Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
ORARNG-May2022-234x60.png Ad
HTT-PartnershipAdBanners_160x600_2021.jpg Ad

2023 Softball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Softball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

6:30pm
10
9
McDaniel
@
Grant

6A-2 Metro League

5pm
2
3
Jesuit
@
Southridge

5pm
11
5
Mountainside
@
Westview

5pm
13
0
Sunset
@
Beaverton

6A-3 Pacific Conference

5pm
2
1
Sherwood
@
Liberty

5pm
6
3
Glencoe
@
Century

5pm
15
5
McMinnville
@
Forest Grove

5 inn

6A-4 Mt. Hood Conference

3:45pm
4
2
Barlow
@
Central Catholic

Erv Lind Stadium
4pm
3
2
Sandy
@
Reynolds

4:30pm
23
6
Nelson
@
Clackamas

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
1
5
Tualatin
@
Lakeridge

6A-6 Central Valley Conference

4:30pm
5
0
South Salem
@
Sprague

4:30pm
0
16
North Salem
@
West Salem

6A-7 Southwest Conference

1pm
1
6
Roseburg
@
South Medford

Non-League

5pm
5
7
Aloha
@
Newberg

5A-1 Northwest Oregon Conference

4:30pm
3
4
La Salle Prep
@
Centennial

5pm
4
5
Hood River Valley
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

Lake Road Field (off campus) 11678 SE 28th Ave, Milwaukie, OR 97222 8 innings
5pm
24
0
Wilsonville
@
Parkrose

5A-2 Midwestern League

5pm
0
12
North Eugene
@
Crater

5 inn.
5pm
0
16
Springfield
@
Ashland

North Mountain Park

5A-3 Mid-Willamette Conference

4pm
10
0
Silverton
@
South Albany

4pm
5
10
West Albany
@
Central / Kings Valley Char.

5pm
8
16
Woodburn
@
Crescent Valley

4pm
15
0
Lebanon
@
Corvallis

4 inn

5A-4 Intermountain Conference

4:30pm
1
3
Mountain View
@
Ridgeview

4:30pm
1
8
Caldera
@
Redmond

4:30pm
0
13
Summit
@
Bend

5 Innings

Non-League

4:30pm
6
5
McKinleyville High School (CA)
@
Eagle Point

4A-2 Tri-Valley Conference

5pm
18
2
Estacada
@
Molalla

4 innings
4:30pm
16
0
The Dalles
@
Madras

4:30pm
3
2
Crook County
@
Gladstone

4A-3 Oregon West Conference

4:30pm
12
1
Stayton
@
Newport

Yaquina View Elementary School 5 innings
4:30pm
10
6
Cascade
@
Sweet Home

4pm
12
13
North Marion
@
Philomath / Alsea

7inn
5:30pm
6
17
North Marion
@
Philomath / Alsea

5 Inn

4A-5 Skyline Conference

5pm
8
7
Henley
@
Hidden Valley

5pm
4
14
Klamath Union
@
Mazama

6 innings

4A-6 Greater Oregon League

3pm (MT)
13
3
La Grande
@
Ontario

5
5pm (MT)
10
0
La Grande
@
Ontario

6

3A-SD1 Special District 1

4pm
2
12
Neah-Kah-Nie
@
Rainier

5 inn

3A-SD2 Special District 2

3:30pm
0
7
Taft
@
Yamhill-Carlton

4:30pm
11
6
Dayton
@
Santiam Christian

4:30pm
9
0
Jefferson
@
Sheridan

7 inning
5pm
12
0
Scio
@
Amity

Non-League

5pm
13
14
Coquille
@
Myrtle Point / Powers

5pm (MT)
3
4
Nyssa
@
Marsing (ID)

2pm
11
19
Gold Beach
@
Coquille

2A/1A-SD1 Special District 1

4:30pm
14
5
Nestucca
@
Portland Christian

3pm
26
1
Gaston
@
Vernonia

3:30pm
13
16
Knappa
@
St. Paul

4:30pm
1
19
Faith Bible / Life Christian
@
Willamina

3 innings
5pm
0
18
Vernonia
@
Gaston

Vernonia

2A/1A-SD2 Special District 2

4pm
15
0
Santiam
@
Western Christian

3 innings
6pm
0
14
Western Christian
@
Santiam

5 innings
4:30pm
21
4
Blanchet Catholic
@
Regis

2A/1A-SD4 Special District 4

4:30pm
3
15
Days Creek
@
Oakridge

5 inn
4:30pm
4
14
Umpqua Valley Christian
@
Lowell

5 innings
4:30pm
9
7
Glendale
@
Elkton

2pm
10
17
Camas Valley
@
Yoncalla

4:30pm
8
23
Camas Valley
@
Yoncalla

5 inn
4:30pm
3
18
Riddle
@
North Douglas

4 inn.