Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Season 3 Schedules by Sport
Softball | Baseball Golf: Boys | Girls Tennis: Boys | Girls Track: Boys | Girls
Season 3 Plan Books
Baseball | Softball | Golf | Tennis | Track
Open Dates
Open Dates Page
Gametime-Hydration160x600.jpg Ad

2020 Volleyball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Volleyball Articles

6A-2 Metro League

6:45pm
1
3
Sunset
@
Jesuit

22-25, 25-15, 25-15, 25-18
6:45pm
0
3
Southridge
@
Beaverton

6:45pm
3
2
Westview
@
Mountainside

25-21, 17-25, 17-25, 25-20, 17-15

6A-3 Pacific Conference

7pm
0
3
Sherwood
@
McMinnville

25-21, 25-15, 26-24
7pm
3
0
Glencoe
@
Forest Grove

25-11, 25-12, 25-11
7pm
2
3
Liberty
@
Newberg

25-14, 20-25, 25-10, 21-25, 16-14

6A-5 Three Rivers League

7pm
3
2
West Linn
@
Canby

25-18, 21-25, 24-26, 29-27, 15-6
6:30pm
1
3
Lakeridge
@
Lake Oswego

25-21, 25-19, 21-25, 25-13
7:15pm
2
3
St. Mary's Academy
@
Oregon City

20-25, 25-22, 17-25, 25-14, 15-7
7pm
3
0
Tualatin
@
Tigard

25-18, 25-17, 25-8

6A-6 Mountain Valley Conference

7:15pm
0
3
McKay
@
Sprague

25-11, 25-18, 25-18
6:45pm
3
2
Summit
@
Bend

25-16, 25-13, 20-25, 23-25, 16-14

Non-League

6:45pm
3
0
North Medford
@
Eagle Point

25-11, 25-11, 25-16
6:45pm
1
3
Crater
@
South Medford

27-25, 25-27, 25-18, 25-14
7:15pm
3
1
Silverton
@
West Salem

25-21, 24-26, 25-18, 25-21
7:15pm
C
X
L
McNary
@
South Albany

7:15pm
0
3
Lebanon
@
South Salem

25-5, 25-5, 25-14
7:15pm
3
2
McNary
@
Dallas

24-26, 18-25, 25-10, 25-11, 15-8

5A-1 Northwest Oregon Conference

7pm
0
3
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Hillsboro

25-15, 25-10, 25-19
7pm
3
1
La Salle Prep
@
St. Helens

25-14, 20-25, 25-19, 25-18
7pm
3
0
Wilsonville
@
Parkrose

28-26, 25-17, 25-19
7pm
0
3
Scappoose
@
Putnam

25-15, 25-19, 25-12

5A-3 Mid-Willamette Conference

7:15pm
3
0
Central
@
North Salem

25-9, 25-13, 25-21
6pm
C
X
L
Silverton
@
West Albany

5A-4 Intermountain Conference

6:30pm
0
3
Pendleton
@
Ridgeview

25-16, 25-16, 25-19
6:30pm
0
3
Redmond
@
Crook County

25-10, 25-18, 25-15

4A-1 Cowapa League

5:30pm
0
3
Astoria
@
Valley Catholic

25-14, 25-14, 25-18

4A-2 Tri-Valley Conference

6pm
0
3
Molalla
@
Corbett

25-20, 25-17, 25-19
6pm
0
3
Gladstone
@
North Marion

25-17, 25-22, 25-18

4A-4 Sky Em League

6:45pm
0
3
Elmira
@
Siuslaw

25-21, 25-15, 25-10
6:45pm
3
2
Junction City
@
Cottage Grove

18-25, 17-25, 30-28, 25-17, 17-15

4A-5 Skyline Conference

6:30pm
3
0
Henley
@
Mazama

25-18, 25-19, 25-15

Non-League

5:30pm
3
2
McLoughlin
@
Pilot Rock

5pm
3
0
Sutherlin
@
Marshfield

N
25-23, 25-16, 25-22
6pm
3
1
Cascade
@
Estacada

25-18, 18-25, 25-17, 25-19
3:30pm
2
3
Marshfield
@
Pleasant Hill

