Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
Les Schwab Team of the Month 234x60 Ad
Toyota-AOTW160x600.jpg Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-2 Metro League

7pm
Beaverton
@
Southridge

7pm
Sunset
@
Mountainside

7pm
Aloha
@
Westview

6A-3 Pacific Conference

5:45pm
McMinnville
@
Newberg

5:45pm
Century
@
Liberty

Broadcast Coverage
5:45pm
Forest Grove
@
Glencoe

6A-4 Mt. Hood Conference

6pm
Barlow
@
Sandy

7:30pm
Nelson
@
David Douglas

7pm
Gresham
@
Central Catholic

6A-5 Three Rivers League

5:45pm
Lakeridge
@
Tigard

6:30pm
Oregon City
@
Tualatin

7pm
Lake Oswego
@
West Linn

6A-6 Central Valley Conference

7:45pm
West Salem
@
South Salem

Broadcast Coverage
7:45pm
Sprague
@
North Salem

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
Grants Pass
@
South Eugene

6:45pm
North Medford
@
Sheldon

6:45pm
Roseburg
@
Willamette

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
Hood River Valley
@
La Salle Prep

7:15pm
Centennial
@
Hillsboro

Broadcast Coverage
5:45pm
Wilsonville
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

5A-2 Midwestern League

7:30pm
Eagle Point
@
Churchill

7pm
Crater
@
North Eugene

7pm
Springfield
@
Ashland

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
Dallas
@
McKay

7pm
Central
@
West Albany

7pm
Silverton
@
South Albany

7pm
Lebanon
@
Corvallis

7pm
Crescent Valley
@
Woodburn

5A-4 Intermountain Conference

7pm
Mountain View
@
Redmond

7pm
Caldera
@
Bend

7pm
Summit
@
Ridgeview

4A-1 Cowapa League

7pm
St. Helens
@
Scappoose

7pm
Tillamook
@
Astoria

Broadcast Coverage

4A-2 Tri-Valley Conference

6:30pm
Molalla
@
Crook County

6:30pm
The Dalles
@
Estacada

7pm
Madras
@
Gladstone

4A-4 Sky Em League

7:15pm
Junction City
@
Marist Catholic

7:15pm
North Bend
@
Cottage Grove

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
Mazama
@
Henley

7:30pm
Klamath Union
@
Phoenix

4A-6 Greater Oregon League

7:30pm
Ontario
@
Baker

Non-League

7pm
Marshfield
@
Newport

3A-4 Mountain Valley Conference

7:30pm
Siuslaw
@
Elmira

Senior Night
7:30pm
Sisters
@
Creswell

3A-5 Far West League

7:30pm
Douglas
@
South Umpqua

7:30pm
St. Mary's, Medford
@
Lakeview

7pm
Glide
@
Coquille


TBD
Brookings-Harbor
@
Rogue River

3A-6 Eastern Oregon League

8pm
Nyssa
@
Burns

7:30pm
Riverside
@
Umatilla

Non-League

7pm
TBD
@
Cascade Christian

2A-3 Valley Coast Conference

7:30pm
East Linn Christian Acad.
@
Gold Beach

7:30pm
Central Linn
@
Illinois Valley

7:30pm
Lowell
@
Oakland

7:30pm
Monroe
@
Bandon

2A-4 Blue Mountain Conference

7:30pm
Weston-McEwen
@
Heppner

7:30pm
Grant Union
@
Enterprise

7:30pm
Stanfield
@
Irrigon

Non-League

7:30pm
Oakridge
@
Reedsport

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
Valor Christian
@
St. Stephen's Acad.

7:30pm
Country Christian
@
Columbia Christian

7:30pm
Open Door Christian Acad.
@
North Clackamas Christian

7:30pm
Trinity Academy
@
Damascus Christian

7:30pm
Southwest Christian
@
Portland Waldorf

1A-2 Casco League

7pm
Perrydale
@
C.S. Lewis Academy

1A-3 Mountain West League

5:30pm
McKenzie
@
Crow

1A-4 Skyline League

7:30pm
Camas Valley
@
Umpqua Valley Christian

7:30pm
New Hope Christian
@
Myrtle Point

7:30pm
Days Creek
@
North Douglas

7:30pm
Elkton
@
Pacific

7:30pm
Yoncalla
@
Riddle

7:30pm
Powers
@
Glendale

1A-5 Mountain Valley League

5:30pm
Central Christian
@
Prospect Charter

6:30pm
Chiloquin
@
Trinity Lutheran

6pm
North Lake / Paisley
@
Gilchrist

1A-6 Big Sky League

7:30pm
Horizon Christian, Hood River
@
Dufur

7:30pm
Ione / Arlington
@
Sherman

7:30pm
South Wasco County
@
Klickitat / Glenwood

7:30pm
Trout Lake
@
Lyle / Wishram

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
Joseph
@
Imbler

7pm
Griswold
@
Union

7:30pm
Nixyaawii
@
Pilot Rock

7:30pm
Echo
@
Elgin

7pm
Pine Eagle
@
Cove

Cove High School

1A-8 High Desert League

7:30pm (MT)
Four Rivers
@
Harper Charter

7:30pm
Crane
@
Dayville / Monument

7:30pm (MT)
Jordan Valley
@
Adrian

Non-League

7:30pm
Huntington
@
Prairie City