-8, 25-13, 25-13
7pm
0
3
Forest Grove
@
Newberg

25-18, 25-13, 25-17

6A-5 Three Rivers League

7pm
0
3
Lake Oswego
@
West Linn

25-13, 25-14, 25-20
7:30pm
3
1
Tigard
@
St. Mary's Academy

25-22, 25-21, 13-25, 25-23
6:30pm
3
0
Canby
@
Lakeridge

25-19, 25-9, 26-24
7pm
3
2
Tualatin
@
Oregon City

25-21, 25-17, 17-25, 19-25, 15-11

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
3
0
North Medford
@
South Medford

25-23, 25-23, 25-17

Non-League

7:15pm
0
3
North Eugene
@
Sheldon

25-18, 25-20, 25-19
7:15pm
1
3
West Salem
@
South Albany

23-25, 25-19, 26-24, 25-17
6:45pm
C
X
L
North Bend
@
Roseburg

7:15pm
0
3
Springfield
@
South Eugene

7:15pm
3
1
South Salem
@
Silverton

25-11, 25-13, 22-25, 25-14

5A-2 Midwestern League

6:45pm
0
3
Eagle Point
@
Crater

25-13, 25-20, 25-12
6pm
3
0
Churchill
@
Willamette

25-16, 25-21, 25-17

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
3
0
Pendleton
@
Hood River Valley

25-18, 25-7, 25-16

TBD
3
0
Crook County
@
The Dalles

25-16, 25-21, 25-17

4A-1 Cowapa League

5:30pm
1
3
Seaside
@
Astoria

19-25, 25-16, 25-20, 25-15
5:30pm
3
0
Tillamook
@
Banks

25-10, 25-18, 25-19

4A-2 Tri-Valley Conference

6pm
2
3
Estacada
@
Molalla

25-17, 25-13, 23-25, 23-25, 15-3
6pm
3
0
North Marion
@
Madras

25-6, 25-17, 25-12
6pm
3
0
Corbett
@
Gladstone

25-19, 25-16, 25-11

4A-4 Sky Em League

6:45pm
2
3
Siuslaw
@
Cottage Grove

6:45pm
0
3
Elmira
@
Marist Catholic

25-15, 25-13, 25-11

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
2
3
Mazama
@
Klamath Union

6:30pm
0
3
North Valley
@
Henley

25-10, 25-18, 25-11
6:30pm
1
3
Hidden Valley
@
Phoenix

30-28, 20-25, 25-14, 25-18

Non-League

6pm (MT)
3
0
Vale
@
Ontario

26-24, 25-16, 25-8
6pm
0
3
Nyssa
@
La Grande

25-14, 25-21, 25-10

3A-2 PacWest Conference

6:30pm
0
3
Yamhill-Carlton
@
Amity

25-15, 25-18, 25-17
6:30pm
1
3
Scio
@
Blanchet Catholic

25-15, 20-25, 25-11, 25-12

3A-3 Coastal Range League

5:30pm
3
1
Warrenton
@
Rainier

25-21, 17-25, 25-18, 25-23
5:30pm
3
0
Willamina
@
Clatskanie

25-17, 25-12, 25-13

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
3
0
Creswell
@
La Pine

25-20, 25-18, 25-18
6pm
3
1
Santiam Christian
@
Harrisburg

3A-5 Far West League

6pm
C
X
L
Sutherlin
@
Brookings-Harbor

Broadcast Coverage

Non-League

5pm
3
1
Irrigon
@
Weston-McEwen

25-15, 9-25, 25-21, 25-22
5pm
3
0
Pilot Rock
@
Riverside

25-18, 25-16, 25-17

2A-1 Northwest League

6:30pm
3
0
Portland Christian
@
Faith Bible

25-18, 25-13, 25-14
6:30pm
3
0
Knappa
@
Neah-Kah-Nie

25-5, 25-17, 25-16
6:30pm
1
3
Nestucca
@
Vernonia

25-16, 21-25, 25-23, 25-21
6:30pm
0
3
Mannahouse Christian Acad.
@
Columbia Christian