25-20, 24-26, 20-25, 25-21, 15-11

3A-2 PacWest Conference

6:30pm
3
0
Yamhill-Carlton
@
Scio

25-13, 25-16, 25-23

3A-3 Coastal Range League

5:30pm
3
2
Clatskanie
@
Warrenton

25-23, 25-23, 27-29, 23-25, 15-13

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
1
3
Harrisburg
@
Creswell

15-25, 25-19, 25-21, 25-20

3A-5 Far West League

6pm
2
3
Douglas
@
Brookings-Harbor

25-12, 25-16, 21-25, 20-25, 15-11

Non-League

6:30pm
3
1
Sutherlin
@
Pleasant Hill

25-11, 25-12, 18-25, 25-11
7pm
0
3
Portland Adventist Acad.
@
Westside Christian

25-23, 25-23, 25-18
6:30pm
0
3
La Pine
@
Central Christian

25-11, 25-15, 25-16
5pm
0
3
Riverside
@
Griswold

25-18, 25-14, 25-22
5pm
3
1
Nixyaawii
@
Umatilla

5pm
0
3
Stanfield
@
Irrigon

25-21, 25-22, 25-17
4pm
0
3
Willamina
@
Amity

25-10, 25-15, 25-18
6pm (MT)
3
0
Nyssa
@
Adrian

25-22, 25-12, 25-21
6pm
1
3
Blanchet Catholic
@
Western Christian

25-16, 18-25, 25-6, 26-24
6pm
3
0
St. Mary's, Medford
@
Prospect Charter

25-23, 25-11, 25-9

3 way

7pm
0
3
Dayton
@
Amity

3 way
N
25-6, 25-5, 25-11
5:30pm
3
0
Willamina
@
Dayton

3 way
N
25-18, 25-12, 25-12

2A-1 Northwest League

6:30pm
0
3
Mannahouse Christian Acad.
@
Portland Christian

25-5, 25-14, 25-9
6:30pm
0
3
Faith Bible
@
Columbia Christian

25-15, 25-14, 25-15
6:30pm
2
3
Nestucca
@
Knappa

23-25, 20-25, 26-24, 27-25, 15-10

2A-3 Central Valley Conference

6pm
0
3
Oakland
@
Lowell

25-15, 25-14, 25-12
6pm
C
X
L
Oakridge
@
Monroe

6pm
0
3
Jefferson
@
Central Linn

25-19, 25-14, 25-14

2A-5 Southern Cascade League

5:15pm
C
X
L
Illinois Valley
@
Lost River

2A-6 Blue Mountain Conference

5pm
1
3
Weston-McEwen
@
Heppner

25-19, 25-15, 22-25, 25-17

Non-League

5pm
0
3
Enterprise
@
Wallowa

25-20, 25-20, 25-21
6pm
0
3
Cove
@
Union

25-12, 25-16, 25-10

1A-1 The Valley 10 League

6pm
0
3
Country Christian
@
North Clackamas Christian

25-14, 25-14, 25-16
6pm
0
3
Southwest Christian
@
Open Door Christian Acad.

25-4, 25-21, 25-17
6pm
3
0
Damascus Christian
@
Valor Christian

25-11, 25-12, 25-9

1A-2 Casco League

6pm
0
3
Falls City
@
Jewell

6pm
3
0
St. Paul
@
Crosshill Christian

25-20, 25-10, 25-8

1A-3 Mountain West League

6pm
0
3
Triangle Lake
@
Mohawk

25-8, 25-22, 25-9
6pm
3
2
Eddyville Charter
@
Crow

1A-4 Skyline League

5pm
0
3
Glendale
@
Elkton

25-8, 25-22, 25-20
6pm
C
X
L
Powers
@
Glendale

1A-6 Big Sky League

5:30pm
0
3
Bickleton
@
Echo

5pm
2
3
Sherman
@
Condon

5pm
0
3
Glenwood / Klickitat
@
Trout Lake

5pm
0
3
Mitchell / Spray
@
Ione / Arlington

Non-League

6pm
0
3
Livingstone Adventist Acad.
@
C.S. Lewis Academy

26-24, 25-21, 25-18
6pm
3
1
Perrydale
@
Willamette Valley Christian

25-8, 20-25, 25-22, 25-15
6:30pm
0
3
Imbler
@
Powder Valley

25-11, 25-11, 25-18