Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
The OSAA office is currently closed. An electrical fire on 4/23 caused significant damage to the OSAA office; thankfully there were no injuries. Staff are working remotely,
and the best way to reach staff is via email. We anticipate delays on orders through the OSAA Corner Store (rules books, BIA supplies) and officials packets will also be delayed.
Season 4 Schedules by Sport
Basketball:Girls | Boys Swimming: Girls | Boys | Wrestling
Season 4 Plan Books
Basketball | Swimming | Wrestling
Open Dates
Open Dates Page

2020-21 Girls Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
24
58
Franklin
@
Benson

7pm
51
31
Cleveland
@
Roosevelt

7pm
C
X
L
Wells
@
Grant

6A-2 Metro League

7pm
38
52
Aloha
@
Sunset

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
34
20
Sherwood
@
Century

7:15pm
34
42
Forest Grove
@
Newberg

6A-4 Mt. Hood Conference

6:30pm
21
54
Reynolds
@
Central Catholic

6:30pm
30
61
David Douglas
@
Barlow

6:30pm
24
50
Gresham
@
Sandy

6A-6 Mountain Valley Conference

6:30pm
16
47
Sprague
@
McNary

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
53
14
Grants Pass
@
Roseburg

Non-League

7:15pm
41
34
Clackamas
@
McMinnville

7:15pm
35
53
St. Helens
@
Glencoe

7pm
73
22
Sheldon
@
Willamette

7pm
23
39
North Medford
@
Ashland

7:15pm
49
53
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Liberty

7pm
38
61
Madras
@
Summit

OTHER

6:30pm
67
40
South Salem
@
McKay

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
51
31
Putnam
@
Scappoose

7:15pm
14
61
Parkrose
@
Hillsboro

7:15pm
61
60
Wilsonville
@
La Salle Prep

5A-2 Midwestern League

6pm
29
49
Thurston
@
Churchill

6pm
22
46
North Eugene
@
Springfield

5A-3 Mid-Willamette Conference

7:30pm
61
54
West Albany
@
Lebanon

7:30pm
53
57
South Albany
@
Central

6:30pm
63
39
Corvallis
@
Dallas

7pm
43
57
Crescent Valley
@
Silverton

4A-6 Greater Oregon League

5:30pm
16
66
Ontario
@
La Grande

3A-1 Lewis & Clark League

7:30pm
51
33
Riverdale
@
Horizon Christian, Tualatin

3A-2 PacWest Conference

5:30pm
52
39
Scio
@
Dayton

5:30pm
52
12
Yamhill-Carlton
@
Blanchet Catholic

3A-5 Far West League

6pm
72
33
Brookings-Harbor
@
St. Mary's, Medford

Non-League

6pm
26
17
Westside Christian
@
Columbia Christian

6pm
57
16
Willamina
@
Nestucca

6pm
42
28
Heppner
@
Umatilla

OTHER

7:30pm
30
49
Portland Adventist Acad.
@
De La Salle North Catholic

Warner Pacific University
7:30pm
20
29
Catlin Gabel
@
Oregon Episcopal

Sparc Facility

2A-3 Central Valley Conference

7:30pm
43
48
Regis
@
East Linn Christian Acad.

2A-4 Sunset Conference

5:30pm
49
40
Bandon
@
Waldport

5:30pm
43
26
Myrtle Point
@
Toledo

5:30pm
44
15
Coquille
@
Reedsport

Non-League

5:30pm
49
28
Gold Beach
@
Illinois Valley

Lorna Byrne Middle School
7pm
51
37
Faith Bible
@
Union

4pm
47
28
Faith Bible
@
Powder Valley

4:30pm
53
48
Nixyaawii
@
Enterprise

1A-3 Mountain West League

7pm
11
52
Mapleton
@
Triangle Lake

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
14
30
Hosanna-Triad
@
Central Christian

1A-6 Big Sky League

6pm
56
25
Echo
@
Sherman

Non-League

5:30pm
C
X
L
C.S. Lewis Academy
@
Falls City

5:30pm
13
35
Glendale
@
Prospect Charter

OTHER

5:30pm
33
38
Livingstone Adventist Acad.
@
St. Paul

5:30pm
18
34
Willamette Valley Christian
@
Perrydale