Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
OSAA_Prizewin_234x60.jpg Ad
LesSchwab-22-1122 160x600.png Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
Cleveland
@
Roosevelt

7pm
Grant
@
Lincoln

7pm
Franklin
@
McDaniel

7pm
Jefferson, Portland
@
Benson

6A-2 Metro League

7pm
Aloha
@
Sunset

7pm
Westview
@
Southridge

7pm
Jesuit
@
Mountainside

6A-3 Pacific Conference

5:45pm
Liberty
@
Sherwood

5:45pm
Newberg
@
Forest Grove

5:45pm
Glencoe
@
McMinnville

6A-4 Mt. Hood Conference

7pm
Sandy
@
Reynolds

6A-5 Three Rivers League

6:30pm
Lake Oswego
@
Lakeridge

Broadcast Coverage
6:30pm
Oregon City
@
West Linn

6:30pm
Tualatin
@
Tigard

6A-6 Central Valley Conference

6:30pm
North Salem
@
South Salem

6:30pm
McNary
@
West Salem

Broadcast Coverage

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
North Medford
@
Grants Pass

6:45pm
South Medford
@
Roseburg

6:45pm
Willamette
@
Sheldon

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
Hood River Valley

Broadcast Coverage
HRVHS
7:15pm
Centennial
@
Wilsonville

5:45pm
Putnam
@
Hillsboro

Broadcast Coverage
7:15pm
Canby
@
Parkrose

5A-2 Midwestern League

6:45pm
Churchill
@
Thurston

7:45pm
Crater
@
Ashland

6:45pm
North Eugene
@
Springfield

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
Corvallis
@
Woodburn

7pm
West Albany
@
Lebanon

7pm
Silverton
@
Central

7pm
Crescent Valley
@
Dallas

7:30pm
South Albany
@
McKay

5A-4 Intermountain Conference

7pm
Mountain View
@
Ridgeview

7pm
Redmond
@
Bend

7pm
Caldera
@
Summit

4A-1 Cowapa League

7pm
St. Helens
@
Seaside

7pm
Astoria
@
Scappoose

4A-4 Sky Em League

7:15pm
Cottage Grove
@
Marshfield

MHS Main Gym
7:15pm
Junction City
@
North Bend

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
Henley
@
Hidden Valley

Broadcast Coverage
7:30pm
Phoenix
@
Mazama

Non-League

5:30pm
Burns
@
Pendleton

(Senior Recognition Night)
6:30pm
La Grande
@
The Dalles

Kurtz Gym The Dalles HS

3A-2 Coastal Range League

7:30pm
Riverdale
@
Rainier

7:30pm
Banks
@
Yamhill-Carlton

Senior Night
7:30pm
Corbett
@
Neah-Kah-Nie

3A-3 PacWest Conference

7:30pm
Scio
@
Dayton

7:30pm
Jefferson
@
Santiam Christian

7:30pm
Amity
@
Sheridan

3A-4 Mountain Valley Conference

7:30pm
Creswell
@
Siuslaw

7:30pm
Sisters
@
Pleasant Hill

7:30pm
La Pine
@
Harrisburg

Senior Recognition Night

3A-6 Eastern Oregon League

4:30pm
McLoughlin
@
Riverside

7:30pm (MT)
Vale
@
Nyssa

2A-1 Northwest League

7:30pm
Mannahouse Acad., Portland
@
Gaston

7:30pm
Portland Christian
@
Nestucca

7:30pm
Knappa
@
Faith Bible

Forest Hills Lutheran
7:30pm
Vernonia
@
Clatskanie

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
Western Christian
@
Salem Academy

6pm
Chemawa
@
Willamina

6pm
Kennedy
@
Regis

5pm
Culver
@
Gervais

6pm
Blanchet Catholic
@
Delphian

6pm
Santiam
@
Colton

2A-3 Valley Coast Conference

7:30pm
Reedsport
@
Gold Beach

7:30pm
Illinois Valley
@
Oakland

7:30pm
Waldport
@
Bandon

7:30pm
Oakridge
@
Lowell

Broadcast Coverage

Non-League

7pm
Elgin
@
Enterprise

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
Open Door Christian Acad.
@
Valor Christian

Played at Open Door Christian Academy
7:30pm
Southwest Christian
@
Country Christian

7:30pm
North Clackamas Christian
@
St. Stephen's Acad.

7:30pm
Grand View Christian Acad.
@
Damascus Christian

7:30pm
Columbia Christian
@
Portland Waldorf

1A-3 Mountain West League

7pm
Siletz Valley
@
Mapleton

5:30pm
Triangle Lake
@
Mohawk

1A-6 Big Sky League

7:30pm
Lyle / Wishram
@
Horizon Christian, Hood River

7:30pm
Sherman
@
Bickleton

7:30pm
Trout Lake
@
South Wasco County

7:30pm
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Condon

7:30pm
Klickitat
@
Dufur

Non-League

8pm
Lost River
@
Bonanza

5:30pm
Central Christian
@
Gilchrist

7:30pm (MT)
Dayville / Monument
@
Four Rivers

4:30pm
Trinity Academy
@
Life Christian [JV]

7pm
Riddle
@
Prospect Charter

6pm
Ione / Arlington
@
Echo