Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
ORARNG-May2022-234x60.png Ad
Les Schwab Team of the Month 160x600 Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
McDaniel
@
Roosevelt

7pm
Cleveland
@
Jefferson, Portland

7pm
Benson
@
Grant

7pm
Lincoln
@
Ida B. Wells

6A-2 Metro League

7pm
Beaverton
@
Sunset

6A-3 Pacific Conference

7:15pm
Glencoe
@
Sherwood

7:15pm
Newberg
@
Century

6A-4 Mt. Hood Conference

7pm
Barlow
@
Clackamas

7pm
Reynolds
@
David Douglas

7:30pm
Gresham
@
Nelson

6A-5 Three Rivers League


TBD
Lakeridge
@
West Linn

6A-6 Central Valley Conference


TBD
South Salem
@
West Salem


TBD
North Salem
@
Sprague

6A-7 Southwest Conference

6:45pm
Roseburg
@
South Eugene

6:45pm
Willamette
@
South Medford

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
Centennial
@
La Salle Prep

6:30pm
Putnam
@
Hood River Valley

HRVHS
7:15pm
Hillsboro
@
Parkrose

5A-2 Midwestern League

7pm
Ashland
@
Churchill

7pm
Crater
@
Thurston

5A-3 Mid-Willamette Conference

7pm
Central
@
Woodburn

7:30pm
Silverton
@
Dallas

7:30pm
Lebanon
@
South Albany

5A-4 Intermountain Conference

7pm
Mountain View
@
Bend

7pm
Caldera
@
Ridgeview

4A-1 Cowapa League

6pm
Scappoose
@
St. Helens

Broadcast Coverage
St Helens Middle School
5:30pm
Astoria
@
Tillamook

4A-2 Tri-Valley Conference

7pm
Madras
@
Molalla

4A-3 Oregon West Conference

7pm
Sweet Home
@
Philomath

5:30pm
North Marion
@
Cascade

7pm
Stayton
@
Newport

4A-4 Sky Em League

5:45pm
Marist Catholic
@
Marshfield

5:45pm
Junction City
@
Cottage Grove

4A-5 Skyline Conference

7:30pm
Hidden Valley
@
Phoenix

3A-2 Coastal Range League

7:30pm
Warrenton
@
Rainier

3A-3 PacWest Conference

7:30pm
Scio
@
Amity

7:15pm
Taft
@
Santiam Christian

7:30pm
Jefferson
@
Sheridan

3A-4 Mountain Valley Conference

7:30pm
Sisters
@
Siuslaw

7:30pm
Harrisburg
@
Elmira

7:30pm
Creswell
@
La Pine

3A-5 Far West League


TBD
Rogue River
@
Douglas

7:30pm
South Umpqua
@
North Valley

7pm
Sutherlin
@
Cascade Christian


TBD
St. Mary's, Medford
@
Coquille

7pm
Glide
@
Brookings-Harbor

2A-2 Tri-River Conference

5:30pm
Gervais
@
Western Christian

6pm
Colton
@
Chemawa

6pm
Regis
@
Delphian

2A-4 Blue Mountain Conference

7:30pm
Heppner
@
Stanfield

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
Valor Christian
@
Columbia Christian

7:30pm
Country Christian
@
Trinity Academy

7:30pm
St. Stephen's Acad.
@
Damascus Christian

7:30pm
Grand View Christian Acad.
@
Portland Waldorf

1A-2 Casco League

7pm
C.S. Lewis Academy
@
Willamette Valley Christian

HOMECOMING
7pm
Perrydale
@
Livingstone Adventist Acad.

1A-4 Skyline League

7pm
Pacific
@
Umpqua Valley Christian

7:30pm
Riddle
@
Myrtle Point

7:30pm
Camas Valley
@
Days Creek

7:30pm
North Douglas
@
New Hope Christian

7:30pm
Powers
@
Elkton

7:30pm
Glendale
@
Yoncalla

1A-5 Mountain Valley League

7pm
Bonanza
@
Prospect Charter

7pm
Lost River
@
Central Christian


TBD
Gilchrist
@
Trinity Lutheran

7pm
TBD
@
Crosspoint Christian

1A-6 Big Sky League

7:30pm
Ione / Arlington
@
Horizon Christian, Hood River

7pm
Trout Lake
@
Sherman

7:30pm
South Wasco County
@
Bickleton

7:30pm
Klickitat
@
Condon

7:30pm
Mitchell
@
Dufur

1A-7 Old Oregon League

5:30pm
Pine Eagle
@
Powder Valley

7:30pm
Imbler
@
Cove

7:30pm
Griswold
@
Nixyaawii

7:30pm
Pilot Rock
@
Echo

7:30pm
Wallowa
@
Joseph

1A-8 High Desert League

7:30pm (MT)
Four Rivers
@
Jordan Valley

Non-League

7:30pm
Adrian
@
Crane

WWU Friendship Tournament


TBD
TBD
@
Rogue Valley Adventist Acad.

WWU Friendship Tournament
N
College Place Wa