OSAA Boys Basketball
2023-24 Boys Basketball Schedules and Scores
AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles
Non-League
1:30pm
59
49
49
Mountain View
@
Roseburg
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
8:30pm
98
24
24
St. Joseph (CA)
@
South Salem
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
4pm
71
76
76
Cascade Christian
@
Beaverton
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
2:30pm
49
62
62
Century
@
Wilsonville
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
7pm
74
64
64
Lincoln Park (PA)
@
Lake Oswego
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
5:30pm
72
46
46
Northwood (NC)
@
North Salem
Capitol City Classic presented by Northwestern Mutual
N
Willamette University
Curtis Shootout
2:30pm
84
78
78
Rogers (WA)
@
South Eugene
Curtis Shootout
N
Curtis High School
Lakeridge Tourney
6pm
56
46
46
Putnam
@
Sheldon
Lakeridge Tourney
N
Lakeridge HS
2pm
51
50
50
Sunset
@
Lakeridge
Lakeridge Tourney
Lakeridge HS
Noon
60
56
56
Westview
@
McDaniel
Lakeridge Tourney
N
Lakeridge HS
4pm
78
87
87
David Douglas
@
Jefferson, Portland
Lakeridge Tourney
N
Lakeridge HS
The Hardwood Invite
8:30pm
61
71
71
Oregon City
@
Roosevelt
The Hardwood Invite
N
Parkrose High School
Non-League
4pm
68
42
42
South Albany
@
Hood River Valley
2pm
51
75
75
Caldera
@
North Eugene
3pm
52
49
49
Phoenix
@
Ashland
SOU
OT
Les Schwab South Coast
2:15pm
50
47
47
Redmond
@
Marshfield
Les Schwab South Coast
Marshfield High School
Seaside Holiday Tournament
1:30pm
48
45
45
Elma (WA)
@
Dallas
Seaside Holiday Tournament
N
Seaside High School
The Hardwood Invite
7pm
71
61
61
Smoky Hill (CO)
@
La Salle Prep
The Hardwood Invite
N
Parkrose High School
5:30pm
77
40
40
Camas (WA)
@
Parkrose
The Hardwood Invite
Parkrose High School
Non-League
4pm
48
32
32
La Grande
[JV]
@
Pine Eagle
Battle of I-5
3:15pm
41
65
65
Cottage Grove
@
Marist Catholic
Battle of I-5
N
Creswell HS
1:30pm
31
36
36
Taft
@
Stayton
Battle of I-5
N
Creswell HS
Dayton Holiday Tournament
10:30am
54
76
76
Scappoose
@
Regis
Dayton Holiday Tournament
N
Dayton High School
Les Schwab South Coast
10:45am
0
2
2
F
North Bend
@
Mazama
Les Schwab South Coast
Forfeit
N
Marshfield Junior High
10:45am
57
26
26
Junction City
@
Hidden Valley
Les Schwab South Coast
N
Marshfield High School
5:45pm
36
60
60
Crook County
@
Philomath
Les Schwab South Coast
N
Marshfield High School
Pro Image Sports Holiday Classic
1:30pm (MT)
52
57
57
Lapwai (ID)
@
Baker
Pro Image Sports Holiday Classic
N
Rocky Mountain High School
Seaside Holiday Classic
Noon
35
56
56
St. Helens
@
Madras
Seaside Holiday Classic
N
Seaside High School
Seaside Holiday Tournament
3pm
0
2
2
F
The Dalles
@
Seaside
Seaside Holiday Tournament
Forfeit
Seaside High School
Exhibition & Alumni
6:30pm
D
O
N
E
O
N
E
Australia (Other)
@
Estacada
Non-League
7:30pm
48
55
55
Rogue River
@
New Hope Christian
3pm (MT)
28
56
56
