Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Pacific Office Automation - 2 Ad
Season 3 Schedules by Sport
Softball | Baseball Golf: Boys | Girls Tennis: Boys | Girls Track: Boys | Girls
Season 3 Plan Books
Baseball | Softball | Golf | Tennis | Track
Open Dates
Open Dates Page
Moda Health Ad

2020 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

4pm
C
X
L
Grant
@
Cleveland

7pm
C
X
L
Roosevelt
@
Cleveland

5:30pm
C
X
L
Roosevelt
@
Grant

Cleveland
5:30pm
3
2
Lincoln
@
Wilson

4pm
C
X
L
Madison
@
Jefferson, Portland

5:30pm
2
3
Roosevelt
@
Jefferson, Portland

25-16, 25-22, 19-25, 16-25, 15-13
5:30pm
1
3
Grant
@
Wilson

7pm
3
1
Lincoln
@
Grant

6A-5 Three Rivers League

7pm
3
2
Oregon City
@
Tigard

25-11, 25-23, 14-25, 23-25, 15-8
7pm
1
3
Lake Oswego
@
Canby

25-14, 25-17, 22-25, 25-20
7pm
1
3
St. Mary's Academy
@
Tualatin

25-12, 25-9, 21-25, 25-12

Non-League

7:15pm
0
3
South Eugene
@
Sheldon

25-22, 25-12, 25-30
7pm
3
0
North Medford
@
Ashland

25-17, 25-14, 27-25

5A-2 Midwestern League

6pm
0
3
Willamette
@
Thurston

25-8, 25-21, 25-10
7pm
1
3
Springfield
@
Churchill

25-14, 22-25, 25-14, 25-11
6:45pm
3
0
Crater
@
Eagle Point

25-8, 25-15, 25-9

Non-League

6pm (MT)
2
3
Baker
@
Vale

19-25, 27-29, 25-22, 23-25, 15-13
5:30pm
3
0
Newport
@
Taft

25-14, 25-21, 25-20

3A-6 Eastern Oregon League

6pm
0
3
Nyssa
@
Burns

25-14, 25-11, 25-14

Non-League

4pm
0
3
Nixyaawii
@
Irrigon

25-20, 27-25, 25-14

2A-2 Tri-River Conference

6:30pm
0
3
Delphian
@
Salem Academy

25-4, 25-7, 25-5

2A-3 Central Valley Conference

6pm
3
1
Monroe
@
Regis

13-25, 25-21, 25-13, 25-23

2A-4 Sunset Conference

11am
1
3
Myrtle Point
@
Reedsport

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
3
2
Glide
@
Rogue River

25-23, 25-22, 20-25, 23-25, 15-13
5:15pm
0
3
Bonanza
@
Lakeview

Non-League

7:30pm
C
X
L
Glide
@
Umpqua Valley Christian

N
Outdoor Volleyball
Elkton HS
5:30pm
3
2
Toledo
@
Waldport

25-27, 25-11, 25-20, 23-25, 15-13
4pm
0
3
Pine Eagle
@
Enterprise

25-12, 25-10, 25-18
6pm
0
3
Imbler
@
Union

25-12, 25-18, 25-22
2:45pm
1
2
Coquille
@
Bandon

25-21, 17-25, 15-13

1A-2 Casco League

6pm
0
3
Willamette Valley Christian
@
Jewell

6pm
0
3
Crosshill Christian
@
Falls City

25-11, 25-16, 25-21

1A-4 Skyline League

5:45pm
3
0
Days Creek
@
Riddle

N
25-15, 25-19, 25-21
7:30pm
C
X
L
Camas Valley
@
Umpqua Valley Christian

N
Outdoor
Elkton Outdoor Courts
10:45am
0
3
Glendale
@
Elkton

25-10, 25-11, 25-19
12:30pm
3
1
Powers
@
Glendale

25-14, 24-26, 25-10, 25-10
2:30pm
3
1
North Douglas
@
Powers

N
25-18, 24-26, 25-17, 28-26
7:30pm
3
0
Days Creek
@
Umpqua Valley Christian

N
25-15, 25-14, 25-12

1A-5 Mountain Valley League

7pm
3
2
North Lake / Paisley
@
Trinity Lutheran

3pm
3
0
Hosanna-Triad
@
Trinity Lutheran

2pm
3
0
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Prospect Charter

25-12, 25-9, 25-17
5pm
0
3
North Lake / Paisley
@
Hosanna-Triad

2pm
1
3
Gilchrist
@
Chiloquin

25-20, 25-11, 19-25, 25-16

1A-6 Big Sky League

6pm
3
0
Echo
@
Mitchell / Spray

25-18, 25-13, 25-12

1A-7 Old Oregon League

1pm
C
X
L
Elgin
@
Wallowa

2pm
3
1
Imbler
@
Cove

1A-8 High Desert League

1pm
0
3
Dayville / Monument
@
Crane

25-8, 25-10, 25-12

Non-League

3pm
3
0
Powder Valley
@
St. Paul

25-22, 25-21, 25-11
Noon
0
3
Pine Eagle
@
Joseph

25-8, 25-2, 25-8