Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
U.S. Marines Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
57
50
Grant
@
Roosevelt

7pm
65
86
Benson
@
Cleveland

7pm
93
48
Lincoln
@
McDaniel

7pm
47
49
Ida B. Wells
@
Franklin

6A-2 Metro League

7pm
50
65
Sunset
@
Southridge

7pm
67
74
Beaverton
@
Jesuit

7pm
47
49
Mountainside
@
Westview

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
51
59
Forest Grove
@
McMinnville

6A-4 Mt. Hood Conference

7pm
101
28
Gresham
@
Reynolds

7pm
39
55
Nelson
@
Central Catholic

6pm
68
49
Clackamas
@
Sandy

6A-5 Three Rivers League

7pm
62
53
Tualatin
@
Lakeridge

7:15pm
88
68
West Linn
@
Tigard

6:30pm
61
67
Oregon City
@
Lake Oswego

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
89
74
South Medford
@
South Eugene

6:45pm
53
42
North Medford
@
Willamette

6:45pm
46
73
Sheldon
@
Roseburg

Non-League

7pm
54
58
Hillsboro
@
Aloha

5A-1 Northwest Oregon Conference

5:45pm
58
50
La Salle Prep
@
Putnam

5:45pm
96
94
Canby
@
Hood River Valley

HRVHS OT
7:15pm
31
76
Centennial
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

7:15pm
38
61
Parkrose
@
Wilsonville

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
33
57
Silverton
@
Woodburn

7pm
61
47
Central
@
Lebanon

7pm
75
45
West Albany
@
Dallas

7pm
57
52
Corvallis
@
McKay

7pm
41
34
South Albany
@
Crescent Valley

4A-1 Cowapa League

5:30pm
52
63
St. Helens
@
Tillamook

4A-2 Tri-Valley Conference

6:30pm
53
67
Molalla
@
The Dalles

Kurtz Gym The Dalles HS
7pm
52
62
Estacada
@
Gladstone

7pm
61
72
Madras
@
Crook County

4A-3 Oregon West Conference

7pm
52
42
Philomath
@
Stayton

7pm
74
46
Cascade
@
Newport

7pm
27
65
Sweet Home
@
North Marion

4A-4 Sky Em League

6pm
53
66
Marshfield
@
North Bend

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
41
38
Henley
@
Klamath Union

7:30pm
61
68
Mazama
@
Hidden Valley

OT

Non-League

7pm (MT)
87
47
Baker
@
Vale

7:15pm
52
67
Cascade Christian
@
Junction City

3A-3 PacWest Conference

7:30pm
70
44
Santiam Christian
@
Scio

7:30pm
72
45
Dayton
@
Amity

3A-4 Mountain Valley Conference

7:30pm
23
34
Siuslaw
@
Harrisburg

7:30pm
55
42
Creswell
@
Pleasant Hill

7:30pm
32
45
Elmira
@
La Pine

2A-3 Valley Coast Conference

7:30pm
90
20
East Linn Christian Acad.
@
Oakridge

7:30pm
70
48
Gold Beach
@
Oakland

7:30pm
58
36
Lowell
@
Toledo

7:30pm
59
42
Bandon
@
Reedsport

Non-League

7pm
46
75
Chemawa
@
Delphian

7pm
36
75
Trout Lake
@
Irrigon

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
32
48
Trinity Academy
@
Valor Christian

7:30pm
22
55
Damascus Christian
@
Country Christian

7:30pm
48
34
Columbia Christian
@
St. Stephen's Acad.

7:30pm
23
64
Grand View Christian Acad.
@
Open Door Christian Acad.

7:30pm
28
42
North Clackamas Christian
@
Portland Waldorf

1A-2 Casco League

7:30pm
46
19
St. Paul
@
C.S. Lewis Academy

7pm
43
69
Falls City / Kings Valley Char.
@
Crosshill Christian

1A-3 Mountain West League

5:30pm
26
67
Siletz Valley
@
Mohawk

5:30pm
52
15
Alsea
@
Crow

5:30pm
19
57
McKenzie
@
Triangle Lake

1A-4 Skyline League

7:30pm
46
78
Umpqua Valley Christian
@
North Douglas

7:30pm
62
38
Myrtle Point
@
Camas Valley

6pm
69
22
Days Creek
@
Glendale

7:30pm
59
74
Riddle
@
New Hope Christian

7pm
64
39
Elkton
@
Yoncalla

7:30pm
34
39
Pacific
@
Powers

1A-5 Mountain Valley League

8pm
38
40
Rogue Valley Adventist Acad.
@
Lost River

1A-6 Big Sky League

7:30pm
46
65
Sherman
@
Spray / Mitchell / Wheeler

Spray High School

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
78
72
Nixyaawii
@
Echo

1A-8 High Desert League

7:15pm (MT)
74
17
Adrian
@
Harper Charter

Non-League

6:30pm
30
48
Central Christian
@
Crosspoint Christian

7pm
50
37
Livingstone Adventist Acad. [JV]
@
Oregon School f/t Deaf

6pm
66
44
Union
@
Ione / Arlington

Arlington HS
7:30pm
36
65
Four Rivers
@
Crane