Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
The OSAA office is currently closed. An electrical fire on 4/23 caused significant damage to the OSAA office; thankfully there were no injuries. Staff are working remotely,
and the best way to reach staff is via email. We anticipate delays on orders through the OSAA Corner Store (rules books, BIA supplies) and officials packets will also be delayed.

2021 Softball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Softball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

4pm
1
11
Lincoln
@
Franklin

Erv Lind Stadium
4pm
10
25
Benson
@
Grant

Wilshire Park
4pm
6
7
Cleveland
@
Madison

Lents Park

6A-2 Metro League

5pm
1
14
Beaverton
@
Southridge

5pm
14
2
Jesuit
@
Sunset

5pm
16
12
Westview
@
Mountainside

6A-4 Mt. Hood Conference

5pm
13
0
Central Catholic
@
Gresham / David Douglas

5 inn.
5pm
2
8
Centennial
@
Sandy

5pm
10
0
Barlow
@
Reynolds

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
14
3
Lakeridge
@
Oregon City

5 inn.
5pm
1
6
Tualatin
@
Tigard

6:45pm
9
2
Canby
@
Lake Oswego

Lake Oswego Junior High

6A-6 Mountain Valley Conference

5pm
C
X
L
South Salem
@
Sprague

Non-League

5pm
5
2
Thurston
@
South Eugene

4:30pm
0
9
La Pine
@
Mountain View

4pm
11
0
West Salem
@
South Albany

5pm
2
18
McKay
@
Lebanon

3
5pm
10
0
Sheldon
@
Willamette

5 inn.
4pm
0
24
Crook County
@
Bend

The Dalles Middle School 5 innings
2pm
9
0
Bend
@
The Dalles / Dufur / Sherman / South Wasco County

The Dalles Middle School
5pm
20
0
Sheldon [JV]
@
Springfield

4pm
7
3
West Linn
@
Roosevelt

5pm
0
10
Wilson
@
Aloha

4:30pm
8
7
Clackamas
@
La Salle Prep

11 innings

5A-1 Northwest Oregon Conference

5pm
6
16
Parkrose
@
Hillsboro

5

5A-2 Midwestern League

5pm
3
9
North Eugene
@
Churchill

7 innings

5A-3 Mid-Willamette Conference

5pm
0
3
Dallas / Falls City
@
West Albany

4pm
1
11
North Salem
@
Corvallis

5pm
6
7
Silverton
@
Central

5A-4 Intermountain Conference

6pm
6
13
Crook County
@
The Dalles / Dufur / Sherman / South Wasco County

4A-1 Cowapa League

4:30pm
8
3
Seaside
@
Tillamook

5pm
2
12
Valley Catholic
@
Astoria

CMH Field Astoria 5 inn.

4A-4 Sky Em League

3pm
0
10
Elmira
@
Marist Catholic

5 inn.
3pm
5
14
Siuslaw
@
Marshfield

5pm
2
12
Siuslaw
@
Marshfield

5 innings
5pm
0
11
Elmira
@
Marist Catholic

5 inn.

4A-5 Skyline Conference

5pm
14
0
Henley
@
Phoenix

5 inn.

Non-League

3pm
2
10
Burns
@
Ontario

4:30pm
1
11
Woodburn [JV]
@
North Marion

5 innings

3A-2 PacWest Conference

3pm
0
15
Amity
@
Dayton

4
1pm
3
9
Amity
@
Dayton

3pm
11
0
Yamhill-Carlton
@
Blanchet Catholic

4:30pm
15
0
Yamhill-Carlton
@
Blanchet Catholic

3A-4 Mountain Valley Conference

2pm
7
18
Creswell
@
Santiam Christian

5 Inn
4:30pm
2
5
Creswell
@
Santiam Christian

2pm
9
3
Pleasant Hill
@
Harrisburg / Mohawk

4pm
12
8
Pleasant Hill
@
Harrisburg / Mohawk

3A-5 Far West League

3pm
0
8
Douglas
@
Cascade Christian

US Cellular Community Park Field #7, 300 Lowry Lane, Medford, OR 97501
5pm
0
15
Douglas
@
Cascade Christian

US Cellular Community Park Field #7, 300 Lowry Lane, Medford, OR 97501 3 Innings
3pm
8
9
Sutherlin
@
South Umpqua

5pm
10
12
Sutherlin
@
South Umpqua

3A-SD1 Special District 1

3pm
3
17
Warrenton
@
Taft

5 inn
4:30pm
6
10
Warrenton
@
Taft

3A-SD2 Special District 2

1pm (MT)
5
15
Vale
@
Nyssa

3pm (MT)
14
4
Vale
@
Nyssa

Non-League

11am
10
1
Enterprise / Wallowa / Joseph
@
Pilot Rock / Nixyaawii

12:30pm
9
0
Enterprise / Wallowa / Joseph
@
Pilot Rock / Nixyaawii

4pm
0
16
Umatilla
@
Weston-McEwen

5:30pm
3
18
Umatilla
@
Weston-McEwen

4:30pm
9
6
Willamina
@
Scio

3pm
0
14
Gold Beach
@
Brookings-Harbor

5pm
3
21
Gold Beach
@
Brookings-Harbor

2A/1A-SD1 Special District 1

4:30pm
9
8
Nestucca
@
Knappa

3pm
13
8
Neah-Kah-Nie
@
Portland Christian

3pm
10
16
Vernonia
@
Gaston

2A/1A-SD2 Special District 2

5:15pm
23
12
Santiam
@
Regis

2A/1A-SD3 Special District 3

2pm
9
1
Oakridge
@
Glide

4pm
4
14
Oakridge
@
Glide

2pm
0
15
Monroe
@
Days Creek

3 innings
4pm
6
5
Monroe
@
Days Creek

2pm
17
6
Lowell
@
Yoncalla

4pm
9
10
Lowell
@
Yoncalla

Noon
7
0
F
North Douglas
@
Glendale

Forfeit
10am
7
0
F
North Douglas
@
Glendale

Forfeit
2pm
9
4
Elkton
@
Riddle

4:30pm
5
8
Elkton
@
Riddle

2A/1A-SD5 Special District 5

2pm
0
10
Rogue River
@
Lakeview

5 inn
4pm
0
10
Rogue River
@
Lakeview

5 inn
5:30pm
16
26
Chiloquin
@
Lost River

3:30pm
9
19
Chiloquin
@
Lost River

2A/1A-SD6 Special District 6

2pm
6
7
Grant Union / Prairie City
@
Echo / Stanfield

Non-League

5pm
18
4
Neah-Kah-Nie
@
Portland Christian

3:30pm
11
3
Grant Union / Prairie City
@
Echo / Stanfield

5pm
11
22
Vernonia
@
Gaston

2:30pm
0
12
North Douglas
@
Kennedy

5 inn