Payette (ID)
@
Vale
Battle of I-5
Noon
58
69
69
Santiam Christian
@
Creswell
Battle of I-5
Creswell HS
5pm
65
67
67
Douglas
@
Pleasant Hill
Battle of I-5
N
Creswell HS
Dayton Holiday Tournament
4:30pm
43
62
62
Yamhill-Carlton
@
Harrisburg
Dayton Holiday Tournament
N
Dayton High School
1:30pm
56
69
69
Banks
@
Amity
Dayton Holiday Tournament
N
Dayton High School
7:30pm
65
62
62
Willamina
@
Dayton
Dayton Holiday Tournament
Dayton High School
Harney County Crossover
2:30pm
48
63
63
Lakeview
@
Burns
Harney County Crossover
Burns HS
Helix Tournament
4:30pm
48
70
70
Klickitat / Glenwood
@
Umatilla [JV]
Helix Tournament
N
Griswold High School
Kringle Classic
4:30pm
38
47
47
Brookings-Harbor
@
Gold Beach
Kringle Classic
Gold Beach High School
Riverdale Invite
Noon
66
39
39
Chemawa
@
Riverdale
Riverdale Invite
Riverdale HS
4pm
41
45
45
Catlin Gabel
@
McLoughlin
Riverdale Invite
N
Riverdale HS
2A-3 Valley Coast Conference
6pm
68
59
59
Illinois Valley
@
Monroe
Non-League
5:30pm
66
28
28
Western Christian
@
Knappa
3:30pm
58
65
65
Echo
@
Heppner
12:30pm
86
59
59
Weston-McEwen
@
Central Linn
N
Heppner High School
3:30pm
48
51
51
Enterprise
[JV]
@
Huntington
13 Mile Shootout
12:30pm
82
58
58
Grant Union
@
Adrian
13 Mile Shootout
N
Prairie City
Bobcat Classic
2:30pm
25
56
56
Harper Charter
@
Enterprise
Bobcat Classic
N
Union HS
Boomer Bash
11:30am
55
53
53
Clatskanie
@
Toledo
Boomer Bash
Toledo HS
10am
58
67
67
Waldport
@
Gaston
Boomer Bash
N
@ Toledo HS
Bouncin Cancer Tournament
7:30pm
63
46
46
Mannahouse Acad., Portland
@
Nixyaawii
Bouncin Cancer Tournament
Nixyaawii High School
4:30pm
70
55
55
Stanfield
@
Faith Bible / Life Christian
Bouncin Cancer Tournament
N
Nixyaawii High School
Harney County Crossover
11:30am
35
85
85
Oakridge
@
Crane
Harney County Crossover
N
Burns HS
Helix Tournament
1:30pm
52
60
60
Weston-McEwen
[JV]
@
Griswold
Helix Tournament
Griswold High School
1A-6 Big Sky League
3:30pm
35
48
48
Ione / Arlington
@
Sherman
3:30pm
52
59
59
Horizon Christian, Hood River
@
Dufur
4:30pm
40
53
53
Trout Lake
@
Lyle / Wishram
Non-League
3:30pm
50
31
31
Days Creek
@
Central Christian
3:30pm
47
67
67
Siletz Valley
@
Camas Valley
2:30pm
33
41
41
Mohawk
@
Powers
6:45pm
33
51
51
Gilchrist
@
Riddle
3:30pm
39
30
30
Elkton
@
Columbia Christian
1pm
65
48
48
Four Rivers
@
Long Creek
3:30pm (MT)
35
32
32
Jordan Valley
@
Rimrock (ID)
3:30pm
24
72
72
Dayville / Monument
@
Spray / Mitchell / Wheeler
Spray
13 Mile Shootout
3:30pm
43
34
34
Imbler
@
Prairie City / Burnt River
13 Mile Shootout
Prairie City HS
Bobcat Classic
5:30pm
32
67
67
Powder Valley
@
Union
Bobcat Classic
Union HS
11:30am
29
58
58
Elgin
@
Cove
Bobcat Classic
N
Union HS
Bouncin Cancer Tournament
1:30pm
51
48
48
Pilot Rock
@
Wallowa
Bouncin Cancer Tournament
N
Nixyaawii High School
Kringle Classic
1:30pm
40
44
44
Umpqua Valley Christian
@
Myrtle Point
Kringle Classic
N
Gold Beach High School