25-4, 25-4, 25-9

2A-2 Tri-River Conference

6pm
3
0
Salem Academy
@
Western Christian

25-21, 25-21, 25-19
5pm
0
3
Culver
@
Sheridan

25-19, 25-22, 25-19
6pm
3
0
Gervais
@
Santiam

25-7, 25-17, 25-12

2A-3 Central Valley Conference

6pm
1
3
Oakland
@
East Linn Christian Acad.

25-5, 27-29, 25-14, 25-20
6pm
3
2
Monroe
@
Central Linn

16-25, 25-27, 25-21, 25-13, 15-12
6pm
3
1
Lowell
@
Regis

30-32, 25-13, 25-21, 25-22
6pm
3
1
Oakridge
@
Jefferson

25-16, 25-21, 25-27, 25-20

2A-4 Sunset Conference

7pm
C
X
L
Reedsport
@
Myrtle Point

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
C
X
L
Glide
@
Illinois Valley

Broadcast Coverage
5:15pm
1
3
Rogue River
@
Bonanza

25-20, 25-9, 22-25, 25-21
5:15pm
3
0
Lakeview
@
Lost River

25-1, 25-22, 25-21

2A-6 Blue Mountain Conference

4pm
0
3
Stanfield
@
Heppner

25-19, 25-14, 25-14

Non-League

6:30pm
0
3
Colton
@
Gaston

15-25, 8-25, 11-25
4pm
1
3
Dayville / Monument
@
Grant Union [JV]

5pm
3
2
Wallowa
@
Enterprise

25-22, 25-17, 21-25, 23-25, 15-8
4pm
1
3
Dayville / Monument
@
Grant Union [JV]

6pm
3
0
Kennedy
@
St. Paul

25-14, 25-16, 26-24
3pm
3
2
Coquille
@
Myrtle Point

4pm
0
2
Powers
@
Bandon

25-15, 25-17

1A-1 The Valley 10 League

6pm
3
0
North Clackamas Christian
@
Southwest Christian

25-7, 25-11, 25-15
6pm
3
1
Damascus Christian
@
Country Christian

25-22, 20-25, 27-25, 25-22

1A-2 Casco League

6pm
3
2
C.S. Lewis Academy
@
Crosshill Christian

21-25, 13-25, 25-10, 25-23, 15-9
6pm
2
3
Falls City
@
Willamette Valley Christian

25-17, 22-25, 23-25, 25-10, 15-7

1A-3 Mountain West League

6pm
1
3
Mapleton
@
Triangle Lake

25-21, 25-18, 22-25, 25-12

1A-4 Skyline League

6pm
3
0
North Douglas
@
Yoncalla

N
25-21, 25-19, 25-9

1A-5 Mountain Valley League

6:30pm
3
0
North Lake / Paisley
@
Gilchrist

25-9, 25-14, 25-16
5:30pm
3
0
Central Christian
@
Trinity Lutheran

25-17, 26-24, 25-19

1A-6 Big Sky League

5pm
3
0
Sherman
@
Bickleton

25-15, 25-17, 25-14, 0-0, 0-0
5pm
3
2
Condon
@
Ione / Arlington

25-22, 14-25, 25-18, 24-26, 15-6
5pm
0
3
South Wasco County
@
Dufur

25-22, 25-10, 26-24
5pm
3
1
Lyle / Wishram
@
Glenwood / Klickitat

19-25, 25-22, 25-10, 25-21

1A-7 Old Oregon League

6pm
C
X
L
Elgin
@
Cove

1A-8 High Desert League

6pm (MT)
C
X
L
Harper Charter
@
Adrian

Non-League

6pm
3
0
Jewell
@
St. Paul [JV]

5pm
3
1
Nixyaawii
@
Griswold