OSAA Boys Basketball
2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores
AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles
6A-1 Portland Interscholastic League
7:15pm
55
69
69
McDaniel
@
Ida B. Wells
5:45pm
63
42
42
Grant
@
Franklin
7:15pm
65
69
69
Jefferson, Portland
@
Roosevelt
6A-2 Metro League
7pm
69
47
47
Jesuit
@
Mountainside
7pm
58
77
77
Westview
@
Southridge
7pm
36
78
78
Aloha
@
Sunset
6A-3 Pacific Conference
5:45pm
70
65
65
Liberty
@
Sherwood
5:45pm
54
61
61
Glencoe
@
McMinnville
6A-6 Central Valley Conference
6:30pm
66
63
63
South Salem
@
McNary
Non-League
7:15pm
78
68
68
West Linn
@
Cleveland
5A-1 Northwest Oregon Conference
7:15pm
52
45
45
Wilsonville
@
La Salle Prep
7:15pm
57
34
34
Parkrose
@
Centennial
5:45pm
73
78
78
Canby
@
Putnam
5:45pm
58
74
74
Hillsboro
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
5A-3 Mid-Willamette Conference
7pm
55
51
51
South Albany
@
Corvallis
7pm
60
33
33
West Albany
@
Crescent Valley
7pm
78
53
53
Woodburn
@
Lebanon
7pm
57
50
50
Central
@
Dallas
7pm
39
72
72
McKay
@
Silverton
4A-6 Greater Oregon League
7:30pm
12
83
83
Ontario
@
Baker
Non-League
7:30pm
58
49
49
Phoenix
@
Yreka (CA)
3A-1 Lewis & Clark League
7:30pm
47
61
61
Catlin Gabel
@
Valley Catholic
6pm
51
75
75
Portland Adventist Acad.
@
De La Salle North Catholic
3A-2 Coastal Range League
6pm
51
44
44
Riverdale
@
Rainier
3A-3 PacWest Conference
7:30pm
67
41
41
Amity
@
Sheridan
7:30pm
46
73
73
Jefferson
@
Santiam Christian
3A-4 Mountain Valley Conference
6pm
50
62
62
Sisters
@
Siuslaw
3A-6 Eastern Oregon League
6:30pm (MT)
68
37
37
Umatilla
@
Nyssa
4:30pm
41
57
57
McLoughlin
@
Burns
6:30pm (MT)
44
59
59
Riverside
@
Vale
2A-2 Tri-River Conference
7pm
28
74
74
Blanchet Catholic
@
Western Christian
7pm
57
56
56
Gervais
@
Kennedy
7pm
52
79
79
Chemawa
@
Salem Academy
7pm
94
53
53
Regis
@
Delphian
7pm
27
60
60
Culver
@
Willamina
7pm
62
73
73
Colton
@
Santiam
2A-3 Valley Coast Conference
4:30pm
73
77
77
Lowell
@
Illinois Valley
2A-4 Blue Mountain Conference
7:30pm
81
56
56
Grant Union
@
Weston-McEwen
5:30pm
27
70
70
Irrigon
@
Enterprise
1A-1 The Valley 10 League
7:30pm
51
69
69
Grand View Christian Acad.
@
Portland Waldorf
7pm
38
46
46
Southwest Christian
@
Damascus Christian
1A-2 Casco League
7pm
14
65
65
Oregon School f/t Deaf
@
Willamette Valley Christian
7pm
63
52
52
Crosshill Christian
@
St. Paul
7:30pm
67
29
29
Perrydale
@
C.S. Lewis Academy
7pm
30
62
62
Livingstone Adventist Acad.
@
Falls City / Kings Valley Char.
1A-5 Mountain Valley League
5:30pm
42
48
48
Central Christian
@
North Lake / Paisley
4pm
49
24
24
Chiloquin
@
Gilchrist
1A-8 High Desert League
6:30pm
81
16
16
Crane
@
Dayville / Monument
Dayville
Non-League
6:30pm
48
47
47
Prospect Charter
@
Milo Adventist Acad.