Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
5249_OnPoint_T2 Merch_HELOC_Banne_234x60.jpg Ad
5249_OnPoint_T2 Merch_Mortgage_Banner_160x600.jpg Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-6 Central Valley Conference


TBD
McNary
@
Sprague

Non-League

6:45pm
Lakeridge
@
North Medford

7:30pm
Sherwood
@
Barlow

7:15pm
Tigard
@
Century

7pm
South Salem
@
Sunset


TBD
Newberg
@
Sandy

7pm
Reynolds
@
Forest Grove

6:45pm
Roseburg
@
Aloha

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
Hillsboro
@
Putnam

5:45pm
Hood River Valley
@
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts

5A-2 Midwestern League

7pm
Thurston
@
Ashland

7pm
Crater
@
Springfield

7pm
Eagle Point
@
North Eugene

5A-3 Mid-Willamette Conference

7:30pm
Dallas
@
Crescent Valley

7:30pm
Central
@
Silverton

7:30pm
McKay
@
South Albany

5A-4 Intermountain Conference

7pm
Mountain View
@
Redmond

7pm
Caldera
@
Bend

4A-1 Cowapa League

6pm
Seaside
@
St. Helens

Broadcast Coverage
St Helens Middle School
5:30pm
Astoria
@
Scappoose

4A-5 Skyline Conference


TBD
TBD
@
Henley

crossover

Non-League

5:30pm
Cascade
@
Cottage Grove

League Crossover Game


TBD
TBD
@
Junction City

League Crossover Game
N
Mazama High School

Sky-Em/Skyline Crossover


TBD
Marist Catholic
@
TBD

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Henley HS

TBD
North Bend
@
TBD

Sky-Em/Skyline Crossover
N
Henley HS

3A-2 Coastal Range League

6pm
Rainier
@
Warrenton

6pm
Neah-Kah-Nie
@
Riverdale

3A-3 PacWest Conference

7:30pm
Amity
@
Scio

7:30pm
Santiam Christian
@
Taft

7:30pm
Sheridan
@
Jefferson

3A-4 Mountain Valley Conference

5:30pm
Siuslaw
@
Sisters

6pm
Elmira
@
Harrisburg

6pm
La Pine
@
Creswell

3A-5 Far West League

7:30pm
Glide
@
South Umpqua

7pm
Brookings-Harbor
@
Cascade Christian

7:30pm
St. Mary's, Medford
@
North Valley

7pm
Sutherlin
@
Coquille


TBD
Rogue River
@
Lakeview

3A-6 Eastern Oregon League

7:30pm (MT)
Riverside
@
Nyssa

2A-1 Northwest League

7:30pm
Mannahouse Acad., Portland
@
Knappa

7:30pm
Nestucca
@
Gaston

7:30pm
Faith Bible
@
Clatskanie

7:30pm
Portland Christian
@
Vernonia

2A-2 Tri-River Conference

7pm
Western Christian
@
Blanchet Catholic

7:30pm
Gervais
@
Regis

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
Central Linn
@
East Linn Christian Acad.

7:30pm
Gold Beach
@
Illinois Valley


TBD
Toledo
@
Oakridge

6pm
Bandon
@
Oakland

6pm
Reedsport
@
Waldport

6pm
Lowell
@
Monroe

Non-League

3pm
Weston-McEwen
@
Ione / Arlington

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
Valor Christian
@
Trinity Academy

7:30pm
Country Christian
@
Damascus Christian

7:30pm
St. Stephen's Acad.
@
Columbia Christian

1A-2 Casco League

7pm
C.S. Lewis Academy
@
St. Paul

7pm
Perrydale
@
Jewell

7pm
Crosshill Christian
@
Falls City / Kings Valley Char.

1A-4 Skyline League

7:30pm
Riddle
@
Umpqua Valley Christian

7:30pm
Glendale
@
Camas Valley

7:30pm
Myrtle Point
@
Yoncalla

7:30pm
North Douglas
@
Pacific

7:30pm
Days Creek
@
Powers

7:30pm
New Hope Christian
@
Elkton

1A-5 Mountain Valley League

8pm
Bonanza
@
Lost River

7pm
Trinity Lutheran
@
Central Christian

7pm
Prospect Charter
@
Crosspoint Christian

1A-6 Big Sky League

7:30pm
Trout Lake
@
Horizon Christian, Hood River

7:30pm
South Wasco County
@
Dufur

7:30pm
Lyle / Wishram
@
Klickwood (WA)

1A-7 Old Oregon League

7:30pm
Powder Valley
@
Pine Eagle

7:30pm
Cove
@
Imbler

7:30pm
Echo
@
Pilot Rock

7:30pm
Joseph
@
Wallowa

1A-8 High Desert League

7:30pm (MT)
Ukiah
@
Four Rivers

Non-League

6:30pm
Nixyaawii
@
Crane