Oregon School Activities Association
OnPoint Community Credit Union
RTA-Fall22_web-ad_160x600.jpg Ad

2022-23 Boys Basketball Schedules and Scores

AP Listing
Click here for OSAAtoday Basketball Articles

6A-1 Portland Interscholastic League

7pm
62
60
Roosevelt
@
Grant

7pm
72
69
Cleveland
@
Benson

7pm
32
92
McDaniel
@
Lincoln

7pm
49
71
Franklin
@
Ida B. Wells

Non-League

7:30pm
57
59
South Eugene
@
Churchill

6:45pm
59
47
Roseburg
@
Thurston

7pm
46
44
Mountainside
@
Sherwood

6:30pm
61
53
Century
@
South Salem

7pm
22
70
Sheldon
@
Jesuit

6:30pm
85
86
Sunset
@
Lakeridge

2OT
7pm
54
50
Sprague
@
Forest Grove

7:30pm
60
51
West Linn
@
Nelson

7pm
74
76
Liberty
@
Clackamas

3OT
7:15pm
86
29
Southridge
@
Glencoe

7:30pm
61
59
Parkrose
@
David Douglas

7pm
53
51
North Salem
@
Eagle Point

"OT"

5A-1 Northwest Oregon Conference

7:15pm
27
58
Putnam
@
Wilsonville

7:15pm
47
69
Milwaukie / Milwaukie Acad. of the Arts
@
La Salle Prep

7:15pm
81
29
Canby
@
Hillsboro

Non-League

6:30pm
C
X
L
Henley
@
Ridgeview

6:45pm
49
50
Mazama
@
Crater

Non-League

7pm
35
88
Marist Catholic
@
Cascade

7pm
58
56
Coquille
@
Marshfield

MHS Main Gym
7pm
61
54
Stayton
@
Estacada

7pm
51
37
Hidden Valley
@
St. Mary's, Medford

7pm
61
44
Payette (ID)
@
Ontario

4pm
36
51
Powers
@
Marshfield [JV2]

Marshfield High Main Gym
7:30pm
47
64
McLoughlin
@
La Grande

7pm
43
81
Scappoose
@
North Marion

6:30pm
76
53
Phoenix
@
Etna (CA)

3A-1 Lewis & Clark League

6pm
58
51
Westside Christian
@
Oregon Episcopal

Morissette gym
6pm
52
61
Horizon Christian, Tualatin
@
Portland Adventist Acad.

6pm
36
90
Catlin Gabel
@
De La Salle North Catholic

3A-3 PacWest Conference

6pm
54
62
Jefferson
@
Scio

6pm
35
58
Sheridan
@
Santiam Christian

6pm
74
44
Dayton
@
Taft

3A-4 Mountain Valley Conference

6pm
29
63
La Pine
@
Pleasant Hill

6pm
51
46
Sisters
@
Elmira

Non-League

7:30pm
50
47
Myrtle Point
@
Siuslaw

7:30pm
26
35
Riverside
@
River View (WA)

7:30pm (MT)
43
50
Nyssa
@
Parma (ID)

7pm (MT)
65
58
Vale
@
Weiser (ID)

7pm
46
49
Rainier
@
Kalama (WA)

2A-3 Valley Coast Conference

6pm
80
42
Gold Beach
@
Waldport

6pm
41
56
Illinois Valley
@
Bandon

6pm
53
20
Monroe
@
Toledo

6pm
49
30
Oakland
@
Reedsport

Non-League

4:30pm
36
61
Knappa
@
Open Door Christian Acad.

7pm
53
45
Union
@
Weston-McEwen

5:30pm
53
61
Irrigon
@
Touchet (WA)

1A-1 The Valley 10 League

7:30pm
54
33
Columbia Christian
@
Valor Christian

Played @ Columbia Christian School
7:30pm
19
61
Trinity Academy
@
Country Christian

7:30pm
50
43
Damascus Christian
@
St. Stephen's Acad.

7:30pm
25
67
Grand View Christian Acad.
@
Portland Waldorf

7:30pm
60
44
North Clackamas Christian
@
Southwest Christian

1A-2 Casco League

7pm
62
21
Willamette Valley Christian
@
C.S. Lewis Academy

7pm
64
23
Falls City / Kings Valley Char.
@
Oregon School f/t Deaf

7pm
39
47
St. Paul
@
Crosshill Christian

1A-3 Mountain West League

5:30pm
24
52
Mapleton
@
Mohawk

6:45pm
12
48
Eddyville Charter
@
Alsea

1A-6 Big Sky League

7:30pm
56
31
Horizon Christian, Hood River
@
Klickitat / Glenwood

At Glenwood

Non-League

7:30pm
43
80
Ione / Arlington
@
Nixyaawii

6:30pm
66
55
Trinity Lutheran
@
Bonanza

7:30pm
47
43
Chiloquin
@
Crosspoint Christian

6pm
58
35
Cove
@
Condon

6:30pm
84
31
Spray / Mitchell / Wheeler
@
Central Christian